ceox

Vreau claxon pe bicicleta mea

Recommended Posts

luciane, toate nebuniile faci ma :))), dar de ce trebuia modficata ?! Cred ca si eu voi opta pentru una in genul ala dar vreau ceva mic fara beculete si alte prostii, cat mai miniatural sa incapa sub pipa !

Pai in primul rand era de 3 ori mai mare, avea o gramada de leduri rosii un selector pentru 8 sonerii diferite, si arata nasol pe ghidon.

Am scos si taiat tot ce era in plus si mi-a ramas doar ce se vede.

nu a gasit nimeni un claxon mititel, cilindric, (fi) 2-3cm, lungime 10cm, cu acumulatori ???

descrierea imi apartine din ce am visat azi noapte :D))))

Am selectat un claxon ca de masina si cand apas de buton toata lumea sare in sant:)

Tot o zdrăngănea d-aia am şi eu, însă când o acţionez (de obicei pe trotuar, pentru pietoni, că din maşină oricum n-o aude nimeni), în loc să sară în şanţ, se uită nedumeriţi în toate direcţiile şi până ajung să mă vadă sunt deja în fundul lor. I-aş claxona de mai departe, ca să aibă timp să mă remarce până să ajung la ei, dar amărăciunea de dispozitiv e atât de leşinat că de la mai mult de 5m nici nu se aude, mai ales în zgomotul care e pe stradă.

Oricum, soneria e doar un bonus, eu îl luasem pentru semnalizator. S-a dovedit însă că în loc să-mi facă viaţa mai uşoară, mai mult mi-o pune în pericol. Cu 3 leduri palide pe fiecare semnal, am fost de 2 ori cât pe-aci să ajung sub roţile unora care n-au văzut că semnalizasem. După a doua păţanie m-am apucat şi i-am facut alt cablaj imprimat pentru grupul de lumini, în care am îndesat câte 18 leduri superluminoase pe fiecare semnal. Pot să spun că de atunci n-am mai avut nici o problemă cu vizibilitatea semnalizării, inclusiv ziua, pe lumină puternică.

Profit de ocazie ca să întreb dacă mai are cineva experienţă cu asemenea semnalizatoare (nu neapărat chinezeşti de 2 lei). Eu unul n-am vazut absolut nicăieri altele mai de calitate, deşi am căutat mult şi bine. Se pare că marii producători de sisteme de iluminat ignoră total această nişă. Se vor găsi unii care să-mi spună că se poate semnaliza foarte bine şi cu mâna. Acelora le recomand să încerce o coborâre de pe podul Grant spre Turda, unde trebuie simultan să semnalizezi, să te uiţi în spate şi să te încadrezi între banda 1 şi 2, ca să-i depăşeşti pe cei care fac dreapta la baza podului.

Tot ce-si face ciclistul, cu mana lui, e mai bun si mai ieftin :D

Cum legea mi-e potrivnica si m-a obligat sa dau jos bunul si utilul claxon... a trbuit sa improvizez.

Cu asta "claxonesc"

http://img233.imageshack.us/my.php?image=IMG_2451.jpg

Cu asta rog amicii din spate ca stau bine unde sunt

http://img233.imageshack.us/my.php?image=IMG_2447.jpg

Si cu astea fac ochi dulci soferilor

http://img233.imageshack.us/my.php?image=IMG_2448.jpg

http://img233.imageshack.us/my.php?image=IMG_2449.jpg

Soferii aud bine, in general, si din masina cu muzica mai tare... totul e sa te ia in seama.

De asta folosesc claxonul si imi crut gatul pe cat posibil. Chiar daca mai slobozesc cate o vorba calda, pe directia soferului care "baga mare" chiar daca are un stop cat mama Russia in fata, claxonul e bun macar de acompaniament.

Farurile monstru (440 de lumeni si tot nu-mi ajung) sunt excelente pentru claxonatul tacut si directionat.

E cea mai eficienta metoda de a ruga soferul care vine din sensul opus sa treaca pe faza scurta. Lumina din spate e destul sa ma fac observat pana la 2-3km pe timp de noapte si 3-400m pe timp nefavorabil ca ceata sau ploaia.

Curentul electric necesar pentru sunet si lumina :P e furnizat de un pachet de acumulatori care se incarca si de pe dinam daca este necesar. Oricum, pachetul de 14.4V si 4.4A din 8 celule Li-Ion, nu trage la cantar mai mult de 200gr si ma tine multe luni pana ce se cere dat jos de pe bicicleta si reincarcat.

Deci, sumarizat si in termeni mai tehnici pentru cine doreste:

lumini: 2x SSC p4 albe, rulate la 800mA bucata, cu stabilizator in comutatie homemade in carcase is cu reflectoarele de la niste faruri nemtesti mai depasite (mWave)

5x leduri rosii de 10mm, cam 2lumen bucata rulate la 20mA fiecare, strapung catadioptrul din spate.

1x sirena electronica de 20W de la piata, ca era destul de ieftina.

Planuri de viitor: unu sau doua SSC p7 albe sa mai compensez lipsa de lumina.

Unul sau doua ssc p4 rosii in spate in locul leduletelor existente.

Un ton mai grav la sirena, ca prea-i pitigaita si ma mai ignora unii crezand ca sa declansat alarma la vre-o masina si mai putin ca s'ar indrepta cineva spre ei.

Dar parca ugrade-ul asta l-as lasa la urmatoarea bicla.

Sanatate. :cool:

bla, bla, bla, mai baieti, voi astia care ziceti ca va pricepeti asa de bine, va angajati sa faceti un claxon electronic miniatural, eu cumpar daca voi realizati asa ceva ?! :D))

hai sa vedem ce iese ? :)

bla, bla, bla, mai baieti, voi astia care ziceti ca va pricepeti asa de bine, va angajati sa faceti un claxon electronic miniatural, eu cumpar daca voi realizati asa ceva ?! :D))

eu la vara vreau sa imi fac singur vitezometru cu tot cu cadence meter. si cu cate functii vreau eu. si cu ce functii vreau eu. si daca ma chinui putin il fac sa imi spuna si in ce treapta de viteza sunt. nu stiu cat de mic o sa iasa, dar in orice caz la dimensiuni gen cutie de chibrituri (sau 2 suprapuse). si poate o sa imi deschid o mica afacere :)

din cate stiu eu legislatia romana interzice montarea de claxoane asemanatoare celor de pe masima sau tir :confused:.

la cat scoate asta (115db) mi-ar fi teama ca te-ai speria si tu :D...

Din moment ce se vinde in magazine oficiale pentru biciclete nu stiu ce ar fi asa de ilegal.

Oricum este absolut necesar in traficul din Bucuresti cu atati bizoni pe metru patrat.

Din moment ce se vinde in magazine oficiale pentru biciclete nu stiu ce ar fi asa de ilegal.

S-ar putea sa te inseli. Legalitatea folosirii nu rezulta din oficialitatea vinzarii.

S-ar putea sa te inseli. Legalitatea folosirii nu rezulta din oficialitatea vinzarii.

Sa zicem ca sunt de acord cu tine.Dar sa fim seriosi:cine te opreste pe strada cu un aparat de masurat decibelii si iti verifica claxonul daca este legal sau nu?

Dar sa fim seriosi:cine te opreste pe strada cu un aparat de masurat decibelii si iti verifica claxonul daca este legal sau nu?

Probabil numai politia (aparatura din dotarea lor n-o cunosc).

Salutare,

Văd că s-a pomenit mai sus de Airzound. Am eu unul pe bike, luat de pe ebay. Pot să confirm că este ULTRA eficient, se aude şi în maşini, chiar cu muzica dată tare. Problemele cu el sunt două:

1. Trebuie dat jos de fiecare dată când laşi bicicleta legată undeva pentru că se dă jos super uşor, în câteva secunde.

2. Sună EXTREM de tare şi e foarte uşor să sperii pietonii, care intră în panică şi fac lucruri neaşteptate sau reacţionează violent. Vă spun din experienţă. Folosiţi-l cu grijă.

Am impresia că poate aduce Vlad la comandă claxoane deastea, dacă vă interesează.

eu asa ceva caut

Rares are dreptate, oarecum... indiferent de nervii mei si piticii agitati de la mansarda.

Pietonii sunt obisnuiti cu zdranganiciul ala mic ca provenind de la o bicicleta si se dau la oparte.

Goarna mea electronica face multa galagie, alerteaza pietonii si soferii, dar parca niciunii nu pricep care-i treaba, si se uita la mine, se uita in alte parti ca nu inteleg de unde vine galagia.

Se pare ca nu decibelii ci timbrul fac diferenta.

S-ar putea sa pun un zdringy-zdringy din ala si eu ca parca mi-ar face viata mai usoara...

Mă interesează pe mine un claxon din acela de pe ebay.

Userul Vlad spuneai că poate aduce?

Mă interesează pe mine un claxon din acela de pe ebay.

pot aduce airzound 3. daca e cineva interesat, sa-mi lase mesaj. pretul e de 150 ron + taxe postale.

Comon Axe... Doar nu vrei sa dai 25 de lei pe jucaria aia.

Eu am gasit ceva asemanator in bazar cu doar 3 lei.

Se vede in poza asta.

Imagine postată

a, nu pt mine , pt initiatorul topicului, daca ma intrebi prefer unul d'ala cu aer comprimat dar cu sticla de 6L ;)

Stai liniştit, ajunge şi aia de jumate pentru vreo 20 de claxoane de-ţi stă inima-n loc, vorba aia.

Totusi nu cred ca e o idee prea buna sa ai asa "sunatoare" la bord. Am vazut de prea multe ori reactii complet nefiresti ale pietonilor care erau speriati de claxoane "de vapor" instalate in masini.

Am vazut chiar si un caz unde cineva dadea sa treaca la o trecere (era pe zona de mijloc dintre 2 sensuri) astepta sa mai treaca o masina si aia a claxonat scurt (cu un claxon "de vapor") si saracu pieton asa s-a speriat ca a facut 2 pasi in spate, fix in fata unei alte masini, noroc ca al doilea sofer a avut timp sa franeze.

De altfel a mai zis cineva mai devreme ca in general oamenii reactioneaza nu atat de mult la volumul sunetului ci la timbrul sunetului.

Btw, intr-o vreme erau la moda "sunatoarele electronice" cu mai multe melodii care aveau si semnalizare, dar toti copii abuzau de ele si le tot puneau sa sune. Aveam si eu asa ceva si nu o data am patit ca am claxonat pe cineva sa se dea si nu s-a dat (nici macar nu s-a intors spre mine) crezand ca iara se joaca copii.

si eu cred ca un claxon miniaturizat, electric e cea mai buna solutie dar nu am vazut asa ceva.

in genul celor de care spui tu dar mai mititele si mai putin colorate