Genubike

Articole culese din mass-media

Recommended Posts

în prezent sunt deschise cîteva șantiere care, odată finalizate, vor însemna supra-traversări ale vechii șosele de centură și, sperăm noi, plecări și întoarceri mai ușoare din ture.

Teoretic pasajele Mogoșoaia, Berceni, Cernica, Domnești și Olteniței ar trebui să fie gata cîndva în 2022, conform unei declarații preluate de economica.net.
https://www.economica.net/centura-capitalei-peste-10prc-din-lucrarile-la-pasajul-domne-ti-realizate-intr-o-luna-secretar-de-stat_189691.html

Declarația e din septembrie. Asociațiile Construim România (ASCORO) și Pro Infrastructură monitorizează periodic progresul lucrărilor și le filmează cu drona. 

Mai jos sunt 4 filmări de la ASCORO. Pentru Cernica nu am găsit.  

• Upvote 1

legat de situațiile în care masca de protecție sanitară poate fi îndepărtată - din ziarul „Gândul” :

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a adoptat în ședința de astăzi, 26.10.2020, Hotărârea numărul 50 privind aprobarea listei țărilor/zonelor de risc epidemiologic pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România din acestea și clarificarea unor aspecte referitoare la aplicarea prevederilor HG nr. 856 din 14.10.2020 privind prelungirii stării de alertă și a măsurilor necesar a fi aplicate pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, a transmis, luni. Grupul de Comunicare Strategică.

Permisă înlăturarea „în vederea fumatului”

Pe lângă actualizarea listei cu statele și zonele de risc, hotărârea clarifică situațiile în care masca de protecție sanitară poate fi îndepărtată. Această măsură fusese anunțată drept posibilă anterior de premierul Ludovic Orban, care conduce CNSU.

Potrivit art. 3, „în localitățile sau județele în care portul măștii de protecție este obligatoriu în spațiile deschise, este permisă înlăturarea acesteia pentru perioade scurte de timp în vederea fumatului, consumului de produse alimentare sau băuturi în afara teraselor, cât și pentru desfășurarea activităților sportive individuale sau altor asemenea activități, doar dacă persoanele sunt în afara zonelor de trafic pietonal și la minim 2 metri față de alte persoane”

• Upvote 2

Pai logic,daca treci prin multime stai cu masca pusa,iar daca nu mai sunt oameni in jurul tau poti scoate masca sa poti respira.

Corect, dar in sezonul rece, pemtru cei care poarta un fes (underhelmet) si casca e dificl sa pui si sa dai jos masca in functie de zona pe unde treci cu bicicleta. Ma refer la prinsul ei pe dupa urechi. :(

2 hours ago, danygrama said:

Corect, dar in sezonul rece, pemtru cei care poarta un fes (underhelmet) si casca e dificl sa pui si sa dai jos masca in functie de zona pe unde treci cu bicicleta. Ma refer la prinsul ei pe dupa urechi. :(

Nu te opreste nimeni sa porti un buff in loc de masca.

Un buff de ăsta ca să nu-l porți doar să nu te arate lumea cu degetul că nu porți mască. :)

On 31.10.2020 at 16:20, paulrad said:

Un buff de ăsta ca să nu-l porți doar să nu te arate lumea cu degetul că nu porți mască. :)

Asa cum iarna nu-i ca vara, "buff"-ul nu-i ca masca. Daca ai ghinionul sa intalnesti un organ (de ordine, siguranta si incredere, desigur) mai zelos care sa-ti citeze din lege, te "scuteste" de grija a 500 lei.

30 minutes ago, danygrama said:

Asa cum iarna nu-i ca vara, "buff"-ul nu-i ca masca.

Este că n-ai prea citit descrierea la buff-ul ăla, nu?

30 minutes ago, danygrama said:

Daca ai ghinionul sa intalnesti un organ (de ordine, siguranta si incredere, desigur) mai zelos care sa-ti citeze din lege, te "scuteste" de grija a 500 lei.

N-are ce să-ți citească, poți să-ți tragi pe cap și chiloții atâta timp cât îți acoperă gura și nasul, dar nu asta era ideea.

Fața ți-o acoperi cu scopul de a te proteja pe tine și mai ales pe cei din jur, nu ca să vadă organu` că ți-ai acoperit figura și să scapi de amendă. Ținând cont de asta, dacă tot pui pe față ceva măcar să și fie cât de cît eficient. De exemplu am un buff din decathlon la care e atât de subțire materialul că dacă strănut cred că și mucii îmi trec prin el.

• Haha 1

chiar daca e ordonanta, politistii au indicatie sa nu dea amenzi ci doar sa atentioneze lumea sa poarte masca sau sa o poarte corect. Am vazut asta in parculMoghiros unde este mereu plin de lume cand e vreme frumoasa si sunt mereu "patrule". Eu am trecut pe bicicleta pe langa ei fara buff si nu mi-au zis nimic. Oricum, de obicei folosesc pe masura ce vremea devine mai rece.

• Upvote 1

Eu si daca merg cu 15kmh trebuie sa port ochelari, iar daca mai e si frig, atunci devin obligatorii ca altfel nu vad drumul de lacrimi.

Nu stiu cum m-as descurca daca as fi obligat sa trag ceva si peste nas, nu doar peste gura.

Lui Novak i-a plăcut când a bătut la ușile federației degeaba înainte să meargă la olimpiadă și îi tratează și el pe alții la fel 🙃

• Haha 1
  • Sad 1

Din păcate în sportul de performanță din România, prima dată trebuie să demonstrezi prin propriile forțe că ai atins performanță de nivel înalt, după care federația te susține și nu invers.

sau

Altfel spus nimeni nu este interesat cum ajungi sus dar când ajungi sus se mândresc cu tine.

:)

11 hours ago, IonutA said:

Din păcate în sportul de performanță din România, prima dată trebuie să demonstrezi prin propriile forțe că ai atins performanță de nivel înalt, după care federația te susține și nu invers.

Nici atunci n-o fac ca sa te sustina. Se baga pentru ca au interesul ca sa se foloseasca de performantele tale pentru a-si justifica existenta

• Upvote 4

"Eşti un paznic borât, cu ceapa-n gât,

Fii mulţumit că ai crescut cu vaca la păscut,

Prostia ta e scut, noi n-avem apărare,

Când iţi aperi obiectivul transpirat cu ceafa-n soare,

..."

(niste clasici, inca in viata...)

• Upvote 2
  • Like 1

Situatia a mai avansat, se pare ca Victoras nu e tare si prost de gura pe degeaba, e un apropiat ( a se citi spagar) al primarului din Moara Vlasiei. Au mai aparut prieteni care au postat reclamatii inregistrate la primaria locala impotriva animalului, fie nerezolvate fie in analiza.

Clasic tarilor modeste, legea e incalcata cu "ajutorul" autoritatilor.

Update: multumita lui Daniel Sardan (organizator Prima evadare si TBT), Victoras batausul a aflat ca mintea bate pumnul. 

Daniel Sardan: "La 2 luni de la incident se pare ca am avut dreptate cu cea mai mare din ilegalitatile observate si o parte din autoritati isi fac treaba.

Tocmai am primit o adresa aproape incredibila de la Garda Naţională de Mediu prin care ne este comunicat ca balta functiona ilegal, fara autorizatie de mediu si obliga concesionarul sa:

- demonteze constructiile provizorii

- sa nu mai taie stuful si salciile si sa nu mai incendieze stuful lucru care omora speciile locale.

- sa nu mai distruga sau perturbe cuiburile de pasari si pasarile

- sa nu captureze sau ucida animalele salbatice ajunse accidental in zona

- sa igenizeze majurile lacului

- sa nu mai desfasoare activitati fara avizele si actele legale.

- amenda 60 000lei"

• Upvote 2
  • Like 3
  • Thanks 1