razvan69

Fabian Cancellara

Recommended Posts

Cancellera a preferat sa iasa pe 2 decat sa nu duca trena si sa fie ajuns de pluton.

• Upvote 1

Asta da...asa e. Daca ii lasa pe amaratii aia, aveam parte de sprint masiv in toata regula. Oricum e foarte puternic. A dus trena vreo 5-6 km si un intreg pluton nu l-a putut ajunge.

• Upvote 1

Asta da...asa e. Daca ii lasa pe amaratii aia, aveam parte de sprint masiv in toata regula. Oricum e foarte puternic. A dus trena vreo 5-6 km si un intreg pluton nu l-a putut ajunge.

Amaratii aia ?? pai unu din amarati a castigat de curand Tireno-Adriatico iar cel care a castigat parca iesise pe locul 2 anul trecut ( sper sa nu ma insel )

• Upvote 1

Ma refer la cursa de azi...pe langa Cancellara erau mici. Acum, io sunt subiectiv, pt ca sunt mare fan cancellara :)

• Upvote 1

De eram in locul lu' Cancellara ii dadeam cu bicicleta in cap lu' Simnon Gerans dupa Milano-Sanremo.

Ar fi fost culmea :)) Oportunisti sunt in orice sport, asta e...

El stia ca n-are sanse cu Garrans dar a preferat un loc 2,decat sa fie ajuns de pluton

• Upvote 2

@my shoes_92: Io cred ca am fost mai frustrat dupa cursa decat Cancellara. :))

Pe contul Gazzetta Dello Sport ( via Facebook ) toti il dau castigator pe Cancellara ! unii l-au numit chiar HOT pe Gerans :))

Da, cunosc sentimentul, iti vine sa urli , nu alta ! Oricum, castigatorul de azi este FABIAN CANCELLARA !!! m/

• Upvote 1

El stia ca n-are sanse cu Garrans dar a preferat un loc 2,decat sa fie ajuns de pluton

Exact! La fel am gandit si eu. A stiut in permanenta ca are sanse mai putine la sprint. A incercat sa se descotoroseasca de cei doi dar traseul nu ia prea permis asa ca s-a multumit cu gloria "Castigatorului Moral". Cu toate astea Gerans nu este un hot; ciclismul este un sport al oportunistilor si in ideea asta victoria e meritata. Ce caraus mai bun ca Fabian ar fi gasit azi? :)

a fost ziua lui?! atunci si de la mine un mare LA MULTI ANI!!!

am apucat doar sa vad pe net ultimii 8km... pfff... ce sa zici?!... parca ceva e nedrept in sportul asta... stiu, inteleg ca ciclismul e un sport in care muuulti iau startul odata, inteleg ca unii stau la plasa si nu risca mai nimic (alegera lor), insa parca nu e drept pt cei cu-adevarat puternici... cum ar fi fost daca nu ar fi existat optiunea de a sta in roata cuiva, cum ar fi fost daca frecarea cu aerul ar fi aceeasi pt orice rider din pluton?! TOTAL ALTCEVA, Cancellara ar fi tatic!!! :) ... ciudat cum castigatorul din Milan-San Remo NU AR FI EXISTAT daca nu era Fabian, insa invers scenariul ar fi fost acelasi... dupa mine, pt marile tururi as baga TT mai lungi, sa se vada adevarata putere a ciclistului...

astept sa vad ce-o sa faca in celelalte clasice! sper sa gaseasca o strategie sa-i dea jos din carca pe cei ce se agata de el cu nerusinare (glumesc). oricum, spectaculos tipu'... ;)

ce a declarat castigatorul, Simon Gerrans:

“Without question Fabian was the strongest, I can’t deny him that. He was going like a motorbike."

"Really, he followed Nibali and myself on the Poggio and then he drove it across the top. He’s one of the best descenders in the peloton and he drove it down the descent. I was losing the wheel coming out of the corners each time.”

“He was really committed to driving the break to the finish line. I was able to give him one short turn with a little over a kilometre to go and then he came past me again like a motorbike,”

“Obviously I wasn’t as strong as Fabian, I’d be the first to admit that. But it’s not always the strongest guy who wins the race. You have to play a little smart and be there.” (asta cu "smart" n-are nici o treaba aici, era singura optiune)

"I was surprised we were able to go to the finish line, but that was courtesy of Fabian.”

• Upvote 1

"I felt Gerrans on my wheel in the finale but I couldn't race any other way," Cancellara said. "I took a risk and I couldn't do any more. I had lactic acid coming out of my ears!"

• Upvote 1

pana la urma Cancellara "s-a tinut de cuvant". adica e atat de multumit de bicla ce a dezvoltat-o pt clasicele pe pavate, o bicla mai confortabila si stabila, incat merge cu ea peste tot, chiar si acum in Le Tour. are totusi o modificare custom pt moment (pro-fit), adica un head tube mult mai mic pt o pozitie mai aplecata.

http://www.cyclingne...s-maillot-jaune

Imagine postată

poa sa zica cine ce-o vrea despre el, da' omu asta este fenomenal de fantastic.

in turul flandrei nimeni nu a avut ce sa-i faca si omu nu a facut nimic spectaculos, doar a invartit pedalierul si nimeni, dar absolut nimeni, nu a putut sa se tina dupa el.

eu zic, ca sa fim siguri, sa-mi dea mie bicicleta lui, sa o verific de motorase, ca nu se mai poate asa ceva, o iau eu pe vecie in custodie si o testez in toate modurile posibile si revin cu un raport amanuntit.

sa speram ca o sa-l vedem la fel si in paris-roubaix, ca-i pacat sa rateze asa o forma, nu de zile mari, ca l-am mai vazut de nenumarate ori asa.

Ehe, a mai făcut ceva, în afară de a învârti pedalierul. A stat cu mâna pe ghidon, faţă de alţii precum Sagan, ce a luat o cazatura bună pe pavate- vroia să ia masa...

poa sa zica cine ce-o vrea despre el, da' omu asta este fenomenal de fantastic.

in turul flandrei nimeni nu a avut ce sa-i faca si omu nu a facut nimic spectaculos, doar a invartit pedalierul si nimeni, dar absolut nimeni, nu a putut sa se tina dupa el.

eu zic, ca sa fim siguri, sa-mi dea mie bicicleta lui, sa o verific de motorase, ca nu se mai poate asa ceva, o iau eu pe vecie in custodie si o testez in toate modurile posibile si revin cu un raport amanuntit.

sa speram ca o sa-l vedem la fel si in paris-roubaix, ca-i pacat sa rateze asa o forma, nu de zile mari, ca l-am mai vazut de nenumarate ori asa.

Perfect adevarat! E unul din cei mai mari campioni si foarte iubit de fani! Totusi, eu nu pot sa inteleg cum un om cu 82-85 kg la 32 de ani care are profil de tt-ist pe plat, a putut sa lase in urma un talent imens de 23 de ani, cu 70 de kg, pe o rampa de 20%! Stiu, au fost pavatele dar totusi... Nu sugerez nimic necurat, doar ca mi se pare naucitor! Ma bucur enorm pentru el, mai ales ca Sagan mi-e cam antipatic.

• Upvote 3

Apropo de Sagan ?   S-a bucurat si el in alt fel  :)

Peter-Sagan_GI_2524093b.jpg

Ce figura satisfacuta are! :))

Gata, domnilor, si-a cerut scuze (cred ca l-au fortat din echipa):

• Upvote 1

Intre timp, baiatul bun a luat o cazatura in recunoasterea traseului din Paris-Roubaix, dar din fericire nu are nimic grav si va lua startul in cursa :bici-1: :

astfel se pregateste pt locul 1 in Paris-Roubaix.

duminica isi va pune in scena valoarea.

Si mie mi se parea ca sunt eu mai chicken si cad aiurea, dar cand il vad pe Cancellara cazand asa parca ma simt mai bine :)