ceox

Vreau claxon pe bicicleta mea

Recommended Posts

Pai ce-am facut, are 2kg, la greutatea asta iau un acumulator mai micut de 12v si claxon auto! :)

PET-urile alea cu pereți subțiri nu cred că rezistă la cele 4-5 atmosfere cât are nevoie un AirZound. Trebuie niște recipiente mai cărnoase, ideal de-aiea din plastic dur, refolosibile, dar care nu se (mai) găsesc la noi. Apoi, și furtunul ăla de plastic e mult prea elastic; pentru goarnă îți trebuie unul cu pereți rezistenți la presiune, groși, și gaura relativ subțirică.

Din ochi as spune ca un astfel de montaj dar din sticle de 2L, puse trei in linie si lipite ci powertape, incap cu brio intr-un cob si cantaresc putin. Bat la coor sticluta aia de 800ml originala airzound. Problema e la dop, e prea mic pt doua intrari si trebuie gasite niste T-uri.

The Hornit - review dupa prima zi

Dupa ce era sa ajung iar intins pe o capota de taxi, am mers direct in magazin si am luat jucaria.

Se aude intradevar foarte tare, chiar intra un pic si in spectrul ultrasonic. Ca urmare, copii reactioneaza cel mai bine la taraitoare.

Pietonii din lateral intorc capul imediat si se opresc din traversarea neregulamentara.

Din pacate, cu pietonii care sunt pozitionati cu spatele e jale. Reactioneaza ca un card de gaini cand intra Dacia in ele. Se panicheaza, se blocheaza si o iau in toate directiile.

La masini inca nu am testat, deoarece imediat dupa ce l-am montat pe ghidon, au inceput sa se comporte normal in trafic. Mi-au cedat trecerea, asteptau dupa mine, erau atenti.... Are efect preventiv jucaria :)

PS cel mai distractiv e in scara blocului. Scoate toti vecinii la usa :)

• Upvote 4

Au la dimisport, 99 lei  ;)

haha! @@lucman , văd că nu ai mai avut răbdare să-ți trimit review-ul meu, eu am avut ocazia să-l folosesc doar o dată când mi-a tăiat o tipă calea în intersecție la iancului, dar deși m-a observat după claxon, tot a trecut nepăsătoare, deh, se grăbea. Eu îl folosesc mai mult pe modul continuu, tu pe ce mod îl folosești mai mult?

@@mumus , eu l-am achiziționat de aici, 99 lei cu tot cu transport.Vezi poate găsești mai ieftin.

L.E. @@lucman , eu mi-am pus și un clopoțel clinca-clinca pentru când merg pe pistele de pe trotuar, e mai safe pentru pietoni, nu le sare sufletul. Eram pe lângă bicicletă pe trotuar și din greșeală am apăsat butonul și o femeie care mergea spe mine s-a speriat.

Vazui,,, dar cum se explica ca pe  'dincolo' este 30-40 lire ???  Sa fie fake?

100 lei de la Drag Zone.

Eu acum imi dau seama ca aveam un Hornit acasa si habar nu aveam.

Tineti minte pasarelele de lut de le umpleai cu apa si trilaiau de iti infundau urechile cand suflai in ele?

Electronicaceala asta face exact la fel :):)

@@bogdanch nu am mai avut rabdare ca iar era sa se urce unul pe mine. Macar daca oi fi vreun lumbersexual, dar asa degeaba? :)

La modul instant e cam degeaba. Doar copii reactioneaza, deoarece percep mult mai intens ultrasunetele, cred eu. Adultii sunt de lemn. Pe modul continuu nu prea am avut cand sa fluier pen'ca nu am avut motiv. Toata lumea mergea regulamentar si pe mine ma manca sa apas pe buton.

L.E. Aveam si clinca-clinca insa nu mai am loc pe ghidon :)

@@mumus , dacă reușești să-l cumperi fără să plătești taxe vamale, atunci cumpără-l. Eu am vrut să cumpăr de pe amazon, dar mă costa 150 lei doar transportul și taxele... N-am găsit cu free shipping. Vezi că există și o replică chinezească, dar nu știu cum se aude...

Asta nu e fake deloc. Imi bruiaza ureche care e indreptata spre el.

Ah, stai, eu acum m-am prins, e mai scump mumus zicea că e mai scump "dincolo".

Eu de la Dragzone l-am luat, nu au fost probleme la comandă, chiar m-au sunat să confirme comanda...

La mine clin-clin sa stricat de vreo 4 luni... Am inceput sa ma obisnuiesc cu urlatul...

Pentru cei care folosesc The Hornit, prinsesem cablu de la buton sub șuruburile de la pipă, în spațiul dintre ghidon și șurub, asta în ideea de a îngreuna furtul butonului de pe bicicletă, la 1 zi după nu a mai mers claxonul, am crezut că am împușcat cablu când am strâns șuruburile, dar noroc că am verificat butonul înainte să mă apuc să înlocuiesc cablul. De la claxonat s-a dezlipit un fir de la buton :)) așa că, verificați butonul când pățiți ceva similar!

20150703_215438.jpg

20150703_215340.jpg

Update

Dupa cateva ture de seara prin Bucale, am constatat ca trilul nu prea foloseste la nimic.

Soferii nu sunt obisnuiti cu acest sunet si nu il asociaza cu un potential pericol.

Pietonii nici atat. Impasibili pana in miezul inconstientei. Doar copii ce sar in mijlocul strazii tind sa il bage in seama.

Cu sunetul continuu, tras in rafale, e alta poveste.

Este foarte eficient pentru soferii neatenti, deoarece il asociaza cu sirenele vehicolelor de interventie si devin brusc atenti la ce se intampla in jurul lor.

Problema consta in faptul ca se uita dupa ceva mare si cu girofar, ignorand complet o chestie mica si cu profil ingust, recte biciclistul si agregatul din dotare.

Concluzie: zornaitoarea functioneaza doar in tarile cu apa calda, unde exista o cultura a bicicletei adanc inradacinata in mentalul colectiv. La noi in Meltenica, e chestie de sansa si defensive driving :)

• Upvote 2

"This project's funding goal was not reached on August 1, 2014."