Genubike

Articole culese din mass-media

Recommended Posts

On 2/14/2018 at 8:35 PM, fizikant said:

Vești bune pentru sătmăreni

Vesti bune pe....daca sunt facute in stil romanesc(doar sa fie facute) nu ma astept la nimic bun. Doar obligatia de a fi pe un trotuar plin de lume, caini si copii imprevizibili si pasibil de-o amenda daca esti satul de asa ceva si vrei sa mergi cu o viteza constanta fara a avea grija ca iti sare ceva in fata. Spre exemplu, au o pista pe podul Decebal renovat relativ recent(pus asfalt nou si atat) iar pista...de fapt e fostul trotuar de maxim 1m(poate nici atat), avand si stapi in mijloc. Pedaleaza tu pe ala.... E jalnic, o bataie de joc la adresa pietonilor si a biciclistilor... :) 

Ca sa fiu optimist, sunt curios sa vad ce iese, dar nu ma astept la minuni. Acei 27 milioane de euro, cel mai probabil, se vor pune practic pe foc....Mai bine mi-i dadeau mie :) 

Îi felicităm pe prietenii noștri din Ardeal pentru că tocmai au mai crestat pe răboj o bucată de autostradă, între Aiud și Turda (joncțiune A10 - A3):

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/soferii-au-inca-30-de-km-de-autostrada-in-romania-972282

• Like 1

1 hour ago, midan said:

Voi mai credeţi ce zic ăia de la guvern?

On 8/1/2018 at 4:39 PM, Traveller said:

Îi felicităm pe prietenii noștri din Ardeal pentru că tocmai au mai crestat pe răboj o bucată de autostradă, între Aiud și Turda (joncțiune A10 - A3):

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/soferii-au-inca-30-de-km-de-autostrada-in-romania-972282

Pic cu pic, patriei strop! Dacă în 30 de ani am făcut 50 km de autostradă între Braşov şi Borş, cei cca 380 km rămaşi de făcut îi vom termina încet, ardeleneşte în cca 230 de ani.

• Upvote 1
  • Haha 1

Pai la care se conecteaza? EV6 e departe,in sudul tarii.

Cel mai apropiat ar fi sa zic EV11 dar si ala e departe de finalizare.

Minti bolnave...

Deci bugetul actual Sky reprezinta cam 1.5% din averea omului. Cand pui lucrurile in perspectiva te doare mintea cati bani au putut sa faca unii oameni.

Si costa 10 milioane de euro, cativa km amariti in centru orasului. 

Oare l-au consultat pe @gibonu?  Ca iar risipesc comunistii banii in loc sa se cumpere niste vagoane de marfa ...

• Haha 5

Groaznic: https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23161973-trei-biciclisti-loviti-masina-jumatate-ora-arad-unul-dintre-fost-decapitat.htm

Biciclistul mai tânăr a fost proiectat într-un lan cu grâu, însă a suferit doar răni la picior, în timp ce al doilea biciclist a fost izbit atât de puternic încât a fost decapitat, părţi din craniu fiind împrăştiate pe asfalt. 

...

Bărbatul decedat era din localitatea Vladimirescu şi avea 11 copii. Cu mai puţin de 30 de minute înainte de producerea acestui accident, un alt biciclist a fost lovit de o maşină, în apropiere de oraşul Ineu, pe un drum judeţean. 

Faptul ca merg cate 2 in semi pluton (si te-a deranjat se pare) nu scuza cu nimic actiunea soferului. Nu mai fiti mai catolici decat papa.

• Upvote 1

"Acolo jos" s-ar putea sa fie chiar permis ca biciclistii sa mearga cate 2, deci nu asta-i baiul.

La cum ii scris articolul reiese ca ala cu iutul* s-a bagat un fata lor si a franat brusc, ceea ce nu-i adevarat. Din filmare se vede clar ca soferul nu a avut absolut nimic cu biciclistii.

I-a depasit regulamentar, a pastrat tot timpul distanta suficienta, iar cand facut dreapta a si semnalizat... cu alte cuvinte, si-a vazut de drumul lui.

In cazul de mai sus idiotii sunt biciclistii pentru ca nu au fost atenti... de fapt neatenta a fost tipa (cred ca ii tipa) aia blonda care s-a agatat de roata lu ala din fata ei si a provocat carambolul, iar celalalt biciclist a picat din cauza ca n-a reusit sa-si declipseze piciorul.

*adica ute, cum zic australienii la utilitare (pickup)

Zice bine @MLADEN ce zice, de vina pentru carambol a fost ori donșoara blonda care dintr-un motiv sau altul a intrat in tipul din fata ei, ori tipul din fata. Ori a franat ala brusc fara sa anunte, ori se uita ea dupa cai verzi pe pereti. Dar asa se intampla in general cand oameni care nu au reflexele formate pentru mersul in pluton la 5-10 cm de roata celui din fata se apuca sa o faca doar pentru ca e trendy. Sau care cred ca pe sosele deschise e ca in Turul Frantei. Soferul din fata nu a franat agresiv, s-a distantat binisor de ei inainte sa incetineasca/opreasca pentru a face dreapta, si mai si semnaliza ca va face dreapta.

Pe de alta parte, mersul asta cate 2 in paralel e permis si in Franta, cel putin pana la momentul la care soferul din spate isi semnalizeaza intentia de a depasi cu un claxon. Dar asta nu-i impiedica pe unii soferi sa se manifeste de parca soseaua le-ar apartine. Ce sa mai zic de aia care nu fac diferenta intre pistele obligatorii si alea care nu sunt obligatorii...

@majikstone, @MLADEN, adevarat. Dar tot nu vad de ce te-ai pune sa depasesti un grup de ciclisti, stiind ca in 100m oricum trebuie sa incetinesti si sa faci dreapta, prin urmare ii obligi si pe cei din spate sa franeze, chiar sa opreasca. Ce s-ar fi intamplat daca in loc de acel grup erau de fapt doua masini ? Ar mai fi depasit tipul ?

Nu spun ca e vina soferului, dar nu vad sensul manevrei...

3 minutes ago, Sherlock said:

Ce s-ar fi intamplat daca in loc de acel grup erau de fapt doua masini ? Ar mai fi depasit tipul ?

Biciclistii aia ocupau spatiul cam de o masina...

O paranteza: In tarile unde ii permis biciclistilor ca sa mearga cate 2, una dintre justificari ii ca asa is mai usor de depasit de catre masini, deoarece bucata de sosea ocupata ii mai scurta decat daca ar merge in sir indian.

... eu sunt convins ca daca in locul biciclistilor se afla o masina care mergea la fel de incet, ala cu pickup-ul ar fi depasit-o exact la fel.

La 2 masini ii mai discutabil, dar daca ar fi sa ghicesc, as zice ca ar fi facut depasirea.

@Sherlock intr-adevar, manevra aluia era inutila, dar cum zice si @MLADEN, si in calitate de sofer mi s-a intamplat sa fiu depasit de indivizi "grabiti" (ca sa nu zic cocalari cu BMW), care, la nici 100 de metri dupa ce m-au depasit si au reintrat pe banda mea, au franat si au virat dreapta. Complet inutil. Dar asta nu-i scuza pe cei din grupul ala sa fie cu ochii in 4 la ce face masina din fata (si anume faptul ca franeaza si semnalizeaza dreapta) si sa-si reduca viteza in consecinta inainte sa fie prea tarziu.

Discutia poate fi interminabila. Desi sunt de acord cu tine @majikstone, ca fiecare biciclist ar trebui sa fie atent in orice situatie. Plus cazul trist, chiar si pentru altii(soferi/pietoni/animale/alte categori). Vreau doar sa mentionez cateva aspecte

1. Indivizi grabiti sau nu, nu iti convine cand ti se baga cineva in fata doar pentru a frana din nou si a face dreapta. Nu e condus preventiv sau sigur si nu ar trebui considerata normalitate. Asta e chestia de care ma leg, plus o chestie de la numarul doi. 

2. @MLADEN, spui ca semnalizeaza. Ok, dar eu nu vad exact momentul in care incepe sa semnalizeze. Daca e cu 5-10m inainte de curba, nu poti sa spui ca de ajuta foarte tare. Plus ca distanta grup biciclist-masina nu mi se pare suficienta pentru a indica directia de mers. Plus ca nu toti au aceleasi reflexe, dupa cum s-a vazut in filmare. Noi, fiind obisnuiti cu agitatia si agresivitatea soferilor de acasa, nu ni se pare foarte wow. Ba chiar normal. 

3. Da, recunosc, primii doi din fata puteau avea o prezenta de spirit mai buna si sa avertizeze grupul din spate si sa nu franeze atat de brusc.

4. Era linie continua cand a facut dreapta pick-up-ul. Avea voie sa faca manevra ? Eu nu sunt convins

2 minutes ago, Sherlock said:

5. Era linie continua cand a facut dreapta pick-up-ul. Avea voie sa faca manevra ? Eu nu sunt convins

Depinde de tara, in Franta e legal sa depasesti biciclisti pe linie continua, mai putin in curbele fara vizibilitate sau pe poduri. Bineinteles, cu conditia ca manevra sa se faca in siguranta.

In rest da, putem dezbate la infinit situatia, in timp ce, cum ai evidentiat foarte bine, articolul e foarte one-sided si plin de ura.

Nu cand a depasit, cand a facut manevra la dreapta a fost linie continua.

M-am mai uitat peste textul articolului(mai bine), autorul extrage din spusele unuia dintre ciclisti si doreste sa faca o dezbatere pe tema asta...mentioneaza de lucrurile evidentiate de tine @majikstone si de @MLADEN. De asta mi-am retras argumentul despre articol.