ceox

Vreau claxon pe bicicleta mea

Recommended Posts

nu.

uneori nu e de ajuns ;)

exact , parca sunt momente cand as vrea mai mult :))

Nivelul sonor e dincolo de reglementările legale. În plus, scrie și pe cutie: nu faceți glume proaste speriind oamenii, s-ar putea ca unii să facă infarct. Și cu asta cred că discuția despre claxoane s-ar putea muta pe un alt topic potrivit...

:)) exact cand ma pregateam sa dau multi quote la 10 posturi din topicul initial

Pentru o bicicleta care merge pe trotuar sau in parc da, e adevarat, dar daca il folosesti atunci cand esti in trafic pe sosea, nu cred. Mai toate autoturismele au claxoane formate din una sau doua goarne (pentru alea pe doua frecvente) care scot fiecare cate 110-112db.

Legislația variază de la o țară la alta, uneori sunt cerințe minime și/sau maxime, alteori nu... Un claxon auto trebuie să scoată minim 93-95dB ca să poată fi eficient, și din acest punct de vedere AirZound-ul e excelent pentru a te face remarcat în trafic. însă există tot felul de claxoane auto aftermarket care scot puteri și mai mari și pe care scrie că s-ar putea să nu fie permise legal din cauza poluării fonice, acolo unde există legi în acest sens. Mi s-ar părea tare dubios să nu ți se interzică să-ți pui pe acoperiș la Dacie o goarnă de locomotivă, din aia care se aude de la 9km...

Oricum, principiul rămâne să nu abuzezi de claxon, ci să-l folosești în situații de urgență sau ca avertisment de la o distanță minimă de 30 metri. Dificultatea cu care m-am confruntat eu e că, cu atâtea manete pe ghidon, nu prea am cum să montez claxonul decât foarte aproape de pipă. în situații de urgență, trebuie să aleg între a folosi mâna să frânez sau să claxonez :D

• Upvote 1

Oricum, principiul rămâne să nu abuzezi de claxon, ci să-l folosești în situații de urgență sau ca avertisment de la o distanță minimă de 30 metri.

Pai tocmai aia ca a-l folosi ca avertisment e cam abuz.

Hai ca asta-i tare :). Pai daca nu ca avertisment atunci care este functia lui pe un vehicol (auto su nu)?

Hai ca asta-i tare :). Pai daca nu ca avertisment atunci care este functia lui pe un vehicol (auto su nu)?

Functie de evitare a pericolelor iminente.

Ca un exercitiu de imaginatie: de cate ori nu poti in loc de un claxon sa o lasi un pic mai usor pana te observa celalalt participant la trafic?

Eu vorbeam de functia claxonului nu de ce poti face suplimentar ca sa eviti ceva neplacut in trafic. De exemplu cand unul efectiv doarme pe el in masina la un semafor pe o strada inclinata ce mai lasi moale?! Ca tu deja esti oprit si n-ai unde sa te misti fara sa dai la randul tau peste altcineva.

Tu defapt vorbesti de felul abuziv in modul cum interpreteza unii "avertizarea".

Exemplul tau intra la categoria: situatii de urgenta, cu care sunt perfect de acord.

Cand insa spui: il folosesc ca avertisment e insa altceva. Este un abuz sa dai claxon, doar ca sa-l faci pe unu atent ca esti si tu prin zona.

Am văzut ieri un tip pe Bd. Emil Racoviță cu ceva în gură, pe moment nu mi-am dat seama ce era. Dar azi a făcut să îl întâlnesc din nou, de această dată eu pe jos, el tot cu bicicleta. Tipul folosea pe post de claxon un fluier care era agățat de gât și îl ținea în permanență în gură.

Mi se pare o metodă mai eficientă deoarece nu mai piezi cele câteva milisecunde/secunde până folosești claxonul de pe ghidon, dar, oare nu i se usucă gura? :)

Este un abuz sa dai claxon, doar ca sa-l faci pe unu atent ca esti si tu prin zona.

Nu este deloc abuz ci conduită preventivă. Folosit judicios (cu suficient timp înainte ca să aibă timp să folosească la ceva) şi cu măsură (un claxon scurt) poate preveni multe accidente.

îmi amintesc minim trei cazuri când am evitat sa lovesc pietoni cu capul în traista prin simplul fapt că i-am claxonat cu clopoţelul. Cel mai des ies de după maşini parcate sau vorbesc la telefon şi fac brusc pasul în stradă. Aşa că folosesc în continuare clopoţelul când urmează să trec pe lângă o dubiţă parcată sau când depăşesc un autobuz oprit în staţie, şi preventiv de câte ori mă apropii de oameni care mişună pe marginea străzii.

Tot în ideea asta, mi-am organizat manetele în aşa fel încât să am permanent minim un deget pe frână, clopoţelul la îndemână şi utilizabil chiar şi cu mâna pe frână, şi la fel şi schimbătorul. Pentru schimbător e nevoie să fac o mică gimnastică (schimb între arătătorul pe schimbător şi mijlociul pe frână, respectiv arătătorul pe frână şi mijlociul pe ghidon) dar măcar am mereu controlul. Şi apropo, am mutat frâna de faţă pe dreapta ca să o am sub mână inclusiv când ridic stânga pentru semnal.

Conform legilor in vigoare in Germanai si montarea unui Air Zound pe o bicicleta e interzisa; pe biciclete e permis si obligatoriu soneria de bicicleta (exceptie fac cursierele cu o greutate mai mica de xx kg).

In Austria montarea si folosirea de "claxoane" pe biciclete este permisa.

Unii considera un Air Zound util numai atunci cind un autovehicol vireaza la o intersectie spre dreapta si "nu te vede".

Nu stiu citi vor reactiona in situatia asta la "un claxon" fiindca nu se asteapta la un vehicol din directia din care vine Air-Zound-sound-ul.

Nu este deloc abuz ci conduită preventivă.

Nu mai stiu ce prevedea legea in anii cind am facut scoala de soferi in Romania dar stiu ca in tara in care traiesc actualmente este interzis folosirea claxonului:

- pentru a "trezi" pe cineva "adormit" in fata semaforului

- pentru a atentiona pe cineva ca a gresit

- pentru a-si exprima indignarea

- pentru a saluta prieteni si cunostinte

- pentru a sarbatori meciul cistigat de echipa favorizata

Se considera contraventie si se amendeaza cu suma de 10 €

• Upvote 1

Am si eu AZ si de un an de zile nu l-am mai folosit... Dupa ce m-am jucat cu el vreo doua saptamani. Personal il gasesc inutil, de fapt cel putin in Bucale e atat de mult zgomot incat nu vad de ce as mai produce si eu, desi ii lucru stiut ca un clacson puternic reflecta o personalitate puternica! :))

Singurele momente in care m-am amuzat folosindu-l au fost cele in care, in afara localitatilor, ma salutam cu TIR-istii! :D

In Bucale pt ce sa-l folosesc? Sa clacsonez pietonii de pe pistele de biciclete? Pai n-avem piste de biciclete, si daca ar fi piste i-as ocoli pur si simplu. Sa-i clacsoez pe cei de pe trotuar? Noo... Mi-am impus sa nu ma mai urc cu bicla pe trotuar...

LE: Cat zici bade? Zece oiro? :-O Pai iau doua atunci! =))

@wirespot: Nu confunda merele cu perele. Una este claxonul si alta clopotelul ala de bicicleta. Daca vei folosi claxonul(AZ) la fel de des ca si clopotelul(in cazurile in care spui ca il folosesti acum) va fi clar un abuz.

Am 2 situații generale (fiecare cu n cazuri) în care AZ și-a dovedit utilitatea.

Ambele sunt vehicul vs. vehicul.

Nu știu de unde legătura făcută de mulți de p-aici cu pietonii (pe trotuar sau pe pseudo-pistele de biciclete) și cu claxonatu' lor.

1. Portieră în bot (chiar dacă am cam 1m spațiu lateral)

2. Neacordare de prioritate de către bizoni care bagă botul în intersecție, care SE UITĂ LA TINE, văd că vii și totuși vor să forțeze. Pe prințipu' "dă-l în mă-sa dă biciclist".

• Upvote 1

Poate io sunt las (lash), insa am gasit urmatoarele rezolvari/prioritati:

- portiera deschisa? prioritate: franele si culoar de degajare!

- neacordare de prioritate? oricum circul ca si cum nimeni nu mi-ar acorda prioritate, desi incerc sa arat ca mi-am asumat prioritatea. :D

Adevărul e undeva la mijloc.

Am să răspund c-un citat. E la începutul unei melodii U2 din concertul Elevation Tour.

"... There are no "good guns". There are no "bad guns". Any gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a decent person is no threat to anybody — except bad people. ..."

Hai să privim AZ ca pe o "armă" ;)

Ca bicicliști, n-avem prea multe. O cască, o lumină, un antifurt...

Pentru posesorii de Air Zound, imi poate spune cineva, va rog, cam cat "tine" la o incarcare? Probabil ca depinde in functie de presiunea din recipient, insa ma intereseaza ceva orientativ. Am tot citit ca unii se plang ca ar ceda acel furtun/tub in timp relativ scurt, este aceasta o problema reala?

Niște zeci de claxoane stil „bip” ține, dar când ajunge pe la 2 atmosfere deja e cam anemic. Io când mai stau la stopuri scot repede pompa din buzunarul de la tricou și bag aer la loc în claxon. Cu furtunul nu am avut nici o problemă, și claxonul e montat permanent pe biclă; am avut grijă să-l fixez în așa fel încât să nu se frece constant într-un punct pe undeva.

Super, am sunat intre timp la cyclopedia si se pare ca asteapta cat de curand sa le soseasca un transport nou de claxoane.

Am fost lipsit :) (ca s-o citez pe fi-mea)

Am avut un oarșce acces la forum pe "tilifonudăștept" dar nu destul.

Depinde foarte mult de kharma și fengșuiu' zilei respective.. am zile când nu dau nici un semnal cu el și zile când chaufeurii sunt bolnavi rău și tre' atenționați mai tot timpul...

Și pentru că am o experiență foarte plăcută in ce privește Cyclopedia ( dacă am nițel timp o sa detaliez în locu' dedicat) voi "dezvălui" o informație de service.

Ceea ce cedează este valva. Pentru că mulți folosesc pompa de mână (modelul fără furtunel) și fără să vrea, băgând pompe, mișcă rău valva.

Pompa de mână pe care o am e cu furtun și toate mișcările du-te vino ale pompei plus mișcările ghidonului sunt mult atenuate de furtunel..

De obicei folosesc pompa de podea, bag 90 psi și cum spuneam, am zile când nu dau niciun claxon sau zile când seara deja gâfâie.

Destul de rar am fost nevoit s-o folosesc pe cea de mână.

Când bag aer cu pompa de mână, dau jos claxonul de pe ghidon (că de-aia are prindere cu demontare rapidă). Țin capătul pompei cu o mână, trecând un deget prin prinderea claxonului, în timp ce cu cealaltă pompez. Așa pot băga presiune destul de mare fără să forțez valva.