nicuvasile2008

salutul biciclistilor

Recommended Posts

astazi pedalam de zor,si am remarcat ca sunt salutat de un alt biciclist.

evident ca i-am raspuns la salut...am fost foarte placut surprins,chestia cu salutul o stiam ca specifica motoristilor.

oricum,reiterez,am fost foarte placut surprins.

voi salutati?

In iarna da, eram cativa pe-afara si aveam tot respectul pentru unul pe care-l vedeam! De cand s-a facut vara e mult prea plin de bicicilisti care nu cunosc "salut-ul" deci n-are rost... Daca vad pe cineva intr-o padure sau pe la munte salut binenteles.

Edited by Kickem

Rutieristii se saluta intre ei pe sosea. Dintotdeauna. Il saluti pe alt soselist care se antreneaza, saluti cicloturistul strain care iti strabate tara, il saluti si pe tataie de la sat care merge la carciuma, oricui ii sta in putere sa faca un gest de politete.

Doar generatia "noua" nu prea stie lucrurile astea mai vechi ... din batrani.

• Upvote 1

Da nicuvasile2008 ceea ce spui tu e adevarat. Sunt si motociclist si intradevar noi ne salutam cand trecem unul pe langa altul de obicei din sens opus ne facem semn cu mana. Cat despre biciclete eu nu prea obisnuiesc, sa fiu sincer cand vad o fata pe bitza ii trag un claxon( a se intelege clopotel de bicicleta).

Salutul, în sine, ar trebui să fie ceva normal şi firesc, între oameni, nu neapărat între ciclişti sau motorişti ori pietoni.

Obicei sănătos şi frumos, încă prezent pe la sate şi pe munte, dispare pe zi ce trece.

Ieri am ieşit la o plimbare prin pădurile de lângă casă. Am întâlnit vreo două, trei grupuri de plimbăreţi perpedes pe care i-am salutat şi mi-au răspuns la salut.

Bicicliștii întâlniți pe drum, în schimb, cu mare greutate se înduplecă să răspundă la salut...

Un lucru extrem de urăt, astăzi, în oraşe, este că dacă saluţi un necunoscut, prin acea simplă şi naturală politeţe, ai şanse să auzi ca răspuns ceva de genul ”ce #$%^ mai vrea şi ăsta? mă ştie de undeva, de mă salută? pfff...”

... :D ...

Si eu salut de obicei, si in 90% din cazuri sunt salutat si eu, si asta se intampla de multe ori fara sa ne cunoastem :)

yo. in conditiile in care intr-un sat ai 500 de oameni, este natural sa saluti. in fond majoritatea sunt rude, iar cunoscuti e clar.

Insa, intr-un oras de >10mii de oameni, la ce pana mea sa salut? Eu pe drum, zilnic ma intalnesc cu un numar enorm de mare de oameni. daca zic "mnaziua" macar la jumate din ei: NU IMI AJUNGE OXIGENUL macar pentru a exista.

...voi salutati?

Eu salut.

In decursul anilor am putut constata ca sint salutat intotdeauna de biciclisti cu bagajje, de multe ori de motociclisti, din cind in cind de automobilisti in timp ce numaraul cursieristilor care saluta tinde spre zero :) ;) :-.

@animaloo

nu era vorba sa saluti toata lumea in sat ci sa saluti din postura de ciclist pe alt ciclist pe sosea.

Si nu ai sa ramai fara aer daca ridici o mana sus, ca nu trebuie sa urli sa te auda celalalt de pe contrasens. A, scuze, o sa zici ca faci scurta la mina ...

dar nu e asa dramatica situatia, totusi nu sunt chiar 500 de ciclisti de intalnit pe sosea zi de zi ... daca intalnesti duminica 4-5 grupuri e destul de mult

Pentru mine salutarea altui ciclist ramane "Cycling etiquette" sau altfel spus "Codul rutieristului"

• Upvote 1

Chiar, pe zapezile alea de asta iarna mai erau cativa nebuni si m-au sau i-am salutat pe toti... obisnuit de la motocicleta mai mult.

Cum a dat caldura si am salutat pe vreo 2 si ei au intors privirea in alta parte, mi-a trecut :-bd

Recunosc,sunt incepator in ale "ciclismului"(dar imi place la nebunie si ma tin),deci,cum se saluta?Exact cum se saluta motocilicstii intre ei?Sau ceva de genu:Hai noroc ba I'one!

Sigur te aude dacă strigi după el :)

Ridici o mână sus (nu ca la şcoală) :-bd

@trevizes: Sincer sa fiu nu salut. raspund in schimb la salut, dar de salutat nu prea o fac. motivul: nu vad dece as face-o.

la fel cum nu salut toti rocarii, toti pletosii, toti loganarii, toti purtatorii de papuc 42.

Atunci cand merg in afara orasului, cand ma intalnesc un ciclist indiferent ca este rutierist sau mtb-ist eu salut ridicand mana stanga de pe ghidon, inclinand capul si spunand "salut" destul de tare astfel incat celalalt ciclist sa ma auda. Cum in orasul meu ciclisti sunt foarte putini, mai ales aceia care ies la ture de week-end sau dupa munca, nu ma obosesc prea tare sa dau un salut. In general mi se raspunde. Mi se pare normal sa salut deoarece consider ca sunte un fel de "casta". Cand pedalez in oras cu treburi sau catre turele de iesire nu salut doarece prefer sa fiu foarte atent la trafic, la gropile din asfalt si la masinile care trec milimetric pe langa mine sau imi "ia fata". La munte indiferent ca merg per pedes sau cu bicla este obligatoriu sa saluti si sa raspunzi la salut. Mi se pare o chestie de bun-simt si de educatie.

• Upvote 1

Recunosc,sunt incepator in ale "ciclismului"(dar imi place la nebunie si ma tin),deci,cum se saluta?Exact cum se saluta motocilicstii intre ei?Sau ceva de genu:Hai noroc ba I'one!

eu salut facand o plecaciune din cap si cu mana, fie doar ridic degetele de pe ghidon sau intind mana in lateral sau vertical. depinde si de viteza.

Rutieristii se saluta intre ei pe sosea. Dintotdeauna. Il saluti pe alt soselist care se antreneaza, saluti cicloturistul strain care iti strabate tara, il saluti si pe tataie de la sat care merge la carciuma, oricui ii sta in putere sa faca un gest de politete.1.

Doar generatia "noua" nu prea stie lucrurile astea mai vechi ... din batrani.2.

1. Este frumos...Acum mai bine de 20 de ani trabantistii se salutau pe sosea si restul de participanti la trafic (majoritatea cu D 1300 radeau...). Oricum e bine in prezent ca sunt mai multi biciclisti decat trabantisti acum 20 de ani !

2. Dupa mine e chestie de 7 ani de acasa si de scoala...

Ma asteptam ca si ciclistii sa se salute intre ei, macar cand trec unul pe langa altul dupa obiceiul de pe munte.

Dar ce constat: o privire lunga in spate, peste umar si cam atat. Eu pufnesc in ras si merg mai departe!

Cam asa au salutat unii ciclisti!

Pt decanu: deci cand ma va claxona cineva, voi sti ca esti tu... si iti vei lua portia de dispret :D Glumesc...dar tre sa recunosc ca nu imi plac claxoanele, mai ales foarte aproape de fundul bicicletei :)

Salut si ciclisti si motociclisti si am constatat ca imi raspund la salut mai mult motociclistii decat ciclistii.:-@

ceva imi zice ca respectul il arati in alt mod, nu salutand toti oamenii care au bicla.

Dar ce constat: o privire lunga in spate, peste umar si cam atat

te-ai gandit ca undeva in creierul lor se poate petrece "oare il stiu?". de unde privirea cu dubii?

uite, fac pe moderatorul bun, si nu dau in mingea pe care mi-ai ridicat-o la fileu, intr-un stil teribil. :-@

orcum, plec de la premisa ca ai inteles ce ziceam (sau macar intelegi principiul meu)

am incercat si eu chestia cu salutul, dar m-am lasat dupa 2 zile. mai nou sunt salutat/claxonat de soferi si motociclisti. anul trecut, probabil incercand sa ma salute, un tovaras cu un kawasaki ninja a avut grija sa tureze motorul cand trecea pe langa mine. eu am avut grija sa ma sperii de sa-mi sara inima (mi-au tremurat picioarele 10min.). daca mai traieste inseamna ca nu l-au ajuns blestemele... toate. probabil ca Sefu' i-a pus de-o parte un copac numai al lui.

Si eu salut de fiecare data cand am ocazia, mai ales pe sosea, mai rar in oras unde tre' sa tin ambele maini pe ghidon datorita aglomeratiei. Mie mi se raspunde cam intotdeauna - ori am noroc, ori ma cunoaste toti :-@. Salut si le multumesc si soferilor care-mi dau prioritate, chiar daca au "cedeaza". Nu ma costa nimic si in plus sper ca poate mai imblanzesc bestiile din ei cu un zambet, chiar daca un pic fortat. Poate-si mai dau si ei seama ca suntem si noi baieti (sau fete) ce comitet.

le multumesc si soferilor care-mi dau prioritate

asta da. si eu. de fapt ridic mana la model "mersi ca stai acolo, chiar daca tu nu ai vrea musai, dar acum daca ti-am si multumit" :D

am salutat-o intr-un mod nu foarte politicos trecand prin rude materne si persoana proprie, pe o soferita care s-a gandit ca daca restul de soferi ma lasa sa trec ei sunt prosti ea fiind desteapta. :D

Apropo de şoferi. Chestie păţită de nu ştiu câte ori:

Sunt pe pista de biciclete, mergând spre muncă. Ajung la intersecţie cu o şosea, unde am semn cedează trecerea. Mă uit spre stânga: puhoi de maşini. Mă opresc şi cad în reverie. După un timp mă uit iar la stânga şi văd că între timp (neobservat de mine) un şofer oprise să mă lase să trec. În spatele lui e deja ditamai coloana. Mă arunc pe pedale, fac un semn grăbit de mulţumire înjurând printre dinţi şi încerc să trec cât mai repede ca să se poată ăia urni din loc.

Uneori e enervant şi să ţi se acorde prioritate aiurea la tot pasul. Ştiu ce o să ziceţi: I have it too good.

On topic: nu salut. Ar fi prea mulţi de salutat şi probabil li s-ar părea ciudat. Dar am văzut cursierişti salutându-se între ei.