ceox

Vreau claxon pe bicicleta mea

Recommended Posts

A avea claxon pe bicicleta mi se pare un lucru foarte important pt. sanatatea corzilor vocale http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Voi aveti claxon pe bicicleta? De unde se poate lua un claxon bun?

Am vazut o parere...ca cica decat sa-si puna claxon si sa ingreuneze bicicleta 8O , mai bine isi pune ciclocomputer daca tot e sa o ingreuneze cu ceva...uuh suna paranoic.

So...

eu nu am si nici nu am sa imi pun. pe o cursiera frumushica nu da bine un claxon. si la o adica e mai bine sa tipi.

...eu am folosit foarte des claxonul. e indispensabil pt. a avertiza un sofer care vrea sa deschida portiera si tu te apropii de masina lui, sau pt a avertiza un alt ciclist ca trotuarul pe care coboara nu e numai al lui...ce sa mai zic...mi se pare absolut necesar. Faza e ca totusi trebuie sa se gaseasca de cumparat si la noi claxoane ceva mai rafinate ca model, asa cum de exemplu la capitolul avertizari luminoase avem firma Cateye..dar de unde sa le luam?

Oarecum OFF TOPIC:

Nu te baza pe claxon in cazul in care te astepti sa faci cunostinta cu o portiera. Accident foarte grav, de altfel. Nu are cum sa te auda cineva din masina.

Daca nu vad cu ochii mei masina goala ma duc la distanta mare de ea, dupa ce inainte ma uit in spate sa nu ies in calea altei masini. Daca nu, mai bine franez. Si atentie, fandarea asta nu se face in 2 metri, cum vad la multi. E bine sa te duci din timp pe stanga, sa te vada si soferii din timp.

Ca model, Frank a prezentat unul interesant. Dar pe cursiera e mai greu. Eu fluier.

daca vrei claxon la bicicleta iti trebuie o goarna poate mai multe (din astea de tir cum a spus gabee) sa te faci auzit k dak u mergi cu 30 si ala e in fata la 600 de metri nu te aude cu un claxon simplu iti trebuie o goarna http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

deci in concluzie iti iei 3 goarne sa te faci auzit :wink:

Daa Frank "folosim butonul de cautare" ia-ti tu claxon model de care ai gasit in topicul indicat de tine. Uite-te mai bine si ai sa vezi ce cautam eu. Trecand peste bascalie si proteste inutile impotriva legislatiei care nu te scutesc de amenda, si nici nu pun in umbra necesitatea unui claxon(cel putin asa vad eu lucrurile), ma intreb, totusi de unde se poate lua un claxon mai bun. Nu sunt impotriva celor care nu vor asa ceva pe biclele lor, dar as vrea sa stiu de la cei care au claxon pe bicle ce si-au luat si de unde.[/b][/i][/u][/code]

vad ca esti catranit rau mai ceox. pune-ti te rog niste goarne de alea de tir si rezolvi problema. ideea e ca va trebui sa cari si o baterie de masina dupa tine pentru a le actiona.

... ia-ti tu claxon model de care ai gasit in topicul indicat de tine.

Uite ce-oxule, eu ma multumesc cu o sonerie mica si modesta :

Imagine postată

din motive lesne de-nteles. De obicei cumpar ce vreau eu si nu ce spune altul (pe tonul asta) :wink: .

Uite-te mai bine si ai sa vezi ce cautam eu.

M-am uitat inca o data, m-am uitat mai bine si am citit asta :

A avea claxon pe bicicleta mi se pare un lucru foarte important pt. sanatatea corzilor vocale

Voi aveti claxon pe bicicleta? De unde se poate lua un claxon bun?

Cred ca ti-am raspuns la intrebare.

FYI : asta-i claxon pentru bicicleta nu masina de paralizat plosnite :

Imagine postată

In marile orase claxonatul este interzis

Imagine postată

fluieratul e la liber

fluier cu fundita rosie

si e bun si impotriva deochiului :wink:(fundulita rosie) :wink:

Dar cel mai bun claxon ramane injuratul (stiu eu citeva dar nu zic ca se mai uita si copii pe aici)

Franky, tu vrei sa dau ortu popii de ras ...

Daca asta ar fi grija mea cea mai mare ...

Sorry Frank pt. ton, dar stim sa folosim optiunea "search" si in cazul asta chiar am facut-o, dar nu ti-ai pus problema ca dupa acel search nu am gasit ce speram sa gasim si poate de aia am mai lungit vorba despre un subiect care se mai gaseste si prin alte topicuri.

Legat de claxonul care iti place tie, cel atasat la recipientul ala, nu am nimic impotriva cu faza ca tie iti place, dar eu nu mi-as pune asa ceva pe bicla, chiar daca nu e in realitate "masina de paralizat plosnite", dar ce folos daca arata ca una http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Un claxon electronic ar da bine, dar nu modele babane ca cele de la FB

Salve ce ox,

eu unul nu ma-ndoiesc ca sti sa te folosesti de optiunea "search" (una e sa stii de existenta ei, alta e sa te si folosesti de ea). In momentul de fata poate nu e prea relevant a aminti de existenta acestei optiuni. Peste trei ani cind unele teme au fost "rumegate" de "n" ori devine relevant (aici vorbeste experienta de pe alte forumuri cu vechime). Eu nu am spus ca prefer acel claxon, e o alternativa, una din multe.

Apropo claxon electronic : la investitii de acest gen eu ma gindesc la urmatoarele aspecte:

- aspectul pret / calitate

- aspectul ecologic

- functionalitate

Relatia pret / calitate e acceptabila (aerul e pe gratis, o baterie sau un acu costa bani). Aspectul ecologic e evident: aerul folosit (over 30 blasts per charge) nu polueaza, cu bateria sau acumulatorul devine mai problematic (cheltuielile la producere, reciclarea, poluarea, etc.). De functionalitate ce sa mai vorbim; la 115 db se trezeste si mortul iar handicapatul bortos din limuzina (indiferent de apartenenta politica) simte cum ii scapa volanul printre ghearele rahitice.

P.S. Designul poate lasa de dorit; pe o cursiera se potriveste ca nuca-n perete ...

Am uitat tonul ...

Ia-ti o frana de fata care scartaie cat mai tare. Cand intra careva in fata ta nu mai ai treaba cu claxonatu.

sa ne spui si noua ce claxon ai ales(osinza e la porc -la oaie e seu :wink: )

Eu am un calxon vintage pe cursiera mea si e foarte fain. Butonul care loveste clopotul este fix si nu face nici un zgomot cand rulez. Claxonul este mat la culoare si aprope nu se distinge langa pipa de aceeasi nuanta. Nu as sti unde poti gasi asa ceva...

vreau si eu un claxon mititel, pe acumulatori, o tiuitoare, de unde luam ceva mai rasarit ?

Eu am modificat dramatic o sonerie din aia cu multe leduri, jocuri de lumini si diverse tonuri.

Am pastrat doar difuzorul si bateriile (si o bobina intre ele). Am infasurat totul in banda izolatoare, sa nu intre apa si o agat unde vreau. Am selectat un claxon ca de masina si cand apas de buton toata lumea sare in sant:). Butonul sta pe ghidon, aproape de degetul aratator.

Nu arata prea bine, si e mai grea decat o sonerie cu clopotel, dar e foarte utila. Tocmai am scos-o ca sa-i lungesc firul si sa o pot pune in alt loc.