LucianTheOne

Nasterea unui Monstru

Recommended Posts

Caut de mult niste cutii potrivite pe care sa le transform in genti pentru portbagaj. Ideal ar fi din aluminiu dar e bun si plasticul... cu conditia sa nu cazi...

Oricum am patru seturi de genti obisnuite, pot sa pun doua seturi pe spate si unul pe faţă. Si nu uitati ca am si trei trailere.

Ma gandeam sa fac o nebunie si sa sochez lumea, sa leg doua trailere dupa Xtracycle, sa incarc totul cu bagaje si sa fac o tura prin sat. Dar Alina m-a amenintat foarte serios cu represalii dureroase in caz ca fac asa ceva, asa ca am renuntat... deocamdata.

Si ca sa fie socul complet ii mai faci si un atas. In felul asta rezolvi si cu stabilitatea si poti pune cutii de plastic :))

Caut de mult niste cutii potrivite pe care sa le transform in genti pentru portbagaj. Ideal ar fi din aluminiu ....

Baietii de la Zarges precis au si pentru tine ceva (nu neglija greutatea):

ZARGES: Cases

ZARGES: Boxes

P.S. Ce-ti promiti de la "cutii" ? / Ascult-o pe Alina

Ma gandeam sa fac o nebunie si sa sochez lumea, sa leg doua trailere dupa Xtracycle, sa incarc totul cu bagaje si sa fac o tura prin sat. Dar Alina m-a ameintat foarte serios cu represalii dureroase in caz ca fac asa ceva, asa ca am renuntat... deocamdata.

Pai daca te vede lumea echipat si incarcat astfel probabil o sa spuna ca te muti sau mai rau, ca fugi de-acasa.

Steguletul se poate plia langa bicicleta. Il pun doar cand merg pe drumuri publice si am bagaj voluminos. Astfel masinile ma ocolesc mai de la distanta. Am gasit doua pe niste bicle vechi, second hand. ...

Ar trebui sa scrii pe el ca la tiruri - long vehicle :)

Nu, ca trebuie sa dau de permis dupa aia:)) O sa ma opreasca vreun Garcea sa-mi dea amenda ca merg pe vehicol fara permis.

Recent mi-am luat un set de genti Ortlieb. Pentru ca placa de pe portbagaj nu-mi permitea sa montez gentile, am modificat-o putin.

Am taiat 4 sloturi pe margini, ca sa intre carligele gentilor pana la bara portbagajului.

Am mai schimbat saua, cu una Brooks, ca Alinei nu i-a placut, si un stop pe spate cu leduri mai luminos.

Imagine postată

Imagine postată

Placa aia e parchet laminat? Daca da, la prima ploaie o sa se umfle precum biscuitele-n ceai. Incearca s-o faci din tego din ala de cofraje, rezistent la apa, sau din plexiglax.

Uite-l ce ochi are! Exact asta am vrut si eu sa spun dar vulturul a fost mai rapid.

E din parchet, dar nu din ala din care spuneti voi.

Am mers doua ore prin ploaie cu bicla si nu a patit absolut nimic. Plus ca am lasat-o de multe ori afara in ploaie.

De fapt dracu' nu-i chiar asa de negru. Faza cu aglomeratele lemnoase cu suprafete melaminate sau tratate este ca daca-s "sigilate" bine canturile pe unde materialul e expus.. nu-i nicio problema :)

Adevarul e ca nu are canturile sigilate. Am slefuit marginile alea de imbinare ca sa fie mai frumos. Am sa le dau cu niste lac...

Cati dintre posesorii de masina, fara portbagaje sau suporturi speciale, pot sa transporte 3 biciclete (aproape) intregi?

Eu am carat 3 biciclete, cu Xtracycle-ul meu fara efort si fara complicatii. SI cred ca pot cara chiar 5-6.

Las pozele sa vorbeasca...

Imagine postată

Imagine postată

Cati dintre posesorii de masina, fara portbagaje sau suporturi speciale, pot sa transporte 3 biciclete (aproape) intregi?

Eu am carat 3 biciclete, cu Xtracycle-ul meu fara efort si fara complicatii. SI cred ca pot cara chiar 5-6.

Las pozele sa vorbeasca...

holly shit! X_X

Luciane, am impresia ca in fiecare dimi, te trezesti cu gandul "hai sa fiu mai bun ca ieri" sau "cum ma pot depasi astazi?"...which is a good thing :)

• Upvote 1

Pufoai, e super beton, executie exemplara, multe felicitari! Imi place limuzina(eu puneam ceva supensii, dar si asa e bine) ceas cu ;) cuc elvetian!

Cam la cate tone bate reptila? :D

Azi am fost la cumparaturi cu sotia si extracycle-ul.

La intoarcere am carat urmatoarele - Una sotie 55kg + un sac cartofi 35Kg + o geanta cumparaturi 5kg + bicicleta 25Kg = 120Kg.

A fost sub 1km, doar plat, nici nu am simtit. Nici bicla nu a simtit cele aproape 100kg.

Am fost dupa marfa cu Xtracycle-ul si l-am incarcat ca niciodata.

Doua genti de 20L si doua de 15L. Una plina cu alimente si celelalte cu piese de bicicleta.

Iar deasupra un cadru complet din otel cu furca, pipa, ghidon, tija, apoi 3 furci din otel, 4 jante, 3 cauciucuri, o roata mica, 6 portbagaje, un set aripi. Am mai luat 2L de benzina si nelipsitii 2L de apa. Borseta de pe ghidon are tot timpul vreo 2kg.

A durat peste 30min sa aranjez totul, am folosit o multime de elastice, sfori, sarme si o rola de banda izolatoare. Am pedalat vreo 50km din care mai mult de jumatate incarcat la maxim.

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 1

Ha ha ha..acuma am citit si eu topicul asta. Lucian las-o mai moale cu steroizii http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . Tu te-ai gandit sa faci propriul brand de biciclete custom made? Cred ca ai face o gramada de bani. Imi dai si mie ceva de idee http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif .

Asteptam bicicleta de 4 persoane, daca vei avea ocazia sa o faci.

Asteptam bicicleta de 4 persoane, daca vei avea ocazia sa o faci.

Tu gandeste-te ca saracu om are o anumita anduranta. Nu e ca la tractor trantesti jeejdemii de kg de nisip si apoi te miri ca de ce nu mai trage. ;)