razvan69

Fabian Cancellara

Recommended Posts

A invatat sigur din asta,cred ca nu trebuie  sa se ridice din sa pe pavate, si pe curba cand nu ai un control foarte bun al bicicletei, a pierdut aderenta pe roata spate! Zic!

PARIS-ROUBAIX După cum spuneam: "Canceclar" the best.Am zis! La un aşa final nu mă puteam gândi sub nicio formă.

e fenomenal omu.

chiar ma gandeam sa vina cineva cu un bombaier sa faca tzoacla zdrente sa vada tot ochiul, ca nu e niciun motoras in ea, poate doar in gambele lui.

Azi chiar a aratat a "om", nu e nicio urma de indoiala ca e curat si el si bicicleta lui! Ma simt mandru si fericit ca sunt contemporan cu un asemenea sportiv si am sansa sa il vad in direct. :)

M-a tinut in tensiune cateva ore bune. Cand a intrat cu Vanmarcke pe velodrom am crezut ca totul este pierdut, belgianul fiind cotat ca mai bun la sprint.

Dar a castigat Spartacus la sprint pe ultimii metri! Bravo si ma bucur ca pot sa vad la televizor astfel de evenimente in care unul din favoritii mei castiga dupa o cursa de poveste. >:D<

Azi era s-o incaseze. Farmacistii au avut mult ghinion (pene Chavanel, Tepstra, cazaturi in momente decisive tocmai pe pavate din cauza unor spectatori iresponsabili: Vandenbergh si Stybar) dar tactica OPQS a fost foarte buna pe ansamblul cursei. VanMarcke a fost impresionant (accidentat in Tirreno parca) dar naiv in gestul de a-l ajuta pe Fab chiar pina si pe portiunile pavate. In plus, lasa pedala pe ultimii metri ai sprintului. Gaudin a fost fenomenal dar haotic, s-a consumat in atacuri mai tot timpul. Cred ca Sagan injura managementul, azi FC era o paine de mancat. Fab 2013 totusi sub Boonen 2012. In acesti ultimi doi ani, fiecare a profitat de necazul celuilalt, la anul ar putea fi un alt duel al gigantilor ... dar ar fi bine si ca acest monopol in doi sa fie spart de generatia tanara. 

In orice caz, PR este o cursa care te tine lipit de fotoliu ore in sir, un spectacol total.  

Azi chiar a aratat a "om"....

... azi chiar nu a aratat a "om". Cine se mai suie cat-de-cat pe bicicleta il considera cu siguranta "super-om". A avut de munca de 3 ori mai mult decat in alte dati, a rezolvat toate ecuatiile pe care le-a avut si asta nu pot prea multi sportivi, mai ales la ciclism unde se poarta "sugatorii de roti". I-a eliminat pe toti. Ultimii doi insa puteau sa-i puna capac...

Azi era s-o incaseze. Farmacistii au avut mult ghinion (pene Chavanel, Tepstra, cazaturi in momente decisive tocmai pe pavate din cauza unor spectatori iresponsabili: Vandenbergh si Stybar) dar tactica OPQS a fost foarte buna pe ansamblul cursei. VanMarcke a fost impresionant (accidentat in Tirreno parca) dar naiv in gestul de a-l ajuta pe Fab chiar pina si pe portiunile pavate. In plus, lasa pedala pe ultimii metri ai sprintului. Gaudin a fost fenomenal dar haotic, s-a consumat in atacuri mai tot timpul. Cred ca Sagan injura managementul, azi FC era o paine de mancat. Fab 2013 totusi sub Boonen 2012. In acesti ultimi doi ani, fiecare a profitat de necazul celuilalt, la anul ar putea fi un alt duel al gigantilor ... dar ar fi bine si ca acest monopol in doi sa fie spart de generatia tanara. 

In orice caz, PR este o cursa care te tine lipit de fotoliu ore in sir, un spectacol total.  

Nu putem compara pe Boonen cu Cancelara, cel putin in ultimii ani l-a ars Cancelara pe unde l-a prins. Anu' trecut Boonen a mers fara oponent. Totusi Fabu parca are ceva in plus pe pietre.

... azi chiar nu a aratat a "om". Cine se mai suie cat-de-cat pe bicicleta il considera cu siguranta "super-om". A avut de munca de 3 ori mai mult decat in alte dati, a rezolvat toate ecuatiile pe care le-a avut si asta nu pot prea multi sportivi, mai ales la ciclism unde se poarta "sugatorii de roti". I-a eliminat pe toti. Ultimii doi insa puteau sa-i puna capac...

Eu ma refeream la cum a terminat cursa, niciodata nu l-am vazut atat de extenuat incat sa se prabuseasca. Am vazut la sfarsit un om si nu un robot si chiar m-a impresionat si bucurat. Dar ma rog, vad ca tu stii mai bine si nu indraznesc sa te contrazic, probabil ca te urci mai des pe bicicleta, poate chiar mergi si pe pavate zi de zi. :)

Accidentul lui Offredo mi s-a parut cel mai urat din cursa:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mvi0NN4ED_s#!

O editie de memorat si prin media realizata, a doua din toate timpurile, dar cu mentiunea ca media cea mai rapida s-a realizat cand erau 20 si ceva de km cu pavate, nu peste 50 ca acum. 

1. [...] ??

2. Fabian Cancellara 44.19 km/h 2013
3. Tom Boonen  43.47 km/h 2012
4. Tom Boonen  43.40 km/h  2008
5. Johan Museeuw  43.30 km/h 1996

In ultimii 5-6 ani parca nici nu a plouat in PR, dar asta a devenit deja busted myth, nu e nevoie de noroaie ca PR sa fie spectaculos. 

Vorba comentatorilor, Pr nu poate fi castigat decat de unii care mananca pavatele pe paine, nu toti rutierii puternici se descurca aici

Luna aprilie este cea mai frumoasa din ciclism. 

• Upvote 1

pana la urma voi ce credeti, s-a inteles cu Sep Vanmarcke sau nu?

nu numai ca ai nostrii comentatori au zis ceva pe-acolo, dar parca si mie mi s-a parut.. a fost un final ciudat..

Mie initial mi s-a parut ca nu a sprintat pana la capat Vanmarcke, dar uitandu-ma de mai multe ori la reluari cred ca nu a mai continuat sprintul pe ultimii metri pentru ca deja il depasise Cancellara si nu mai avea rost sa mai dea cateva pedale ca oricum nu castiga. 

s-a inteles cu Sep Vanmarcke sau nu?

nici vorba de asa ceva, daca era vorba de blat, il facea cancelara de mult si nu astepta pe ultima suta de metri, iar finalul de pe velodrom a fost demential, nu am ami vazut de mult asa ceva, ca la carte realizat, doar la reluare am vazut cine a castigat.

finalul cursei a facut toti banii, adica sa-i vezi pe cei doi din frunte ca se opresc pur si simplu (nu stiu cum se numeste termenul ala) si se studieaza si nimeni nu ataca si merg in "dorul lenii", GENIAL, nu cred ca am mai vazut vreodata asa ceva pana acum.

A fost de fapt un start de pe loc , ca la cursele de velodrom.

Superba cursa.

Da, imi crescuse pulsul uitandu-ma la ei pe velodrom inainte de sprint .. nu intelegeam de ce nu ataca Cancellara si filmarea din fata de la final nu deosebea castigatorul,  dar a ridicat mainile victorios si m-am bucurat si eu pt el. 

M-a impresionat  media enorma de 44 kmh  pe 250km  din care 50km  de pavate 

• Upvote 1

pana la urma voi ce credeti, s-a inteles cu Sep Vanmarcke sau nu?

nu numai ca ai nostrii comentatori au zis ceva pe-acolo, dar parca si mie mi s-a parut.. a fost un final ciudat..

Cred ca intelegerea dintre ei a fost sa colaboreze pina la velodrom. Probabil VanMarcke s-a temut sa nu fie lasat singur si prins din urma, dar probabil nu a stiut nici el exact unde erau urmaritorii sau nu a stiut sa-l evalueze mai bine pe Fabian. Sau poate e vreun cod al plutonului sa-ti respecti adversarul mai ales daca acesta e si recunoscut in calitate de "patron". Nu cred ca si putea permite sa faca precum Gerrans in MSR si nici nu are valoarea sau tupeul lui Sagan. El intr-adevar lasa pedala dar e exact momentul cand e pe aceeasi linie cu FC care vine puternic din spate. Cert e ca am citit ca si-a tinut interviurile cu ochii in lacrimi. Anii de experienta ai lui Cancellara si-au spus cuvantul desi mitul ca nu stie sa sprinteze era inca proaspat chiar prin 2010. Nu l-am vazut niciodata asa praf la finalul unei curse, a ascuns destul de bine si asta in timpul cursei, ceea ce e iarasi un merit de mare campion.

Dar ma rog, vad ca tu stii mai bine si nu indraznesc sa te contrazic  :)

Inteleapta decizie! :)

Eu ma asteptam sa piarda pe velodrom. Energia consumata pe ultimii 30 de km i-ar fi ajuns pt 2 finaluri de Turul Flandrei. Prin felul cum a evoluat in ultima parte practic a confirmat super-forma in care se afla ( nicidecum cum se visau comentatorii cum ca nu ar mai fi Cancelara din ultimile curse castigate si ca l-ar fi influientat asa-zisele accidenari din urma cu 2 zile).

Pe velodrom?? El acolo s-a nascut!

O editie de memorat si prin media realizata, a doua din toate timpurile, dar cu mentiunea ca media cea mai rapida s-a realizat cand erau 20 si ceva de km cu pavate, nu peste 50 ca acum. 

1.  Peter Post 45.131 km/h 1964

2. Fabian Cancellara 44.19 km/h 2013

3. Tom Boonen  43.47 km/h 2012

4. Tom Boonen  43.40 km/h  2008

5. Johan Museeuw  43.30 km/h 1996

In ultimii 5-6 ani parca nici nu a plouat in PR, dar asta a devenit deja busted myth, nu e nevoie de noroaie ca PR sa fie spectaculos. 

Vorba comentatorilor, Pr nu poate fi castigat decat de unii care mananca pavatele pe paine, nu toti rutierii puternici se descurca aici

Luna aprilie este cea mai frumoasa din ciclism. 

e clar ca a fost mai puternic decat VanMarcke, insa chiar nu a putut sa-l lase pe drum, in urma?..

daca da, atunci VanMarcke a fost domn, au colaborat frumos pana pe velodrom.. 

VanMarcke isi reproseaza o chestie interesanta, zice ceva de genul ca a fost 'fraier' ca a inceput el atacul, cu cat intarzia mai mult cu-atat avea el sanse mai mari. si, da, suna plauzibil asta..

ca fapt divers, clasamentul cu "media de viteza" nu are absolut nicio relevanta, indiferent de vreme, raportandu-ma la acest an. A avea 50km de pavate fata de media de 20+ este cu mult fata de ceea ce ar fi "normal". Deja PR devine mai mult comercial decat sportiv. Iar vis-a-vis de accidentul lui Offredo, asta a reprezentat strict o greseala a organizatorilor. Acel square nu a fost marcat cu "om pt atentionare". Sincer, nu as mai vrea sa vad o astfel de cursa.

Pe de alta parte, pot spune ca mi-as fi dorit un final si cu Stybar, pe langa cei 2. Atunci sa fi vazut sudoare si sigur nu FB ar fi ramas pe locul 1 (oricum a fost cel mai mare dusman al tuturor in aceasta cursa).

ce spune Vanmarcke dupa cursa:

"I wasn't mentally fresh, because of all the training blocks I did the last few weeks, but I was hungry to make up for a ruined Spring Classics season. Today I was good. I had a couple of flat tyres, and I had a crash before the Arenberg forest, but then in the final I was there."

"Four kilometres from the finish, I started to believe. He attacked. It was close, but I managed to stay with him. Mentally that gave me wings. Before that moment, my only concern was not getting dropped," said Vanmarcke.

"He asked me a couple of times how I felt. The only thing you can say then is that I was fucked, and I was pretty sure he was, too. I knew I could not drop him," Vanmarcke said.

"I got him trapped. The only thing for which I'm blaming myself now is that I started my sprint then and there. It was ok to go at 170m, but actually I didn't have to start the sprint. The longer I waited, the more the win was mine. Then why did I? Nerves probably... no experience, I don't know. I know I should be super proud that I finished in second place, but the only thing I feel right now is disappointment."

Cu siguranta, in urmatorii ani, SV va deveni un castigator in PR (trecand la pro din 2010 si avand parca 24 de ani).

• Upvote 1

Accidentul lui Offredo mi s-a parut cel mai urat din cursa:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mvi0NN4ED_s#!

1. A cazut din neatentia lui.

2. Bine ca nu au fost si altii in spatele lui.

3. Lipsa de instinct sau nepricepere in cadere. In loc sa preia solul cu mainile, sa bage capul in piept si sa cada cu spatele in rostogolire, ca atunci cand faci o tumba, a cazut cum e mai prost, ca unul care sare in bazin, de-aia s-a lovit si la barbie. 

Omul se uita inapoi, si nu cred ca a vazut semnul decat in ultima secunda, se vede ca nu a schimbat directia decat foarte putin  ..  ginion.  Apoi .. dupa ce a lovit semnul .. cred ca e greu sa mai faci ceva in aer.  

Eu as fi fost de parere ca aceste obstacole sa fie cumva semnalizate din timp .. sau  acoperite vreun balot mai mare de paie, ca am vazut ca aveau destule :)