Genubike

Articole culese din mass-media

Recommended Posts

Da, merită citit, dar, totuşi, nu cred că graba îl scuză pe autor pentru încălcarea regulilor de circulaţie... adică eu merg cu 5 km/h cu greu printre bordură şi maşinile de pe banda I, ca să fiu corect, şi altul vine cu 25 la oră slalom printre maşini. Şi nu mă refer doar la depăşit autobuze/troleibuze (pe alea şi eu caut să le depăşesc prin stânga, că nu ştiu când se trezesc să deschidă uşile) sau la depăşirea punctuală a vreunei maşini prea apropiate de bordură, ci de mers printre benzile 2 şi 3 pe sectoare întregi de drum. Probabil aşa gândesc şi ăia cu maşinile care intră pe contrasens ,,dacă mă prinde poliţia mă opresc, dacă nu, asta e, că eu mă grăbesc".

Mă bătea gândul să comentez şi pe site-ul respectiv. Dar am îndrăznit odată şi m-am trezit luat la zor mai ceva ca un elev neastâmpărat de către profesor şi făcut în toate felurile de restul cititorilor site-ului. Aşa că prefer să mă abţin, ultimul lucru care îmi trebuie e o revoluţie hipsterească împotriva mea :))

Da, merită citit, dar, totuşi, nu cred că graba îl scuză pe autor pentru încălcarea regulilor de circulaţie... adică eu merg cu 5 km/h cu greu printre bordură şi maşinile de pe banda I, ca să fiu corect

Idem aici, nu ești singurul ;)

Respectele mele pentru cei ce încă încearcă să civilizeze țara asta prin exemplu propriu!

Cum sunt șoferi "grăbiți", așa sunt și bicicliști "grăbiți" pentru că oameni, pentru că lipsă de educație... Am văzut mulți pe THE INTERNET care au diverse "scuze" justificându-și într-un fel știut de ei că legea nu se aplică lor. Ba că nu e infrastrucutră și că..., că nu e loc și că..., că e roșu dar face dreapta, că nu... și că...!

Şi nu mă refer doar la depăşit autobuze/troleibuze (pe alea şi eu caut să le depăşesc prin stânga, că nu ştiu când se trezesc să deschidă uşile)

Din câte știu eu orice depășire se execută doar prin partea stângă a vehiculului depășit cu o excepție!

Art.45.

(1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lânga un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.
(2) Conducatorul vehiculului care se angajeaza în depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula în fata sau în spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.
(3) Atunci când prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala, unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire.
(4) Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.
(5) Depasirea se efectueaza numai pe partea stânga a vehiculului depasit. Tramvaiul sau vehiculul al carui conducator a semnalizat intentia si s-a încadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stânga se depaseste prin partea dreapta.
(6) Tramvaiul aflat în mers poate fi depasit si pe partea stânga atunci când drumul este cu sens unic sau când între sina din dreapta si marginea trotuarului nu exista spatiu suficient.

Iar orice vehicul de transport în comun parcă era obligat să aibă semnalul dreapta activ atâta timp cât are itenția de a deschide ușile,nu? Sau era doar la tramvai regula asta?

Am vazut filmuletul pus de Arielu' ala ... circula haotic, riscant, la un moment dat chiar a "luat fata" unor biciclisti ce mergeau regulamentar. Asa nu !

Mie-mi place formularea asta cu "biciclistii care se incumeta..". Sunt convins ca se refera la cei ce se "incumeta" sa pedaleze >3 km la un an....

In rest, toate bune si frumoase la noi p-aciulea....cum le stim.

Pai ca sa biciclesti altfel decat de acasa pana in parc si retur trebuie "sa te incumeti", cum altfel? :D

Mai exact, nu e vorba despre cum sa te incumeti sa te urci pe bicicleta (care e pasul 2), ci mai ales sa te incumeti sa te dai jos din masina (pasul 1, decisiv)!

• Upvote 2

Din câte știu eu orice depășire se execută doar prin partea stângă a vehiculului depășit cu o excepție!

E discutabilă faza... practic, avem un rând de maşini în coloană şi eu merg printre el şi bordură. Practic, eu sunt pe rândul meu (uneori am alţi biciclişti în faţă sau în spate, care merg prin acelaşi loc), deci nu prea ar fi depăşire, pentru că circulaţia pe benzi nu e considerată depăşire. Altfel înseamnă că ar trebui să stau după maşini şi să mă limitez la banda I şi la depăşit pe banda II, însă coloana oprită la semafor nu am voie să o depăşesc... ciudată legislaţie avem.

ar orice vehicul de transport în comun parcă era obligat să aibă semnalul dreapta activ atâta timp cât are itenția de a deschide ușile,nu? Sau era doar la tramvai regula asta?

Nu se aplică la taxiuri, RATB, curierat, livrări de pizza, poştă, gunoieri, maşini cu numere de Bulgaria, maşini cu numere cu WST, SUV-uri mai noi de 5 ani, Dacii papuc cu fier vechi, camioane, orice alte vehicule comerciale, maşini de poliţie, maşini cu ecusoane de acces la Guvern, Parlament, Primăria Generală, maşini ale Poliţie Locale, maşini ale ASPA (dubele alea fără RCA conduse de ţigănuşi de 18 - 19 ani din care urlă manele).

• Upvote 3

(...) maşini cu numere cu WST (...)

Apropos, care-i treaba cu astia? :-/ Cand au aparut numerele WST se zicea ca sunt de pe la ministere... acum, sunt doar harfisti sau tot "oficiali"?

Nope my friend.
Ăștia sunt noii ciocoi.
Am mai zis-o parcă pe forum: pe vremuri existau mașinile cu 1-B-și trei cifre. Abuziv împușcatu' avea 1-B-101, și mici combinații prin zonă. 
Eșalonu' 2 era cu xxx cu numere ceva mai mari, și cu cât coborai pe scară, tinzând către 8-900...
Urma "ierarhic" 1-B- și patru cifre. Jmekeri. Securitate, mahări din miliție, alea alea. Apoi 2-B-și trei cifre respectiv 2-B-și patru.

Mai spre sfârșitu' perioadei de tristă amintire, începuse un mic trafic de numere d-astea "preferențiale". Care îți asigurau imunitate pe șosele vizavi de vreun eventual filtru al miliției...
Și începuseră micile căpușe cu pile sus să aibă și ele numere asemenea (vorbim de 2-B- sau un 3-B- eventual cu 3 sau 4 în coadă: mai un șef de sală de la Cina (că deh, protipendada comunistă știa să-și răsplătească slugile...), mai un ospătar, mai un șef de aprozar sau un șef de alimentara...mici pseudo-zei locali...)

Numerele cu W au apărut acu' ceva vreme la mașinile SPP. Cu combinații diverse. Apoi s-au extins cumva și în zona "de putere", spre "ezegutiv". 
Important era ca mașina să fie
a) neagră

b) mare
c) germană (Merțan, Bemeveu, Audi, dar hai că mergea și Opel Vectra)
d) geamuri fumurii/cu folie,  inclusiv cele din față (chestie interzisă pt. pulime)
Ca atare a apărut un mic trafic de numere preferențiale cu W. 
Cunosc 2 cazuri, din 2 zone sociale diferite, "beneficiare" ale unui asemenea "scut de invincibilitate" la deplasarea cu 100km/h prin localitate. Sau, dacă vrei: scut de fac ce vrea plm în trafic.

• Upvote 1

Se zice ca-s perimate acum, nu mai stiu pe unde-am citit. "La moda" ar fi numerele de inmatriculare care au cate un spatiu intre cele 3 litere.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Statii+cu+biciclete+intr-un+oras+fara+piste

La Constanţa, 390 de biciclete nou-nouţe, parcate în 24 de staţii, vor fi, din vară, la dispoziţia oricui... e dispus să-şi rişte viaţa folosindu-le printre maşini.

Ce imagine... ce risc domne! Cum descurajeaza mersu pe bicicleta acest articol...

Trazneasca-i pe banditii-hotii de biciclete!

Mi s-au furat decat 6 si cu toate astea in ciuda ofticilor si a blestemelor si a remarcilor rautacioase cum ca nu voi mai primi vreodata nici o bicicleta, donatiile cu biciclete spre mine din partea oamenilor de bine nu se vor opri! 

Traiasca cicloturismul!

Trazneasca-i pe banditii-hotii de biciclete! Mi s-au furat decat 6 si cu toate astea in ciuda ofticilor si a blestemelor si a remarcilor rautacioase cum ca nu voi mai primi vreodata nici o bicicleta, donatiile cu biciclete spre mine din partea oamenilor de bine nu se vor opri!  Traiasca cicloturismul!

:-??  :|  

In alta ordine de idei, cred ca raman in vigoare aceleasi reguli de bun simt. Unde si cat sa-ti lasi bicicleta, cu ce s-o legi, etc...

Astia de la Gigi nu stiu din ce sa mai faca stiri de multe ori...

• Upvote 2

Wrong! Unica regulă de bun simț în cazul de față este să nu furi ! Începând de la această regulă, orice altă discuție ar trebui să se poarte conform codului penal. Un șparlitor de portofele este arestat pe loc și condamnat la închisoare, iar unul care fură biciclete de mii de euro scapă cu amendă.

:-??  :|    In alta ordine de idei, cred ca raman in vigoare aceleasi reguli de bun simt. ...

Ar fi culmea să fiu categorisit nesimțit deoarece îmi leg bicla cu ceva ce nu stă în calea unui hoț.

Scuze de off topic dar nu m-am putut abține.

Ar fi culmea să bei până îți fură bicicleta...

• Upvote 7

@@netcity

Cred ca ai inteles un pic gresit ce incercam a spune :).

Sunt total de acord cu ce spui, crede-ma ca am cea mai mare oftica legata de faptul ca legile NU SE APLICA la noi (pe orice plan).

Incercam sa spun ca decat sa alerg pe la politie incercand sa aflu cine mi-a furat un bun propriu, prefer sa incerc a-l proteja eu insumi cat de bine pot. Evident, exista ceea ce se numeste "hazard" pe lumea asta.

Inca o data: da, totul trebuie sa se raporteze la codul penal. La fel si amenzile pentru cei ce intorc pe linie dubla continua, pentru cei ce blocheaza trotuare intregi cu masinile, pentru cei ce omoara copii pe trecerile de pietoni, pentru cei ce vandalizeaza tramvaie, scuipa seminte sau se caca-n mijlocul drumului.....vezi vreo sanctiune pentru astia? Nu. Deci, intr-o societate tiganizata si plina de maimute (din ce in ce mai mult, daca te uiti in jurul tau), sa te bazezi doar pe organu' cu autoritate imi pare utopic si paralel cu realitatea.

• Upvote 2

Ar fi culmea să bei până îți fură bicicleta...

Sincer, nu am înțeles.

By the way, ambi copii ai unui amic plecat în Danemarca, merg la școală pe bicicletă până în stația de unde-i preia autobuzul școlar. Bicicletele rămân neasigurate, alături de alte biciclete ale altor copii, aruncate într-o dezordine specifică copiilor. Bineînțeles că nimeni nu își pune problema asigurării biclelor, ca să nu mai vorbim de furt.

Tot în Danemarca am văzut bicicletă ruginită rezemată de un stâlp și am înțeles că acolo stătea de 2 ani. Și da, în acest caz poate proprietarul s-a îmbătat și a uitat unde a lăsat-o.

Off ... iar noi vorbim de bunul simț al asigurării bicicletei .. off !!! Chiar suntem români!

Trebuie făcut ceva în țara asta cu furatul ăsta adânc înfipt genetic. Nu o să înțeleg nici dacă mi-ar spăla cineva creierul, de ce un hoț pentru o mașină furată de 2000 de euro este condamnat la pușcărie cu executare iar pentru o bicicletă de 4000 de euro scapă cu amendă sau în cele mai bune cazuri cu condamnare la privare de libertate fără executare.

Sincer, nu am înțeles.

Era sceptic legat de circumstantele in care i s-au furat bicicletele lui Claudiu.

Atunci cand o patesti de 6 ori e clar ca e la mijloc si altceva, nu doar ghinionul.

Legat de faptul ca suntem in Romania, e normal sa luam niste masuri preventive. E la bun simt sa facem asta, nu ne aflam in tara in care sa lasam bicicleta neasigurata, si nu ai cum sa ignori realitatea inconjuratoare.

De condamnat furtul il condamnam toti, dar odata ce sistemul de ordine publica si cel de justitie nu au eficienta, preventia e cea mai buna metoda. Deocamdata.

• Upvote 3

de unde ati mai scos-o pe asta cu hotul de portofele arestat pe loc si condamnat sigur la puscarie cu executare si hotul de biciclete prins si doar amendat?

si sa nu punem semn de egalitate intre gioarsele care zac prin parcari in capitalele europene, unele cu lunile si anii, si bicicletele in general noi care se fura in Ro din scara de bloc sau prost asigurate prin oras. Garantat, au si ei categoriile specifice dispuse sa ciordeasca, ba as putea spune ca le depasesc pe alea de la noi.

Prin "satele" de acolo e obiceiul sa si le lase in strada dar sunt si in functie de etniile conlocuitoare ... Iar in general se asigura la nivelul unei roti, nu sunt chiar "take and go".

Bicicletele se fura din motive de saracie, nu din cleptomanie sau din cauze de crima organizata, fenomenul se poate reduce cand nu mai exista piata de desfacere, altfel spus cand toti au bicicleta dorita si nu mai au nevoie de alta. Din pacate la noi, flagelul este si de partea cumparatorului dispus sa accepte un lucru furat.

• Upvote 2