razvan69

Fabian Cancellara

Recommended Posts

Eu zic ca a cazut destul de bine, se putea si mai rau. La fizicul lui daca punea capul in barbie si incerca sa amortizeze cu miinile sigur dadea exact cu fata de sosea si poate patea ca Wouter Weylandt, sau sa-si rupa gatul. Totusi nu e vreun practicant de lupte sau judo sa site sa cada si sa aiba si forta in miini de a amortiza impactul cit de cit.

Da, imi crescuse pulsul uitandu-ma la ei pe velodrom inainte de sprint .. nu intelegeam de ce nu ataca Cancellara si filmarea din fata de la final nu deosebea castigatorul,  dar a ridicat mainile victorios si m-am bucurat si eu pt el. 

M-a impresionat  media enorma de 44 kmh  pe 250km  din care 50km  de pavate 

Nu stiu ce sa zic dar cand ma uit pe indexii de viteza de-acum 60 de ani parca nu ma mai impresioneaza cu nimic astia de-acum:

1948-Rik van Steenbergen (Bel) 5hr 35min 31sec 246km medie 43,612 km/h

1953-Germain Derycke (Bel) 5hr 39min 19sec 245km medie 43,522 km/h

1960-Pino Cerami (Bel) 6hr 1min 45sec 262,5km medie 43,538 km/h

http://www.bikeraceinfo.com/classics/paris-roubaix/paris-roubaix-index.html

Sa nu mai punem la socoteala tehnologia bicicletelor,a vitaminelor,a energizantelor,a dopingului,a strategiei de cursa,echipament,etc...Aia aveau forta bruta ne dopati si alergau pe niste fieratanii rudimentare de 12 kg pai nici nu vreau sa-mi imaginez ce timpi ar fi scos astia in zilele noastre cu echipamentul de-acum.Pt mine aia sunt super oameni fata de astia de-acum.

Intr-adevar  impresionante mediile, mai ales pentru anii aia si ce biciclete aveau atunci.  

Eu comparam cu mine care am scos undeva la 32-33kmh media pe 100 si ceva km, in pluton, si mi s-a parut ca am mers super repede.

Pardon de greseala,vroiam sa scriu "indecsii".

De ce Cancellara nu participa si in clasicile din Ardeni? :-?

In primul rand in Ardeni nu sunt pavate.

In Amstel trebuie sa fii un catarator de explozie (4 x Cauberg) de tip Gilbert, Sagan, Purito. (dar AGR asta nu e chiar "in Ardeni"). Finalul din acest an il avantajeaza pe Sagan, Cauberg este cu 1.8 km inainte de final, totul e sa se tina de Gilbert. In Branbantse Pijl tocmai ce l-a batut. Ar mai putea veni un Gerrans, Albasini. Vanendert, Gasparotto. 

In Fleche din cite stiu e pentru tot pentru "uphill sprinters" cu o catarare abrupata doar la final. Aici intra in calcule si Valverde, Quintana, Betancur, Henao, poate Andy Schleck :). Purito principalul favorit. 

LBL ar putea fi o cursa pe viitor pentru Cancellara, mai ales ca e unul din cele 5 "monumente". Aici pot conta oameni ca Iglinsky, Nibali, Valverde, langa Gilbert, desigur. 

Sunt de urmarit si cei de la Sky ce fac, clasicele de primavara le-au ratat.

De urmarit si generatia noua: Romain Bardet si Moreno Moser. 

eu zic ca ar merita un OSCAR pentru prestatia de ieri. Eu cer infiintarea premiului NOBEL si pentru ciclism, ca daca ar fi pentru sport, sigur l-ar lua mitica, sau nu se mai da la puscariasi acum.

E mare meserie omu si nu are nimeni sanse sa-l ameninte in vreun fel, ma uitam si a cealalta cursa, unde a cazut sau a facut pana, pai dupa aia trecea pe langa ceilalti de nu avea aer, nu a mai putut prinde ele grupul fruntas ca nimeni nu a vrut sa-l ajute, dar acum ca a fost acolo, i-a facut muci pe toti.

Apropo, am vazut o poza cu SIR, a participat si el la cursa, ca l-am vazut doar la sedinta fot?. Cand vreodata o sa aiba vreo sansa la Paris-Roubaix, sau cand vreodata o sa aiba vreo sansa cineva in fata lui SPARTACUS?