Genubike

Articole culese din mass-media

Recommended Posts

Eu stau chiar acolo. Socanta stire, n-am auzit de incident, oare unde se pot gasi mai multe detalii?

si daca primesti mai multe detalii ce se intampla?

Nu e vreo apetenta pentru gore, am prins insinuarea ta. Doar vroiam sa stiu cum si unde s-a intamplat si daca e cineva cunoscut. Am aflat. Nefericit eveniment.

Pistă pentru biciclişti făcută în bătaie de joc

În altă ordine de idei, au apărut şi pe Dr. Taberei penibilele dungi galbene. Nu pe carosabil, deşi sunt 3 benzi pe sens şi parcări perpendiculare (nu prea se mai lasă maşinile pe banda 1). Evident că asta ar fi fost o premieră istorică pe plaiuri mioritice şi ar fi creat un precedent periculos. Amuzant însă este că le-au trasat ocolind maşinile parcate pe trotuar şi chiar acolo unde nu erau obstacole arată de parcă erau beţi când le-au făcut - sunt şerpuite. Când te gândeşti că se plătesc 93.000 euro pe 1 km de aşa ceva (consultanţa inclusă - fără ea ar fi fost imposibil să le facă aşa bine) îţi vine să cânţi... "Zi-mi de ce furi ! / Dar cât mai vrei să furi ?".

au ocolit masinile parcate si chiar au lasat portiuni neterminate unde mai era cate o masina parcata pe ruta ocolitoare. dar cele mai tari piste sunt de la razoare spre orizont unde nici nu s-au mai chinuit cu dungile galbene, au vopsit cate o bicicleta langa un pieton pe trotuar, si niste sageti sa indice ca trotuarul are dublu sens.

Nu ştiu de ce, când am citit "unul dintre cei mai activi biciclişti din Bucureşti, care, de câţiva ani, face lobby pentru promovarea mersului pe două roţi, dar şi pentru schimbarea mentalităţii autorităţilor" m-am gândit imediat că e vorba de Leonte :D

...dar cele mai tari piste sunt de la razoare spre orizont unde nici nu s-au mai chinuit cu dungile galbene, au vopsit cate o bicicleta langa un pieton pe trotuar, si niste sageti sa indice ca trotuarul are dublu sens.

nah, incompetenta romaneasca... si-or fi dat seama ca strutocamila asta cu circulatia "la comun" incalca codul rutier ?

- este interzisa circulatia altor participanti la trafic pe pista, cu exceptia biciclistilor si scuteristilor -

acum ce justificare au ? Cand s-a pus problema sa se faca piste pe carosabil -> "nuuu , ca se incalca...legea"

si un alt articol

cu-bicicleta-in-trafic-un-gest-kamikaze-trebuie-schimbat-codul-rutier

te-ai trezit vreodata ca semnalizezi si vrei sa iei la dreapta, iar din spate,in dreapta ta trece un biciclist ?

De ce au primit unii permisu? ala sigur n-a vazut un oras european unde trec motociclisti in viteza printre benzi. O iei la dreapta cand poti, nu cand semnalizez sau cand vrei

bai, intr-un fel au si soferii dreptatea lor. Frate, a semnalizat dreapta. Ce cauti deja acolo? Sau noi vrem numa drepturi?

*m-am trezit si eu in dreapta masinii si, chit ca la lege prioritatea era a mea, l-am lasat pe om sa mearga.

De ce au primit unii permisu? ala sigur n-a vazut un oras european unde trec motociclisti in viteza printre benzi. O iei la dreapta cand poti, nu cand semnalizez sau cand vrei

Masinile in mers se depasesc prin stanga, stiam eu. Doar masinile care semnalizeaza stanga ai voie sa le depasesti prin dreapta.

Cred ca e cazul sa va puneti in pielea tuturor (soferi, ciclisti, pietoni).

Daca esti deja acolo cand semnalizeaza, sa astepte. Daca esti in spate si vezi ca semnalizeaza, il astepti :)

Cat despre depasit, poti depasi legal prin dreapta, daca deja te afli pe traiectoria respectiva. Pe langa cazul in care vehicolul din fata semnalizeaza stanga si tu intentionezi sa continui drept.

Oprescu vrea încă 70 de kilometri de pistă pentru biciclişti până la sfârşitul anului

Iniţial n-am avut nimic împotriva lui Oprescu, dar după ce am văzut ce bani a spart numai în ultimele luni pe "piste" pt. biciclete, indicatoare pt. orbi la trecerile de pietoni şi picturi cu "Traversează regulamentar", mi s-a instalat o scârbă teribilă faţă de persoana dânsului. Iar astea sunt doar câteva, pe care le-am observat fără să mă pasioneze contorizarea pungăşiilor, şi probabil reprezintă o parte infimă din ce jefuieşte per total - în condiţiile în care ni se spune că nu mai sunt bani pt. chestii mult mai importante.

Pe de altă parte, se pare că alde Leonte şi Geo au tot atât succes în demersurile lor cât au şi "grevele" mioritice. Părerea mea personală, din ce văd în fiecare zi pe străzi, e că cei care închiriază biciclete gratis în Herăstrău (un exemplu) au făcut mai mult pt. ciclism decât cei doi la un loc. La fel şi cei care aleg zilnic bicicleta în locul maşinii, fără să aibă habar de marşuri, petiţii sau forumuri.

• Upvote 2

Părerea mea ... din ce văd în fiecare zi pe străzi, e că cei care închiriază biciclete gratis în Herăstrău (un exemplu) au făcut mai mult pt. ciclism decât cei doi la un loc.

Pai , crezi ca la acel proiect n-a muncit nimeni ?