Genubike

Articole culese din mass-media

Recommended Posts

Pista din Drumul Taberei din fata noului Auchan are sigur mai putin de 30 cm latime! 

Să vedeți voi în Timișoara piste pentru biciclete amenajate pe pământ. (Revin cu poze, dacă nu uit.)

Bătaie de joc. O pistă de biciclete nou-construită într-un cartier de vile din Timişoara este atât de îngustă că nu ai loc cu bicicleta: are 35 de centimetri

http://adevarul.ro/locale/timisoara/video-pista-biciclete-timisoara-latime-35-centimetri-1_552fb834cfbe376e352e3da0/index.html

Hai că cetățeanul care a filmat e ”hater”. Adică a mers bine mersi până când s-a îngustat de tot, dar oricum se termina pista. :))

Invenţia care îţi păzeşte bicicleta. Câţiva tineri români au găsit soluţia de a-ţi recupera bicicleta furată cu un dispozitiv care o localizează imediat

http://adevarul.ro/locale/constanta/inventia-pazeste-bicicleta-cativa-tineri-romani-gasit-solutia-a-ti-recupera-bicicleta-furata-dispozitiv-localizeaza-imediat-1_55311f79cfbe376e353d1fa4/index.html

Incapabilă să conceapă proiecte europene pentru dezvoltarea oraşului, autoritatea municipală a început să facă lobby extern. Principalele dorinţe ale Primăriei Capitalei sunt infrastructura rutieră şi cea de transport metropolitan. După ce Departamentul de profil al PMB a emis numai soluţii SF în legătură cu transportul public în Capitală şi judeţul Ilfov, constatăm că nimic nu s-a concretizat într-unul sau mai multe proiecte europene, municipalitatea invocând permanent lipsa fondurilor. Acum se vorbeşte despre o nouă structură: Asociaţia de Transport Metropolitan Bucureşti.

http://www.puterea.ro/social/sorin-oprescu-cere-bani-externi-pentru-bucuresti-fara-sa-aiba-macar-un-proiect-de-accesare-a-fondurilor-europene-112246.html

Sorin Oprescu cere bani externi pentru Bucureşti, fără să aibă măcar un proiect de accesare a fondurilor europene

Știi cum e, pescuitul e gratis - arunci momeala și vezi dacă o mușcă cineva. Dacă da, câștigul tău; dacă nu, iaca zici că ai petrecut o zi relaxându-te.

Apropo de Oprescu, am fost fusei la Craiova si am vazut văzui ca i-o luara oamenii inainte, au facut făcură ei primii "autostrada suspendata" prin centru orasului :))

Daca vede se zgarie pe ochi de invidie  ;))

Edited by MaC®
:D

Avind in veder ca “acţiunea a fost efectuată în colaborare cu autorităţile judiciare belgiene” trebuie sa zic “shame upon him who thinks evil upon it” (ghici la care “actiune” s-ar putea referi acest “posting”. ;) )

Apropo de Oprescu, am fost fusei la Craiova si am vazut văzui ca i-o luara oamenii inainte, au facut făcură ei primii "autostrada suspendata" prin centru orasului :))

Daca vede se zgarie pe ochi de invidie  ;))

ma bucur ca fusasi si vazusi, chiar suntem varza dpdv al pistelor de biciclete, dar crede ma ca stam bine cu limba romana(una e cand spun vazui- e timpul perfect simplu, adica recent- si alta e sa spun am vazut( e deja la timpul trecut} , dar mai conteaza, cititi ultimul articol din Gazeta de sud     http://www.gds.ro/Local/2015-04-21/proba-de-incercare-nervilor-pista-de-biciclete,-blocata-de-masini-parcate/   asa cheltuim noi banii europeni

Corecturile in albastru le-a facut @@MaC® :))

Exprimarea mea originala nu includea perfectul simplu

El insa a facut o gluma, sa nu fim grammar-nazi acum, desi se cunoaste faptul ca perfectul simplu romanesc este urmasul direct al exprimarii in latina vorbita la vest de Olt in anii ce au urmat cuceririi traiane :)

• Upvote 1

Nea Mărin? Marele Amza Pellea? 

Hai mă! ;)

Puțin mai relaxat :D

Nea Mărin? Marele Amza Pellea? 

Hai mă! ;)

Puțin mai relaxat :D

adevarul e ca nu trebuie sa te irite un asemenea lucru....,dar cand arati cuiva cartea de gramatica si acel om iti spune ca i ai adus gramatica ,,olteneasca ''(nu oamenilor de pe acest forum)...te mai si enervezi un pic , dar bine in cazul nostru n-as avea de ce .Numai bine , sa fim mai ingaduitori si mai ,,pedalatori"

,,-Ce facusi nea Marine?

-Pai eu facui? Ei facura.'' :-bd

"Am observat că, pentru orășenii români, stăpânirea bicicletei este o sursă de mândrie și expresia unui stil de viață (să zicem stilul eco-progresisto-elitist). Atitudinea olandezilor față de bicicletă seamănă mai mult cu cea a țăranilor români: oricum, olandezii în general sunt niște țărani. Adică: bicicleta e un mijloc practic și ieftin de transport. Dacă vrei să fii un țăran șmecher, cumperi o bicicletă de teren. Un olandez cumpără pentru motive de șmecherie o bicicletă tip șezlong sau una cu remorcă pentru copii."

http://www.kmkz.ro/opinii/jurnale/un-olandez-la-bucuresti-ep-1-bicicleta/

• Upvote 4

Peste 200 de kilometri de trasee de bicicletă şi drumeţie au fost inaugurate, la sfârşitul săptămânii trecute, în Podişul Hârtibaciului din Transilvania, turiştii putând să parcurgă drumuri care traversează 26 de sate cu biserici fortificate şi cetatea medievală Sighişoara.

trasee-colinele-transilvaniei-copyright-

http://www.gandul.info/magazin/s-au-deschis-peste-200-de-kilometri-de-trasee-de-bicicleta-si-drumetie-intre-bisericile-fortitificate-din-transilvania-harta-completa-14170950

• Upvote 6

Un pas laudabil spre "normalitate" :-bd .

Ce de marcaje. Pacat doar ca pe harta aia nu prea se vede unde-i deal si unde-i vale.

Chestie de placerea orientarii in teren, de surpriza explorarii :)

Foarte frumos dar ce inseamna `inaugurate`? Identificate, marcate, amenajate? 200 km si totusi nici o foto de la fata locului. De alde google maps m-au pacalit de citeva ori trimitandu-ma intre gunoaie si gropi acolo unde erau, chipurile, sosele si strazi cu denumiri. Daca ma duc la vara acolo, gasesc traseele acelea in baza hartii de pe net?

Pai zice in link cate ceva:

"Lucrările au fost realizate de Asociaţia Mioritics în perioada septembrie 2013 - februarie 2015, în cadrul proiectului coordonat de WWF "Pentru Natură şi Comunităţi Locale - Bazele unui management integrat Natura 2000 în zona Hârtibaciu - Târnava Mare - Olt". Lucrările au inclus verificarea, testarea, curăţarea drumurilor şi potecilor existente, selecţia drumurilor şi potecilor ce au fost marcate, identificarea punctelor de interes pentru turişti, aplicarea marcajelor (roşu şi albastru, bandă, cruce şi triunghi), înregistrarea track-urilor GPS, realizarea hărţilor şi a panourilor informative şi a săgeţilor indicatoare."

Cu o singura poza:

traseu-sighisoara-daia-copyright-catalin

Traseele sunt si aici, printre altele:

http://www.natura2000transilvania.ro/harta

• Upvote 1

Traseele sunt vechi drumuri intre sate, sau "cai" in padure aparute pe "muchiile" dealurilor din zona, pt ca pe acolo mai mergeau cu carutele oamenii, sau mai merg acum cei ce se plimba cu jeep-uri, sau cate un carutas ratacit in mileniu 3, sau cate unii la furat lemne tot cu caruta. Ei "mentin" drumurile astea. Oamenii le zic "cai/cale". O alta parte sunt drumuri forestiere, pietruite si intretinute cat de cat de cei de la ocol sau cine mai are cate un parchet in zona respectiva. Cele din urma sunt usor de gasit si se mentin indiferent de cat ploua. Pe celelalte, e ok sa mergi in drumetie oricand, dar unele din ele, in functie de panta, sol, sau expozitie, pot fi dificile de parcurs pe bicicleta daca a plouat in zilele precedente sau daca te prinde ploaia pe ele. De ce? Pai in o suta de metri rotile s-au impachetat cu namol si nu le mai misti din loc. Traseele sunt marcate "ca la munte" doar ca, aici sunt zone de pasune unde baietii au pus semnele pe niste stalpi infipti in pamant. Din pacate, nu cred ca vor rezista mult stalpisorii aia, dar sper ca cel putin sezonu asta sa fie vizibili. Tot pe cele din padure, daca ploua mult si ies hobby-stii astia cu 4x4, se intampa ca o anumita portiune sa nu mai fie practicabila cu bicicleta. Dar nu doar ei mai "strica" drumurile astea de pamant. Ele sunt folosite de tractoare sau de carute si astea fac sleauri. Cand vine sezonu secetos, incet, incet, se niveleaza iar caile. Tot pe ele mai cade cate un copac. Acum nu stiu dupa marcarea asta cat de des o sa treaca cineva sa le verifice si sa elibereze drumul daca a cazut un copac. Cate unul ici, colo, nu e o problema, dar in ultimii ani a aparut un fenomen mai rar prin partile noastre, in unele zile de iarna se pune gheata pe crengile copacilor si la cea mai mica adiere de vant, se rup ca si chibriturile. Pe poteca ce o face ADEPT-ul, anu asta pe la sfarsit de martie, s-a muncit 3 zile cu 3 drujbe pt a elibera aproximativ 15 km de poteca. Cand apare asa un fenomen, anumite bucati de drum prin padure pot deveni total impracticabile. MAi e problema cu hotii de lemne care nu se uita daca copacul pe care-l taie are sau nu semn pe el. Stiu pt ca s-a mai incercat marcarea anumitor trasee in zona si in anii trecuti. In primavara lui 2012 am fost si eu la marcat traseul Malancrav-Biertan, si ulterior am mai ghidat grupuri pe el. Si i-am intrebat daca s-ar fi putut lua dupa semne. Raspunsul a fost negativ. Pt ca la iesirea in pasune, semnele se pierdeau. La munte, poti sa vopsesti pietre, aici la noi, nu vezi o piatra 30 de kilometri. Poate m-am repetat, dar mi-au venit ideile asa amestecate. Daca mai aveti nelamuriri, intrebati!

• Upvote 5

Traseele sunt marcate "ca la munte" doar ca, aici sunt zone de pasune unde baietii au pus semnele pe niste stalpi infipti in pamant. Din pacate, nu cred ca vor rezista mult stalpisorii aia, dar sper ca cel putin sezonu asta sa fie vizibili.

Si care ar fi motivul? :-W  ;)