ceox

Vreau claxon pe bicicleta mea

Recommended Posts

Exista un sunet cu un timbru atat de... eficient... Garantat se face curat in tot orasul.

Masini, pietoni, catei si soareci de canal se fac nevazuti.

Totul e ca un calxon, zdringy sau sirena montata pe ghidon sa sune asa :D

Oricum, soneria e doar un bonus, eu îl luasem pentru semnalizator. S-a dovedit însă că în loc să-mi facă viaţa mai uşoară, mai mult mi-o pune în pericol. Cu 3 leduri palide pe fiecare semnal, am fost de 2 ori cât pe-aci să ajung sub roţile unora care n-au văzut că semnalizasem. După a doua păţanie m-am apucat şi i-am facut alt cablaj imprimat pentru grupul de lumini, în care am îndesat câte 18 leduri superluminoase pe fiecare semnal. Pot să spun că de atunci n-am mai avut nici o problemă cu vizibilitatea semnalizării, inclusiv ziua, pe lumină puternică.

Profit de ocazie ca să întreb dacă mai are cineva experienţă cu asemenea semnalizatoare (nu neapărat chinezeşti de 2 lei).

Esti curajos daca te bazezi pe semnalizarea luminoasa. Uite un link cu un produs care mie mi-a placut, insa l-am considerat inutil, pretentios si scump.

smuff.ro — gadget & gizmo shop & blog | Bicygnals — semnalizatoare wireless pe bicicleta

Pentru ca ai folosit expresia "nu neaparat chinezesti de 2 lei" sunt curios daca vei considera ca pretul se justifica.

Ca sonerie, in parc si pe trotuare, folosesc o sonerie mica tip "clopotel". Este singurul accesoriu care am vrut sa-l pastrez de pe bicicleta DHS. O bucata de plastic aflata la capatul unui arc atinge un cilindru metalic. Are eficienta 50%. Adica 50% ignora soneria. In niciun caz nu se poate pune o sonerie puternica pentru pietoni !

Si eu simt nevoia unui claxon pentru scuteristi / soferi ! Unul puternic ! Voi mai cauta cateva luni, apoi voi recurge la solutia lui Lucian.

Eu am folosit o vreme un asa zis claxon cu aer comprimat cumparat cu vreo 25ron mai demult si il foloseam pe drumurile din afara orasului, in general ca raspuns la unii soferi care tineau mortis sa ne claxoneze, chipurile sa le facem loc:D

Imagine postată

• Upvote 1

Esti curajos daca te bazezi pe semnalizarea luminoasa. Uite un link cu un produs care mie mi-a placut, insa l-am considerat inutil, pretentios si scump.

smuff.ro — gadget & gizmo shop & blog | Bicygnals — semnalizatoare wireless pe bicicleta

Pentru ca ai folosit expresia "nu neaparat chinezesti de 2 lei" sunt curios daca vei considera ca pretul se justifica.

B-( Am ajuns să văd post-ul ăsta căutând cu Google "semnalizatoare bicicletă" (pentru un prieten căruia îmi este lene să-i modific eu unele chinezeşti). Nu înţeleg cum de mi-a scăpat la data apariţiei.

Deci: pe semnalizarea luminoasă am ajuns să mă bazez după mai multe mii de km în care am folosit-o fără incidente şi cu rezultate vizibile. Ex.: merg pe lângă coloana care se deplasează un pic mai repede decât mine. Am obstacol în faţă lângă bordură, semnalizez că vreau să mă bag mai pe mijloc, iar maşina imediat în spatele meu încetineşte şi îmi lasă loc să intru. Chestii din astea mi s-au întâmplat de nenumărate ori de când am semnalizatoarele.

În ceea ce priveşte gadget-ul, e de departe mult mai bine realizat decât chinezăriile, deşi am o oarecare rezervă vizavi de stabilitatea / fiabilitatea sistemului de prindere a unităţii frontale în condiţiile unor apăsări mai energice pe butoane. De asemenea, dacă nu ai un ghidon curbat, distanţa până la butoane va creşte considerabil, devenind destul de greu să ajungi la ele fără să iei mâna de pe manşon. Însă e lăudabil faptul că, în afară de chinezi, par a fi singurii care s-au gândit la aşa ceva.

Eu ma gandeam sa folosesc in afara de clasicul clopotel mic si cu un feedback de 65% in cazul meu si un speaker de pc .Exista si cateva micro-alarme de genul celor care se pun la usi , care fac destula galagie .

Problema este ca un clopotel care il auzi in spate e clar ca e de la o bicla ( indiferent ca e un copil sau nu , desi nu am vazut multi copii care sa dea la clopotei , ci doar jucandu-se cu ei ) si in timp pietonii si chiar soferii se vor obisnui ( mai ales vara ) , dar daca fiecare isi pune cate o tipatoare de vre-un fel , clar ca oamenii nu se vor obisnui in veci cu tot felul de sonerii .

Problema la oameni nu este ca nu aud , ci ca nu asociaza zgomotul respectiv cu o biclicleta care vin spre ei , din spate de obicei . Pe multi ii deranjeaza chiar si acel zgomot de clopotel , care face o singura data cand dai drumul la botonas . Eu insinst pana se dau la o parte , altfel au parte de explicatii verbale oficiale sau neoficiale , cenzurate sau necenzurate .

Am auzit de cateva ori acele sisteme cu presiune de aer si va spun sigur ca in maxim o saptamana tot v-o furati care folositi asa ceva in trafic si pe alei/parcuri . Oamenii nu vor suporta acel zgomot puternic , pentru ca e ca si cum ti-ar urla unul o vuvuzea in ureche . In momentul in care folosesti un claxon cu presiune de aer , deja NIMENI nu mai este interesat de cine are prioritate , cine esti tu si ca ar trebui sa se dea la o parte sa-ti acorde prioritate sa mergi pe pista de bicle . Apoi ia ganditi-va ca va plimbati si voi cu familia pe trotuar pe langa vre-un parc si la fiecare 3-4 minute trece cate unul care tipa cu un astfel de claxon . Suporti cativa , dar la un moment dat ti se pune pata si incepi sa-i tragi pe spatiu verde sa le bagi goarna in urechi ...

Intotdeauna avertizezi mai intai incet , incercand sa atentionezi mai intai si abia dupa asta insisti si stresezi , altfel ... nu mai e ok . Cat priveste soferii ... daca masinile sunt mai noi si isonorizate decent , iar respectivul asculta si muzica decent chiar , claxoanele altor masini sunt de pomana . Am mers cu un Golf 6 si cu o Skoda Superb 2010 si va spun ca nu se auzea nici 20% din cat s-ar fi auzit dintr-un Logan de exemplu .

Oare nu se gaseste un claxon tip alarma tot pe aer comprimat care sa dea sunetul progresiv, urmand ca in 5-9s sa ajunga la nivelul maxim? Am vazut pe cineva cu o alarma care suna precum alarmele vechi de la Daciile 1300, dar cu un sunet bland progresiv. Mi s-a parut foarte cool.

Bine-nteles ca acum sunt la moda claxoanele chinezesti pe baterii, gasite la orice piata cu doua trei melodii "polifonice". Mi s-au parut atat de jalnice, dar... daca as putea sa modific sunetul respectiv...http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif Volumul este suficient de mare cat sa atraga atentia, marimea soneriei este acceptabila (poate fi plantat pe undeva pe cadru) si are un buton destul de usor de plantat pe ghidon.

M-a distrat foarte tare articolul acesta. In aceste situatii ar trebui un

Air Zound 115 DB

5-9 secunde ? Calul plecase de mult :)

Cat despre alea chinezesti:

Varianta A: (daca nu stii de unde se tine letconu' dar te descurci la innodat niste fire, gaurit niste gauri, insurubat niste suruburi)

Uita de ele, uita-te pe la magazinele de componente electronice dupa "goarne" de alarma. Alea care se monteaza la alarme, alimentate cu .. nush, cred ca 12 volti, scrie pe ele.

Avea si Axe una pe tandem prin poze. Partea buna e ca ai generatorul de semnal (simplu), amplificatorul (simplu) si un buzzer piezoelectric (simplu, in sensul ca se cumpara) intr-o incinta tip goarna, eficienta pe banda de frecventa in care lucreaza si destul de bine izolata (mai complicat de calculat si de facut in casa).

Se atarna baterii + un intrerupator si.. taadaam ! Pardon, vroiam sa zic WIIUUWIIUUWIIUU ! Sigur peste intensitatea celor chinezesti, poate cam multe baterii.

Varianta Be: (daca stii de ce capat se tine letconu', cum sa citesti o schema electronica si putina matematica)

Iei o chinezarie (deja facuta pentru montat pe bicla) si ii schimbi electronica, pastrand carcasele, intrerupatoru' si partea acustica. Scheme pentru un oscilator amarat (semnal rectangular cu 555 sau schmitt trigger) si amplificare cu un tranzistor gasesti lejer. O sa arate mai misto decat sirena aia, ai deja prinderile + spatiul de baterii si o sa sune "simplu".

Ca idee insa, legal cica tre' sa ai clopotelu' clasic si nu altceva. In practica, din pacate, nu prea se reactioneaza la el.

... nu prea se reactioneaza la el.

"nu prea" Imagine postată

O, pașă, cât de darnic ești!

Io aj zice: nu reacționează deloc.

F. mulți nu reacționează nici la erzaundu' din dotare, darmiteeee....

(a, da, cînd ieșim la plimbare toată familia, mergem pe pistele de pe Kiseleff, Aviatorilor. Uneori, cap de coloană e fi-mea, pe un city bike german Imagine postată, dotat cu cloțopel din ăla. Săraca îl încinge la roșu uneori - pt. că oile, deși au de 3 ori mai mult trotuar pt. ele, aleg să facă echilibristică pe dungile alea galbene. Și oile întorc alene capul... și se mișcă în reluare/siktir... Și atunci trece tac-su' în față - muhahahaaaa)

Cred că depinde de ce aşteptări ai de la clopoţel.

Esenţialul problemei e că asta e "filozofia" pietonului şi nu înţeleg de ce vă e neclară, că doar sîntem cu toţii şi pietoni. :) Nu se dă nimeni la o parte, ca pieton, pentru că pur şi simplu nu se face aşa ceva. Cine are nevoie să treacă se presupune că se strecoară şi se descurcă. Orice pieton este un mic rege al bucăţii lui de trotuar, e preocupat exclusiv de unde are el nevoie să meargă, şi e automat agasat de orice şi oricine îl obligă să facă ce nu vrea.

Intri cu bicicleta între pietoni doar dacă eşti dispus să stai cuminte în spatele lor sau să treci pe unde se poate, cînd se poate. Dar nu claxonezi să se dea la o parte pentru că n-are niciun rost. Cum n-au niciun rost nici pistele de biciclete puse pe trotuare, în special pe trotuarele strîmte.

Pe trotuar, eu folosesc clopoţelul aproape exclusiv pentru cazuri precum părinte cu copil sau stăpîn cu cîine în lesă, adică oameni care au nevoie să fie avertizaţi şi să aibă grijă de puradel sau potaie să nu intre brusc sub roţi. Şi rar pentru cîte-o persoană care vine din faţă cu capul în nori şi riscă să intre în mine chiar dacă aş sta pe loc.

Pe carosabil e util în conjuncţie cu faptul că pietonii ştiu deja că nu mai sînt pe teritoriul lor şi-i poţi goni din cale sau avertiza în locurile din care pot ţîşni brusc (staţii de autobuz, dintre maşini parcate etc.) Deşi şi acolo cîte unii fac pe nebunii, dacă traversează neregulamentar şi nu-s maşini în apropiere ci doar eu cu bicicleta îi doare în fund de mine, ştiu ei (sau au impresia că ştiu) că pot opri brusc dacă e nevoie. Ceea ce evident că nu e neapărat aşa, motiv pentru care prefer să şi încetinesc şi chiar să-i las să treacă.

wirespot, cred că nu m-ai înțeles.

Hai s-o luăm de la pașopt. (și scuze pt postul lung)

Sunt pieton deee... (vezi la profilul meu de când și mai scade 11 luni, că atunci am început a merge)

Am carnet din '91 și undeva la peste 500000km ca "volănist" - sau "volănar", dac-o suna mai bine. Cu 3 accidente minore - tamponări ușoare - și vreo 5 amenzi în toți anii ăștia. Deci - zic io - băiat cuminte și cu respect față de lege (bună/rea dar lege)...

Bicicletă de la 7 ani (pegasuri și Sputnik) pînă pe la 18 apoi pauză, apoi din '94 pînă prin '99 o răgălie Raxon cu care făceam cam 40-50 km/ zi apoi iar pauză iar din 2008 încoace, cam vreo 7000km pe bicicletă (e mult mai puțin decât alții și mult mai puțin decât mi-aș fi dorit)

Așa ca pot vorbi - fără a emite neapărat niște axiome - în "conștiință" de cauză...

Io merg pe carosabil.

Pt. că cf. codului rutier sunt definit ca vehicul.

Și cf. bunului simț, între 5km/h cât are pietonu' și 30-35km/h cu cât mă deplasez e o diferență măricică.

Potențial generatoare de accidente. Chiar grave, poate mult mai grave decât cele cu mașini. Pt că mașinile respectă niște norme pt impactul cu pietonii (euroncap de exemplu) și la 30 la oră pietonul se rostogolește cumva pe capotă/parbriz și energiile impactului se absorb; pe când la aceeași viteză, impactul cu un biciclist îl face pe pieton să cadă ca o scândură / secerat.

Ideea e că în familie folosim pistele. Bune, rele, cum or fi... Mai ales că la 11 ani nu prea ai voie pe drumu' public. (evident e vorba de fetița mea)

Norocul face ca în zona noastră pistele să fie chiar ok, nu o glumă cum sunt majoritatea prin oraș. De ex. pe Aviatorilor pe partea stângă a sensului de mers dinspre Victoriei către Charles de Gaulle, trotuarul are cam 5 metri lățime, din care ambele piste ocupă cam 2. Problema mea era cu pietonii-oi, pietonii-vaci, pietonii-bizoni care merg pe dungile alea galbene, sau între ele (adică pe pistă) și deși partea lor e complet goală și sint avertizați sonor cu "cloțopei" d-ăia, nu fac nimic. Uneori nu fac nimic și se comportă meltenește chiar și atunci când îi avertizez eu cu AirZound-ul... Ceva gen "ce vrei, băh? nu po' să mă ocolești?" Nu.

Eu n-am o problemă.

I-aș putea ocoli. Și pt că m-am obișnuit ca șofer cu anticiparea, pot să-mi dau seama de potențialele pericole de pe traseul de "ocolire".

Dar un copil de 11 ani care nu are experiență și sute/mii de km poate avea o problemă în a-i ocoli și a intra în zona de trotuar a pietonilor unde - ce să vezi - ar putea fi o mămică cu un copchil zburdalnic de 2-3 anișori... Care săracii respectă pista aia și se simt în siguranță pe felia lor....

Și ca sa vezi că nu-s absurd: pista aia de pe Aviatorilor ajunge la P-ța Victoriei(și dreapta către Antipa și MȚR) să fie practic cât trotuarul pietonilor. Acolo, toată familia încetinește și nimeni nu a dat vreun claxon vreodată. Ba chiar mulțumim pietonilor care ne simt cumva și se dau la o parte pt a ne face loc...

Te înţeleg, dintotdeauna a fost o problemă treaba asta cu pietonii care, deşi în unele locuri au trotuar foarte mare la dispoziţie, tot pe pista de biciclete ajung. Dar problema e mai largă. Nu avem o cultură a bicicletelor. De unde această completă desconsiderare a lor, incluzînd ignorarea pistei de către pietoni, construcţia de terase peste pistă (şi peste tot trotuarul, n-o să-mi spună nimeni că terasele de pe Decebal de exemplu sînt toate legale), maşinile care parchează pe pistă, primăria pe care n-o mai interesează şi care după efortul iniţial de a proteja pista cu stîlpi, la un an-doi distanţă n-o mai interesează etc.

Deci, cum spuneam: poţi să continui să foloseşti clopoţelul pentru a cere să ţi se facă loc, sau poţi să-l foloseşti exclusiv ca avertisment că te apropii. E alegerea ta, dar înţelegi, cred, că prima variantă e o bătălie împotriva morilor de vînt şi nu va ajunge prea curînd să dea rezultate.

Situaţia este universală şi se întîmplă la fel în orice oraş care nu are o cultură a bicicletelor şi încearcă s-o impună cu de-a sila. Mi se pare foarte instructiv de exemplu să citesc Bike Snob NYC, care conţine printre altele o cronică a evoluţiei acestei culturi cu de-a sila între 2007-2011 în New York. Cam aceleaşi rezultate ca la noi, şi asta în condiţiile în care traficul lor este mai bine regulat şi infrastructura mai avansată, deci şi-au permis să facă piste pe carosabil. Dar şi în locurile unde pista este "pe trotuar", gen Brooklyn Bridge, au parte de acelaşi comportament de oaie. Şi aceleaşi "războaie" între biciclete şi restul lumii, cu aceleaşi conflicte clasice cu autobuze, jeepane, poliţişti meh, taximetrişti etc.

La polul opus sînt oraşe precum Copenhaga sau Amsterdam. Dar acele oraşe au o cultură a bicicletei care datează de jumătate de secol. În anii '60

era similar cu situaţia de azi, au avut o scădere la începutul anilor '70 dar au mers puternic pe măsuri anti-automobil începînd cu 1975. Şi e vorba de chestii adînci, cum ar fi faptul că la ei se încurajează şi practică să meargă copiii la şcoală cu bicicleta -- se exploatează implicit sentimentul protector al societăţii pentru copii, ce şofer ar risca să nu fie atent pe lîngă pista de biciclete văzînd copii pe ea mereu?

Chiar şi aşa, dacă vei căuta pe YouTube clipuri cu "cycling in Amsterdam" vei vedea că nimic nu e perfect, pietonii oriunde şi oricînd consideră că se pot băga şi se pot strecura. Cel mult poţi obţine ca pietonii să caşte ochii pe piste la fel ca pe carosabil, dar nu vei reuşi niciodată să-i faci să nu mai pună piciorul pe pistă sau să nu mai traverseze neregulamentar. Chiar şi în oraşele unde bicicliştii sînt regii traficului şi pietonul ştie că dacă pune aiurea piciorul pe pistă riscă să rămînă fără el, tot sînt destui care o fac.

• Upvote 3

Deci io am o broblemă pen-că-s berfegționist? Imagine postată

La mine asta-i cea mai mare problema! E o adevarata manie. Dar ma ajuta sa nu ma plictisesc.

Cred că depinde de ce aşteptări ai de la clopoţel.

Tine mult si de educatie, de uzantele si de acceptarea biciclistului in peisaj.

Exemplificator acest film din Tokyo unde oamenii sunt educati sa elibereze chiar si cel mai ingust sau nepretabil spatiu pentru bicicleta doar la auzul soneriei obisnuite.

Daca filmuletul e real (adica cei care au fost pe post de "eliberatori") inseamna ca dau dovada, inca o data, de civilizatie.

Oricum, ultima parte este cea care face diferenta, daca pana si cea din magazin a tras cutiile ca sa treaca, sau cel de pe scara rulanta...

Semn ca multa lume foloseste, si stie la ce sa se astepte ;)

Eu cu pietonii nu am nici o problemă. Trotuarele sunt ale lor, deci noi trebuie să ne adaptăm dacă vrem să mergem pe trotuar sau printr-un parc preponderent umblat de pietoni. Pistele ptr biciclişti sunt rău proiectate pe trotuar, iar acolo unde se poate...ocolim.

Problema cea mare este la şoferi. Aceştia sunt atenţi la telefoane şi ies în faţa ta sau îţi taie calea fără să mai ai timp să mai faci ceva. Acolo sunt problemele unde un clopoţel nu te ajută cu nimic. Deci... Ce rămâne de făcut?

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

• Upvote 1

Ce să fie de făcut, mergi încet şi eşti tu atent şi pentru ei...

• Upvote 1

in sfarsit , mi`am luat un claxon pe masura problemelor din trafic , acel renumit Air Zound.

nu am apucat sa`l testez indeajuns ca il am de 2 zile , dar cand dau cate un beep , se uita si pietoni de pe trotuare.

Mădălin: claxoanele AirZound se găsesc la Cyclopedia, cu magazinul vizavi de Spring Time de pe Floreasca.

Mădălin: claxoanele AirZound se găsesc la Cyclopedia, cu magazinul vizavi de Spring Time de pe Floreasca.

din cate am cautat pe net sunt singurii care aduc asa ceva la noi.

Multumesc!Si,cam cat costa unul?

Edit:am intrat pe site-ul lor.

130 ron , scump pentru un claxon , dar merita toti banii .