Genubike

Articole culese din mass-media

Recommended Posts

A. Pistele de biciclisti amenajate pe trotuare sa ramana pentru copiii de pana la 15 ani, care nu au voie pe sosea cu bicicleta si pentru unele persoane mai in varsta care nu pot merge cat de cat mai repede.

Pentru ceilalti ciclisti, peste 15 ani, sa avem prioritate pe sosea, repet pe sosea, pe o latime de 1,30m...1,50m, langa trotuar. Asta inseamna ca putem merge si pe restul soselei, cu respectarea regulilor de circulatie, dar, pe portiunea cu prioritate biciclisti sa avem in sfarsit prioritate. Aici ma refer la soselele de tranzit unde se circula cu viteza mai mare, de circa 50....60 km/h.

Atentie, nu pe trotuare pentru ca sunt impracticabile.

Toate pistele facute pana acum pe trotuare sunt impracticabile, deoarece:

1. sunt inguste de 1 m de nu poti merge ca lumea si nu ai loc sa depasesti;

2. au numai denivelari si crapaturi de faci pana foarte des si mergi cu vibratii la creier;

3. asfaltul este prost in comparatie cu cel de pe sosea;

4. te lasi de bicicleala daca mergi pe trotuare;

5. sunt o gramada de obstacole pe trotuare;

6. sunt masini parcate pe trotuare peste tot;

7. circula pietoni exact pe pista de biciclete;

8. te ocoleste, te ocoleste pana dai de o groapa, de-ti vine sa te lasi de bicicleala;

9. etc. si lista poate continua pana la 1001 de motive.

B. Pe strazile mai mici, in centru, in cartiere, in zonele rezidentiale sa se interzica masinile sau sa se reduca viteza acestora la circa 25.....30 km/h. Acestea sa se numeasca Bulevarde ciclabile.

Aici, sa se merga cu bicicleta pe toata latimea drumului cot la cot cu masinile, deoarece biciclistii pot atinge viteze de 20...35 la ora si se merge in coloana foarte bine, iar reflexele sunt mai bune la viteze mai mici din partea soferilor.

Pentru orasele noastre cam asta e solutia. Nu avem trotuare largi de 6 m unde sa se amenajeze sosea de biciclete practicabile, late de 2 m, unde sa poti merge bine.

Acest subiect am sa-l reiau in data de 14.06.2007 la Topicul Biciclistul in Romania, la Subiectul Propuneri concrete pentru biciclisti, unde putem imbunatati lista de propuneri facuta anul trecut.

Vad ca unii primari, arhitecti, alte persoane isi dau cu parerea despre piste dar nu se urca pe bicicleta sa vada cum este. In Ploiesti deja s-au facut piste pentru bicciclisti pe trotuare. Sper ca sunt pentru copii de pana la varsta de 15 ani. Eu unul nu pot merge pe acolo. Am fost si am probat pista din Parcul IOR. Este impracticabila pentru un adult. Sa ramana pentru copii. Eu unul ma simt handicapat daca merg pe acolo. Am incercat sa merg si pe pista de langa Parcul Cismigiu, aceeasi senzatie proasta si de disconfort. Cred ca pana la urma am sa ma las de bicicleta si am sa merg cu taxiul, sau ma duc in targ sa-mi iau o rabla care scoate mult fum.

NU UITATI. VA ASTEPT SA VENITI CU IDEI PERTINENTE LA SUBIECTUL CRITICAL MASS SI LA PROPUNERI CONCRETE, SA-I SPUNEM ACUMA, PENTRU INCURAJAREA MERSULUI PE BICICLETA. Ca altfel ne scot astia, care din Birou fac regula, pe trotuare, de ne saturam de tot. Hai sa incurajam mersul pe bicicleta cu dreptul de a ne deplasa pe sosea. Hai sa lasam trotuarele pentru pietoni.

INDIFERENTA NASTE MONSTRI.

Si somnul (somnul natiunii) naste monstri.

Frateee .... "Juma' de emisiune intreaga" despre biciclete , pe televiziunea nationala .... si voi nu va uitase-ti . Pai daca nu va uitati la TV de ce ne mai plangem ca nu suntem difuzati ? Uite : Linia verde , TVR1 - prima televiziune ca audienta , Marti 10.07.2007 , ora de audienta maxima - 21:10

Bine - bine stiu ca nu se face primavara cu o singura floare ... da' e pa vine :wink:

foarte tare emisiunea...eu cred ca asta ar fi o solutie,vedetele sa se implice in sustinerea biciclistilor,astfel se poate ajunge si la persoane influente si sus-puse..macar in cativa ani sa se rezolve ceva

Incepe sa prinda contur diversitatea modurilor de folosire a bicicletei. Raidextrem Trial Open a avut loc în Piaþa Unirii ºi s-a desfãºurat în cadrul Festivalului Dintre Blocuri. Organizatorii au propus douã secþiuni: Hobby, dedicatã amatorilor ºi Elite pentru profesioniºti. :D

http://www.jurnalulromanesc.ro/?module=displaystory&story_id=851&format=html

Ocolul Pamantului pe mountain-bike trece prin... Romania chiar zilele astea.

Protagonistii: trei tineri englezi. Mesajul (pe gustul meu): promovarea bicicletei ca mijloc de transport durabil si a unui mod de viata cu o amprenta ecologica minima.

Articolul din ziarul Adevarul: http://www.adevarul.ro/articole/turul-lumii-pe-bicicleta-trece-prin-romania/327058

Si site-ul oficial: http://www.ride-earth.org.uk/ Aici ar fi interesant de vazut doua filmulete si impresiile din Romania.

sambata dimineata pe DN1, cand ne duceam spre snagov, ne`am salutat cu ei (erau pe cealalta parte, se duceau spre bucuresti)

Un articol interesant care a aparut pe o pagina intrega in Click!, marti 25 septembrie.

Titlul: "Si-au batut joc si de biciclisti si de pietoni"

Imagine postată

Partea mai proasta pentru noi este cea referitoare la amenzile daca nu sunt folosite faimoasele benzi. Amenda poate sa fie intre 234 si 312RON, iar pentru pietoni si maisni care blocheaza pistele amenda poate sa fie intre 78 si 117RON. Asa au inteles unii sa promoveze mersul pe bicicleta.

Asfalt uscat!

L-au dat pe Florin la Antena 1. Campanie contra caricaturilor de piste facute pe trotuare, pentru mutarea lor pe strada si pentru CMR.

Spuneau si prezentatorii: "Au fost niste bani de dat de la primarie si de bifat un capitol la 'europenizare'...".

... si pentru cine NU s-a uitat ....

Avem aici inregistrarea emisiunii Dimineata Devreme pe site-ul Antena1 ; emisiunea incepe la 7:00 si interventia despre biciclete e la minutul 07:05 pana la minutul 07:10 . :D

http://www.antena1.ro/index.php?page=webcast&id=2401&type=show&item=17

Bravo baieti , e bine sa fim cat mai penetranti cu mesajele noastre !

"Nou" articol pro biciclete. De fapt, este noua pozitia lui Videanu, care dintr-o data, este constiincios in legatura cu pistele de biciclete. Probabil si-a pierdut sponsorizarea in SUV-uri....