Genubike

Articole culese din mass-media

Recommended Posts

10 hours ago, Alegz30 said:

... este cerere-oferta.

Invers, in urma ofertei a aparut cererea.

Ii usor a spune trebuie sa se schimbe mentalitatea... in realitate, in fiecare zi esti inconjurat de stiri ca "unul de sus" a furat cateva milioane, iar "alalalt" a furat cateva miliarde...

Incearca sa schimbi mai intai mentalitatea la astia :))

Comparativ cu sumele de mai sus, ce-i aia o bicicleta...

Sa fim realisti, furturile de biciclete n-o sa dispara prea curand

Este corect, nu are legatura cu nici o cerere si oferta. Asta se aplica la PRET in comertul cu biciclete, second hand  sau care pot fi chiar furate.

Dar furatul bicicletei e dintotdeauna e o problema de oportunitate. Hotul se va orienta pe ce poate obtine in timpul cel mai sigur si scurt pentru el, nu se uita dupa modele anume si pretul de vanzare pe piata.

Niciodata nu va pune el anunt cu vanzarea obiectului furat.

Pe politisti ii inteleg oarecum, ce ar putea sa faca mai mult decat sa analizeze niste inregistrari video in cazul in care exista? Deschid un dosar si cand prind un hot cu depozitul aferent de ciordeli, daca o gasesc si pe cea furata tie, ai noroc si o recuperezi. 

Ce mentalitate sa schimbi si in ce colt de lume? Sa nu se mai cumpere decat lucruri noi-noute? De ce mai exista ebay.com atunci? De ce mai exista piata de sh auto de exemplu? 

Vom scapa de furturi si hoti pe lumea asta doar dupa sfarsitul ei. Ca proprietar de bicicleta iti asumi cand o parchezi undeva ca iti poate dispare si nu va fi niciodata 100% sigura.

4 hours ago, Trevizes said:

Sa nu se mai cumpere decat lucruri noi-noute? De ce mai exista ebay.com atunci? 

Problema este cu produsele sh fara acte de provenienta. Nu zic... si alea se pot flasifica,  dar tot mai sortezi din oportunisti. 

Am o bicicleta facuta pe piese si un dosar cu facturi la cam 80% dintre piese. Daca o sa o vand cumparatorul primeste si dosarul. Dar din pacate nu stiu daca o sa apucam sa traim intr-o astfel de societate prea curand.

NB: nu mi s-a furat bicicleta de la mertrou azi. Si maine este o zi. :))

8 hours ago, Trevizes said:

daca o gasesc si pe cea furata tie, ai noroc si o recuperezi.

Nu e chiar asa  daca s-a facut contract de vanzare cumparare intre ciorditor si cumparator. Cumparatorul de buna credinta e proprietar pe bunul respectiv pana la solutionarea cazului. Asta insemnand, in teorie, si in functie de probe/acte, de la cateva luni la cativa ani si chiar niciodata. Asta e portitza pe care functioneaza casele de amanet care vand in proportie de 90% produse furate.

Regula sfanta, ceri copie de buletin vanzatorului pe langa contractul de vanzare-cumparare. Acolo ii cerni pe ciorditori. Eu astfel am facut disparuti 30% din cei carora le-am cerut detalii despre bicicletele oferite spre vanzare.

13 hours ago, Invitat special said:

ceri copie de buletin vanzatorului

In baza a ce cadru legal iti permiti tu sa legitimezi pe cineva?

• Upvote 1

în urmă cu 23 minute, MLADEN said:

In baza cadrului "daca nu imi dai o poza cu buletinul tau, cnp/id ascuns, poti sa-ti bagi bicicleta undeva ca eu nu o cumpar" :)

• Upvote 2

23 minutes ago, MLADEN said:

Nu iti trebuie cadru legal ca sa soliciti cuiva care iti vinde ceva, sa iti dea o copie dupa buletin sau niste date de identificare. Daca ai avea cadru legal ca sa il legitimezi, el nu ar putea refuza. Dar ca sa ii soliciti o copie dupa buletin, iar el sa aiba optiunea de a iti da sau nu, pentru asta nu iti trebuie cadru legal. A cumpara o bicicleta inseamna sa inchei un contract, indiferent daca il pui pe hartie sau nu, tot contract se cheama. Iar asta inseamna doua persoane identificate sau identificabile, plus un bun care se vinde / cumpara. 

Eu, cand am cumparat bicicleta, am pastrat print-screen-uri de la anuntul de pe OLX, am facut contract scris, cu serie de cadru si de butuc (Rohloff, in speta), am inclus in contract scanaturi ale buletinului meu si al vanzatorului. Acum sunt foarte bun prieten cu cel de la care am cumparat bicicleta (si care este un nume destul de cunoscut in Timisoara, ca om de cultura), dar la vremea respeciva eram suspicios.

• Upvote 3

49 minutes ago, MLADEN said:

Pui problema in mod gresit. Pana la urma nu am mers pe strada si am legitimat oamenii.

Daca nu ai acte de provenienta a bicicletei si esti un om onest si de buna credinta nu ai de ce sa iti ascunzi identitatea.

Dupa cum spuneam pentru mine a functionat foarte bine, 30% din cei prospectati, fie nu au mai raspuns, fie au refuzat. A fost chiar un baiat care mi-a raspuns ceva de genul: "pai ce crezi ca ti-ai gasit prostul, imi ceri copie de buletin ca sa faci credit pe numele meu". Desigur pot fi persoane mai putin educate sau extrem de circumspecte care pot crede de asta. @Drysna a punctat foarte bine cu CNP-ul si de acum voi include aceasta precizare in mesajele viitoare.

25 minutes ago, Drysna said:

In baza cadrului "daca nu imi dai o poza cu buletinul tau, cnp/id ascuns, poti sa-ti bagi bicicleta undeva ca eu nu o cumpar" :)

Bu-hu-hu... :))

Just now, Invitat special said:

Pui problema in mod gresit. Pana la urma nu am mers pe strada si am legitimat oamenii.

Daca nu ai acte de provenienta a bicicletei si esti un om onest si de buna credinta nu ai de ce sa iti ascunzi identitatea.

Dupa cum spuneam pentru mine a functionat foarte bine, 30% din cei prospectati, fie nu au mai raspuns, fie au refuzat. A fost chiar un baiat care mi-a raspuns ceva de genul: "pai ce crezi ca ti-ai gasit prostul, imi ceri copie de buletin ca sa faci credit pe numele meu". Desigur pot fi persoane mai putin educate sau extrem de circumspecte care pot crede de asta. @Drysna a punctat foarte bine cu CNP-ul si de acum voi include aceasta precizare in mesajele viitoare.

Cat timp ii alegerea mea ce date personale doresc sa le dezvalui, eu implicit aleg cat mai putine. Daca asta ma face hot de biciclete... fiecare poate crede ce doreste.

Probabil ca aia care ma suna cu diferite oferte de abonament la telefon, net, asigurari de sanatate... si din start le spun ca nu sunt deacord sa inregistreze convorbirea, se gandesc ca am furat telefonul, televizorul, calculatorul, identitatea... :))

P.S. Daca accepti poza editata a CI, de unde stii ca nu si-a editat si numele? ;)

• Upvote 1

9 minutes ago, MLADEN said:

de unde stii ca nu si-a editat si numele? ;)

Pai aici trebuie sa mai fie si omu' atent putin. Daca pe buletin il cheama Costica dar coletul vine de la Mircica, totusi, cine nu ar observa sau nu ar fi atent la asa ceva nu are ce sa caute sa isi cumpere lucruri second hand.

Mai mult de atat, desi nu imposibil, este foarte greu sa editezi date din buletin. Iti cam trebuie skills-uri serioase in Photoshop (*vezi valurile din spatele datelor).

Sunt o tona de poze cu CI-uri pe net.

In simplu paint poate sa mazgaleasca una si sa zica ca-i a lui/ei.

Uite, asta-i a mea, doar ma crezi pe cuvant, nu? ;))

gethumb.details.php?id=316042&w=800&h=60

carte-de-identitate-1.jpg

CI-Carte-de-identitate-Romania-se-schimb

01915640-a8d0-4981-89a8-ad32645d433c-120

Si toata discutia a plecat de la faptul ca nu s-a inteles ce-am scris. 

Eu m-am referit la faptul ca daca politia prinde/ajunge la un hot, ei stiu cum, l-a turnat cineva, au urmarit o pista, sa zicem ca ajung la el acasa. Si gasesc in garaj vreo 20 de biciclete. Atunci cred ca ei verifica in baza dosarelor pe care le au daca este vreuna reclamata ca fiind furata. Politia ti-a verificat calitatea de proprietar cand ai facut reclamatia, ai depus o declaratie/reclamatie. 

Nu discutam de ce se intampla cu o bicicleta furata gasita la un nou cumparator de buna credinta. 

Si pe forumul asta faceam pe dracosii cu anunturile la MarketPlace si unii se intreceau cu lectiile de morala ... un efort inutil care nu a miscat nimic, nici in piata, nici in mentalitate. 

Bicicleta trebuie pazita de proprietar, punct. Pe lumea asta sunt hoti si daca le oferi ocazii iti fura si cirpa cu care stergi lantul. Politia de nicaieri nu sta sa caute biciclete furate, dar daca ai un suspect pot verifica daca reclami asta. 

• Upvote 2
  • Like 1