Genubike

Articole culese din mass-media

Recommended Posts

S-au adunat multe argumente contra acestui domn Novak, inca de dinainte de a fi ministru. Chiar si culorile in care e prezentat COR ridica semne de intrebare! 

Ohooo, asa imbatranesc urat securistii. Puiu Gaspar e la Federatie din 1991. Inamovibil.
Daaar ce să vezi, că probabil incapatanarea asta i se sparge in cap. De ce?
Pai rezultatele-s cam zero. DAR in 2019 si 2020 are a doua cea mai mare alocare financiara anuala dinspre COSR. Mult peste Gimnastică sau Scrimă.
5.637.692 lei pe 2019 si 5.248.682 lei pe 2020.
Crecă începe să miroasă a DNA...

graficele aici

• Upvote 1

On 1/25/2022 at 12:28 PM, gibonu said:

"Turul Franţei ar putea să înceapă la Bucureşti

Într-o postare pe Facebook, Eduard Novak, ministrul Sportului, a afirmat că s-a întâlnit luni cu Christian Prudhomme, directorul general al Tour de France, pentru a discuta despre posibilitatea organizării Marii Bucle cu plecare de la Bucureşti."

Sursa si mai multe detalii: https://editiadedimineata.ro/turul-frantei-ar-putea-sa-inceapa-la-bucuresti/

Vai, ce o sa fie la gura soferilor nostri ca se va bloca orasul ...

Economic ar fi sinucidere curata pentru una dintre cele mai mari afaceri sportive din lume. 

Ca oferta, nici Turului Romaniei Bucurestiul nu prea are ce-i oferi.   

Daca i-a trecut asa o aiureala prin cap ministrului, trebuie schimbat, e de pe alta planeta 

• Haha 2

Mi se pare trist ce se întâmplă. Iar față de ea e fara cuvinte. 

Salomon Romania intrerupe orice asociere sau colaborare cu FRSB, pe durata mandatului actualei conduceri.

• Upvote 1
  • Like 3

Foarte bine. Dacă și ministrul ar avea o atitudine similară (adică vă dau a doua alocare bugetară, dar voi vă bateți joc!) în loc de declarațiile alea insipide, poate ar începe să simtă și nesimțiții aștia că nu sunt pe tarlaua lu maică-sa și taică-su!

PS: aparent a înțeles și Novak enormitatea și a postat acum 20 de minute asta pe fb. Sper să existe niște rezultate și consecințe.

Consider că situația în care s-a ajuns în acest moment, în legătură cu locurile alocate României pentru Jocurile Olimpice de Iarnă de la Beijing la schi alpin feminin este una gravă. Pentru ca toată lumea să o înțeleagă corect, vreau să fac niște precizări care să o clarifice, pentru că ea a avut două momente sau două faze, care trebuie abordate diferit.

În prima fază, României i-a fost alocat un singur loc-cotă la această disciplină. Trebuie menționat că locurile nu sunt nominale, iar decizia cu privire la sportivul care ocupă acel loc și reprezintă România aparține exclusiv federației sportive în cauză. Federația Română de Schi și Biatlon a decis să trimită la Beijing o anume sportivă, din anumite considerente, care, după cum au declarat ei, au ținut de potențialul acelei sportive și de strategia lor de a investi în tineri. Nu vreau să dau nume, pentru că discutăm despre reguli și principii, nu despre persoane, și trebuie să discutăm obiectiv, nu emoțional. Vreau să mai precizez că, în conformitate cu legea sportului și cu toate reglementările care se aplică în aceste situații, Ministerul Sportului nu are pârghii legale pentru a interveni în aceste decizii. Federațiile sunt cele care fac propunerile pentru loturile olimpice, iar, instituțional, ministerul nu poate interveni pentru a le schimba.

În cea de a doua fază, însă, prin retragerea Japoniei de la Jocurile Olimpice, s-au eliberat niște locuri suplimentare, iar acestea au fost realocate, unul dintre ele revenind României. Și abia acum avem o problemă cu adevărat, pentru că Federația Română de Schi și Biatlon decide să refuze locul, să nu profite de această șansă și să nu trimită încă o sportivă la Beijing. Din nou, nu vorbim despre persoane, vorbim despre principii! După ce în patru ani, din 2017 până în 2021, această federație a primit de la bugetul statului, prin Ministerul Sportului și Comitetul Olimpic și Sportiv Român, suma de aproape 10 milioane de euro, ia decizia absolut de neînțeles și de neacceptat să nu facă toate diligențele pentru a încerca să convertească acești bani într-o medalie. Motivația pe care au invocat-o, când am cerut explicații, a fost că s-a constatat că nicio altă sportivă nu îndeplinește criteriile stabilite pentru includerea în lotul olimpic.

În acest moment, ca reprezentant al Ministerului Sportului, deci al statului, care a investit atâția bani în acest sport, consider că este inacceptabil ceea ce s-a întâmplat și că președintele Federației Române de Schi și Biatlon trebuie să-și asume răspunderea, inclusiv prin renunțarea la această funcție, pentru că nu mi se pare că a înțeles care este rolul său. Dacă în acest moment mai există posibilitatea ca o a doua sportivă să ne reprezinte la Beijing la schi alpin, toată lumea, începând de la federație și continuând cu Comitetul Olimpic și Sportiv Român, trebuie să facă toate demersurile pentru ca ea să fie inclusă în lot și trimisă acolo și mă aștept ca acest mesaj să fie corect înțeles.

• Upvote 2

în urmă cu 18 ore, Trevizes said:

Economic ar fi sinucidere curata pentru una dintre cele mai mari afaceri sportive din lume. 

Nu cred ca ASO se grabeste prea tare sa vina cu Turul la Bucuresti.

In plus, ar fi interesant de vazut daca in presa de limba franceza a aparut ceva pe tema asta. Eu m-am uitat, insa nu am gasit nimic, poate nu am stiut unde sa caut.

Din cate am inteles, mareata presa din RO, a preluat o postare de pe Facebook a lui Novak.

Oare azi Prudhomme mai stie ca s-a intalnit cu Novak? Presupun ca fisa postului presupune intalnirea cu multe persoane, unele mai importante, altele mai putin.

• Upvote 1

în urmă cu 5 ore, gibonu said:

Oare azi Prudhomme mai stie ca s-a intalnit cu Novak?

Depinde pe ce harta se uita, daca cuprinde si Europa de Est..

• Like 1

@akim

Cu siguranta Novak este un mare sportiv. 

Insa subiectul discutiei era plecarea de la Bucuresti a Turului Frantei, nu performantele sportive ale omului.

• Haha 1

Și oarecum tangențial la subekt, că ca om e o kourvă. A tăcut până după al 12-lea ceas. Ca Ministru al Sportului.

• Like 1

Faptul că e sau nu mare sportiv nu contează. E pus acolo ca manager și ca protector al sportului și sportivilor, nu al șefilor de federații (care și aceia sunt manageri și ar trebui să îi raporteze lui rezultatele). Cum însă și asupra frunții dumisale planează bănuieli că ar fi avut atitudini similare asupra unor cicliști (a se vedea cazul lui Daniel Crista), atitudinea dînsului nu e în măsură să mă surprindă prea tare.

Cred că a reacționat ca urmare a murmurului public accentuat.

Stie  cineva câți ciclisti sunt legitimati la Team Novak? Eventual si cateva nume ca exemplu. Pe wikipedia sunt zero referinte despre orice criteriu. Nu m-ar mira ca Novak sa fie singurul sportiv din clubul lui.

Pai în prima fază ar fi scris ceva pe feisbuc (asta ma depaseste, cum pana mea sa fii in functie executiva , de conducere si sa te "esprimi" pe o retea sociala) dupa care a sters postarea (care era de partea schioarei)
Pormo mucles.
Bulgarele de zapada insa s-a facut tot mai mare si na, acu ce sa faca si el... a scris in al 13-lea ceas. Sa fie acolo.

Aj zice ca nu e doar un murmur. Pt un sport atat de "de nișă" ca schiu',  Salomon a strans 3200 laicuri si aproape 800 shareuri pt postarea in care anunta ca pa-pa trebile cu actuala federatie. Deci nu prea e chiar un murmur.

Iar in urma "comunicatului" de pe feisbuc cam toate comentariile îi bat obrazu' lu Novak.

p.s.
"Puiu Gaspar, secretar general al FR Schi și cel care conduce Federația, a fost acționar (30%) al firmei Migar Tour din martie 2019 până în februarie 2021, timp în care aceasta a primit 65 încredințări directe, fără licitație, pe bani publici, din partea unor cluburi sportive din Râșnov, afiliate FR Schi. Mai mult, înainte să intre în firmă, compania s-a ocupat de catering și pentru Federație, arată un document semnat chiar de Gaspar. (GSP - Razvan Luțac)"

• Upvote 2

Era conflict de interese ca seful federatiei de ciclism sa aiba propriul club, Team Novak.

Radu Naum a sintetizat intr-un articol acel conflict de interese al lui Novak. Spunea ceva de genul (citez din memorie) "cum ar fi ca in Liga 1 sa existe echipa de fotbal F.C. Burleanu"

Ia, hai să vedem în cît timp de azi încolo se va putea trece prin pasul Predeluș călare pe cursieră! ;) 

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/guvernul-a-aprobat-reabilitarea-unui-drum-judetean-ca-ruta-alternativa-la-aglomeratia-de-pe-valea-prahovei-1847589

Nu-i chiar din mass media, insa poate intereseaza pe cineva

In Monitorul oficial nr. 319 din 31.03.2022 s-a publicat  Hotărârea Guvernului nr. 441/2022 pentru aprobarea normelor metodologice privind crearea, amenajarea și omologarea traseelor de cicloturism.

Hotararea se poate citi, gratis, aici: https://www.monitoruloficial.ro/article--e-Monitor--339.html

• Upvote 1