Genubike

Articole culese din mass-media

Recommended Posts

Poate ne ajuta un admin cu scoaterea cuvantului ''romaneasca'' din titlul topicului.

Sau se justifica un topic nou cu ''mass-media internationala''?

Pana una alta, azi am cautat cate ceva despre Oleg Tinkov (un fel de Gigi dar de rasa...)

http://deadspin.com/meet-oleg-tinkov-the-most-insane-sports-owner-you-have-1783884415

oleg-tinkov-tinkoff-saxo-tour-de-suisse_

S-a rezolvat cu titlul. Oricum, desi suntem in subforumul "Biciclistul in Romania", citarea unor articole si din presa de afara nu mi se pare o problema.

Tocmai m-am despartit (cu oarecare regret) de o bicicleta Bottecchia si ca sa ma simt consolat am incercat sa aflu mai multe despre cel al carei nume il poarta.

Ottavio Bottechia este primul italian castigator al TdF si primul ciclist care a condus marele tur cap-coada.

A fost gasit mort la 32 de ani intr-un sant, bicicleta fiind intacta alaturi (era in timpul unui antrenament, la marginea unei podgorii)

Pe net sunt multe articole, nenumarate ipoteze privind moartea acestuia, eu pun doar scrierea unuia ce-i pasionat de bicicleta lui (in ideea de a va starni interesul) si o poza pe care sigur o stiti...

http://velo-orange.blogspot.ro/2006/05/mysterious-death-of-ottavio-bottechia.html

FIL44584d_bryle_bottechia.jpg

Am inteles cand urmaream Turul Spaniei ca Lampre a venit cu un sponsor mare in ajutorul ei si s-ar putea ca Merida sa se retraga si de acolo.Nu pot spune ce sponsor deoarece am prins stirea mai pe finalul ei.Vorbeau Alex Ciocan si cu Manolo despre aceasta informatie.

Echipa Lampre si-a pierdut sponsorul "Lampre" (magnat italian in domeniul otelariei) si era pe cale sa se dizolve dar a fost preluat de TJ Sports mare companie chinezeasca de retail online. (alibaba? ).

Merida anuntase ca va sprijini noul proiect Bahrein Merida Team (Nibali, Sonny Colbrelli, etc.) deci nu dispare din ciclism. Lampre sau "TJ Sport" vor merge pe Colnago. au vrut la un moment dat sa-l ia si pe Contador care insa e mai aproape de Trek.

• Upvote 1

Primele stații automatizate de bike-sharing din București

"Primele stații automatizate de închiriere de biciclete pentru bucureșteni vor fi disponibile începând de mâine, 27 septembrie. Noul concept își propune să ajute la fluidizarea traficului din București și să contribuie la o mai mare mobilitate urbană. ..."

Primele 30 de minute sunt gratuite. Mai multe detalii aici.

Extras din comunicatul Poliției Române

Abaterile bicicliştilor au reprezentat cea de-a treia cauză care a dus la producerea accidentelor rutiere grave, pe fondul căreia, în perioada 1 ianuarie – 30 septembrie, s-au produs 634 de accidente, reprezentând 10,18 % din total, în urma cărora 86 de persoane au murit şi 553 au fost rănite grav - rezultă din datele Poliţiei Române.

Poliţiştii au făcut, în 6 şi 7 octombrie, controale pe drumurile din toată ţara, în urma cărora au sancţionat 2.808 biciclişti petnru abaterile din trafic.

Persoanele care merg pe drumurile publice trebuie să aibă biciclete echipate cu dispozitiv de frânare, cu avertizare sonoră, lumină de culoare albă sau galbenă în faţă, lumină de culoare roşie în spate şi cel puţin un element reflectorizant. Bicicliştii trebuie să se asigure la schimbarea direcţiei de mers, chiar daca este prioritate de trecere şi să circule cât mai aproape de marginea din dreapta a drumului. Poliţiştii le recomandă bicicliştilor să poarte cască de protecţie, care le-ar putea poate salva viaţa în cazul unui accident

> 2017

Circulă cât mai aproape de marginea din dreapta a drumului, iar atunci când vă deplasați în grup, numai în coloană, câte unul.

O biciclistă a fost amendată cu 1.740 de lei pentru că nu avea buletinul la ea şi pentru că instalaţia de iluminat a bicicletei era defectă

" a fost oprită de poliţişti, dimineaţa în jurul orei 10.30 şi amendată cu 1.740 de lei pentru că nu avea buletinul la ea, iar bicicleta nu era dotată cu instalaţie de iluminat."

E legal? E obligatorie instalația de iluminat ziua?!

@MirceaDP Din comunicatul poliției, pe care l-am postat mai sus: "De asemenea, bicicleta trebuie să fie echipată, pe timp de noapte sau când vizibilitatea este redusă, în față, cu lumină de culoare albă sau galbenă, iar în spate, cu lumină de culoare roșie și cu cel puțin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeași culoare. Totodată, trebuie echipată cu elemente sau dispozitive fluorescent-reflectorizante, amplasate pe roți, care, în mișcare, formează un cerc continuu."

Până în 2016 formularea era defectuoasă, reieșea că luminile sunt necesare pentru circulația pe drumurile publice.

în urmă cu 17 ore, otsdr said:

Până în 2016 formularea era defectuoasă, reieșea că luminile sunt necesare pentru circulația pe drumurile publice.

Bun link-ul. Mersi.

La 10:30 dimineata, pe sfarsit de mai, ma indoiesc ca era vizibilitate proasta, deci pare un abuz.