ceox

Vreau claxon pe bicicleta mea

Recommended Posts

Si e asa tare precum se aude in filmuletele de pe you tube? ca am gasit pe ebay cu un dolar...

Vreau si eu de pe ebay cu un dolar, ca sub 50 nu am gasit.

Am vazut in schimb aseara in IOR un individ putin sarit de pe fix dar care avea pe bicicleta claxon de scuter si far de scuter si un radio. Alimentate de la o baterie de scuter. Mai putin radioul, mi se pare o idee foarte tare.

Şi eu am avut o demenţă deaia de Airzound... Era bun în trafic dar pietonii mai mult îi dezorienta.

salutare!dati-mi va rog o idee de construire(poate sunt si de cumparat undeva) a unei sonerii cu sunete mp3 de clacson de vapor,locomotiva,tir,alarma anti-aeriana!

Salut!

Ma gandesc sa adaug un claxon puternic pe bicicleta, unul eficient impotriva cainilor si care sa se auda peste radioul soferilor inca neobisnuiti cu ciclistii din trafic.

Constat ca lupta se duce intre Air Zound si Hornit.

Sunt tentat sa aleg Air Zound pentru ca sunetul pare mai puternic si este mai prietenos cu mediul inconjurator, neavand nevoie de baterii. Totusi am citit opinii mai vechi ale cumparatorilor care spuneau ca durata de viata este limitata la 12 luni deoarece se deterioreaza conductele. Am impresia ca s-au facut modificari la versiunile mai recente, am vazut ca a mai crescut putin si pretul.

Astept parerile voastre si ii rog pe cei care au Air Zound sa-mi scrie daca au avut probleme cu el si eventual daca se pot inlocui conductele.

Cei care stiu de unde se pot cumpara claxoanele de mai sus la un pret avantajos (eventual din tara) sunt invitati sa participe.

Multumesc anticipat si va doresc o zi frumoasa!

Eu am AZ. De vreo... hmmm.. parca 3 ani.

Depinde cum il folosesti. ;)

Nu se pot inlocui conductele.

Nu se pot inlocui conductele.

Cum asa? 

Pai zic și io ce mi s-a zis...

Eu l-am luat de la cyclopedia si dupa o cazatura ce s-a soldat cu ruperea unei bucatele de la inelul de prindere, m-am dus sa intreb de piese de schimb. 

Omu d-acolo avea mai multe busite (abuzate) si l-am intrebat daca nu ai cum sa le servisezi. Zicea ca nu. Ca a incercat sa faca din mai multe busite unul bun.
Acu  si io ma gandesc ca daca tai cumva furtunelul ala e cam greu sa gasesti o varianta de a-l sigila ca lumea prin reparare... tre' sa reziste la vreo 6 bari...

In plus, partea de furtun care intră in "melcul" goarnei e foarte îmbârligată p-acolo.

O să mă uit mai cu atenție acasă.

Un claxon eficient impotriva cainilor ar fi unul care sa sperie cainii ce se reped alergand sa ma muste de picioare atunci cand pedalez. Cel putin sa se opreasca, daca nu chiar sa fuga inapoi. 

MaC®, am inteles ca pe cutie scrie ca ar trebui protejate cumva conductele impotriva radiatiilor UV, ai facut ceva in sensul asta? Sau la ce te referi cand spui ca "Depinde cum il folosesti"?

Poti sa detaliezi, te rog, unde ai prins sticla, daca ai prins cu bride conducta de cadru si daca folosesti o pompa cu furtun pentru a proteja valva?

In foarte multe cazuri a fost eficient si impotriva cainilor. Nu si la o haita de vreo 5-10 (tre' sa-l sperii pe alfa, ceilalți aleargă și latră " că așa zice șefu' ")
Au fost situații simpatice când unul-doi veneau chitiți și în momentul claxonării s-au speriat și au facut un salt atât de mare că au căzut în șanțul de pe marginea drumului și au făcut un flic-flac ;))

N-am făcut nimic pt a proteja împotriva UV. Deci ar fi cam a 3-a vară (acum mi-am adus aminte... l-am luat in 2011, deci asta ar fi a 4-a vară pe care a văzut-o)
Depinde cum claxonezi cu el (cat de "energic/brutal") și cum îi faci refillul. Folosesc pompa de podea iar pompele de tură le-am ales întotdeuna cu furtunaș. Dar și la una cu cap fix  e mai ok dacă îl dai jos din suport. Acolo erau cele mai multe facute praf, în zona valvei.

Rezervorul de aer stă în suportul de bidon de pe downtube iar furtunul e învârtit în spirală în jurul top-tubeului. Nu e prins cu bride.

Părerea mea e că e mai puternic decât Hornit. 

Am incercat la cyclopedia si nu mai au pe stoc Air Zound momentan, stie cineva daca se mai gaseste prin Romania la un pret rezonabil?

În România, produsele în stoc sunt foarte puține; e bine însă că la toate celelalte avem reduceri consistente...

Dacă te răzgândești, uite-l pe sjscycles (inclusiv modelul 2015).

Sigur se va reduce la 0 numărul victimelor dacă toți bicicliștii vor avea claxon!

Nu așa se va reduce numărul accidentelor. Trebuie descoperită cauza accidentelor, apoi să se ia măsuri în acest sens. Șoferul nu te va respecta mai mult dacă ai claxon pe bicicletă sau tu nu vei respecta dintr-odată indicațiile semaforului dacă ai farul montat în timpul zilei.

Oricum, cuantumul amenzilor din zona biciclistica a codului rutier mi se par nesimtit de mari. 585 de lei pentru un clopotel e aberant. Ala e bun in parc sau pe trotuar, unde nu prea ar trebui sa fie biciclisti. Dar in trafic, pe carosabil, este total inutil.

Eu n-am catadioptrii, ci tubuletele alea reflectorizante de la Lidl care se pun pe spite. Ar fi cazul sa-mi fac probleme ?

Alea intra la categoria catadioptrii montati pe spite care formeaza un cerc luminos. Scrie in codul rutier. In plus trebuie sa ai:

-Reflectorizant rosu pe spate

-Bec rosu pe spate

-Reflectorizant alb pe fata.

Sper sa ma insel. Dar nu prea cred.

Plus clanson. Dilinghi bilinghi.

Eu n-am catadioptrii, ci tubuletele alea reflectorizante de la Lidl care se pun pe spite. Ar fi cazul sa-mi fac probleme ?

Sunt 'parțial' legale, nu sunt portocalii:

În circulaţia pe drumurile publice, bicicleta trebuie să fie echipată cu elemente sau dispozitive care, în mişcare, formează un cerc continuu, fluorescent-reflectorizante de culoare portocalie fixate pe spiţele roţilor.

http://optar.ro/fii-vizibil-in-trafic-campanie-de-siguranta-rutiera-pentru-biciclisti.html

Ce parere aveti de un asemenea montaj, ascuns in coburi, pentu claxoanele cu goarne?!!! :D

Fotografii_0064_zpstjxuvcpq.jpg