Drysna

Biciclete furate din Germania

Recommended Posts

Naiv cum sunt, aveam dubii daca unele bicicletele care se comercializeaza la noi in bazar sunt furate sau nu. Insa mi-au zis doi pana acum ca este adevarat.

Etic vorbind ar trebui sa incurajam acest lucru? O fi din cauza ca am baut prea mult lapte in seara asta... insa parca am mustrari de constiinta :-W

Nu sunt eu cel mai in masura sa deschid subiectul asta, insa altcineva nu o face. निषिद्ध si ciclism.ro faciliteaza cel mai mult astfel de afaceri.

• Upvote 1

Sincer sa fiu si a mea cred ca este furata din Germania(merida).A fost adusa cu tiru acum vreo 5-6 ani,nici nu mai stiu,eram copil si aveam promisa o bicicleta.Acum,ca este furata, ca nu este ,aia e,pedalez in continuare.

Ironia sortii,la vara,la fel,astept o cursiera din Germania :-W)

PS:Oricum,nu sunt de acord cu furtul,nu am furat niciodata si nici nu o sa fur plus ca vreau sa devin politai,la toamna dau examen deci..

Adevarul este ca bicicletele se fura la greu de peste tot.Aici in Valencia,tot ce se fura in cursul saptamanii se gaseste la vanzare duminica dimineata in spatele stadionului Mestalla.Vanzarea incepe pe la 5 dimineata si se termina pana in ora 8 pentru ca dupa 8 vine Policia.Uneori,baietii vin pe motoare si ii ia ca din oala.Atat timp cat exista cerere exista si oferta la preturi mai mult decat rezonabile tocmai ca sa scape de ele cat mai repede.

HotWhels,succes la examen...

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us

Naiv cum sunt, aveam dubii daca unele bicicletele care se comercializeaza la noi in bazar sunt furate sau nu.

Mda. Pai tocmai tu laudai in gura mare pe cineva cat de serios este si ce preturi mici are!

De abia acum iti pui intrebarea asta?

Nu sunt eu cel mai in masura sa deschid subiectul asta

partea mea de vina.

Din pacate, bicicletele noi, "de firma", au preturi cam mari in Romania. Iar reducerile, cand se fac, nu sunt spectaculoase. De aceea multi se orienteaza catre piata de sh-uri atunci cand vor sa isi ia o bicla mai buna. Cum am facut si eu. Aveam un Cube AIM, cumparat de la Bikexpert, dar, cand am dorit un upgrade, preturile din magazine m-au facut sa renunt la ideea de bicla noua. Si am inceput sa prospectez piata la sectiunea Bazar. De cate ori contactam pe cineva, intrebam daca imi poate dovedi ca bicla nu e furata. Cu totii imi dadeau asigurari ca bicicletele pe care le vand nu sunt furate, ca sunt aduse en-gros din Germania, Anglia, etc, cumparate de acolo de nu-stiu-unde. O singura persoana a recunoscut ca nu imi poate oferi nici o garantie ca bicla nu e furata, pt ca le preia si el de la cineva care le aduce in tara si nu cunoaste istoricul bicicletei. Foarte rar am vazut la Bazar biciclete cu acte. Pana la urma am acceptat ideea ca e extrem de greu sa gasesc o bicla buna second cu acte, si am cumparat de la un user care avea mai multe biciclete de vanzare. Omul m-a asigurat in repetate randuri ca bicicletele nu sunt furate, ca le cumpara in mod legal din Anglia. Pe ea am platit destul de mult, nu a fost chiar un chilipir, insa pretul platit a fost cam jumatate din pretul cu care se vinde in magazin (ceea ce nu mi se pare anormal, pt o bicicleta folosita).

Problema care se pune este cat de multe putem face noi pt a ne asigura ca biclele pe care le cumparam nu sunt furate? Daca ar fi sa cumparam numai biciclete cu acte, probabil ca max 10% din bicicletele care sunt acum la vanzare ar indeplini aceasta conditie. Si atunci, probabil ca s-ar trece la dezmembrarea bicicletelor aduse din vest. Se mai gandeste cineva sa ceara acte la o furca, sau un schimbator?!

Trebuie sa acceptam faptul ca, atunci cand cumparam o bicla second, exista un (mare) risc ca ea sa fie furata. Ori te dai cu o bicla mai slaba, pe care ti-o permiti noua, din magazin, ori, daca iei o bicla mai buna second la un pret mic, o folosesti cu gandul ca cineva a plans dupa ea, la un moment dat :)

Cei care fac upgrade la bicicleta le dau la un pret rezonabil pe cele vechi, si cum zicea un amic... preturile astea "de Germania" nu ii ajuta.

cand am vazut titlul topicului am crezt ca e raclama la vreun magazin ;)) deja expresia "adusa din germania" a devenit clasica...indiferenta ca e vorba de masini biciclete sau lazi frigorifice ;))

Am gasit si eu pe okazii biciclete care aveau pretul de catalog 2000 de euro iar asa zisi ,,proprietari" le vindeau cu 200 de euro. Cand ai intrebai detalii despre bicicleta multi nici nu stiau cum se masoara un cadru. Era clar ca acea bicicleta era furata asa ca, chiar daca era tentant am refuzat sa o cumpar. Pana la urma tot o bicicleta second am cumparat si cred ca a mea nu a fost furata. In momentul cand cineva vinde o bicicleta sa zicem la 1000 de lei si tu constati ca doar furca si franele costa 1000 de lei e clar ca ceva e putred la mijloc. Cei care vand un produs cu mult sub valoarea pietii e clar ca isi permit sa il dea asa fiiundca probabil nu au dat ei banii pe acel produs. Daca vinde doar o bicicleta la pret de chilipir sa zicem ca e ok, omul chiar avea nevoie de bani, dar cand vinzi cu zecile........ce sa mai zic...e putin ciudat. Pana la urma nimic nu ne garanteaza ca bicicletele noastre nu au fost furate sau ca piesele pe care le cumparam nu provin de la biciclete furate. Asta e. Viata merge mai departe.

exista 2 centre mari de ciordeles in romania,la sibiu si la timisoara (cu retaileri pe forum,se stiu ei). ce sa facem,asa e la noi,vreo 70% din bike-urile tari sunt sutite,eu prefer sa le compun din piese care cred ca sunt saltate :)) e mai sigur.

ca timisorean , pot sa confirm ce spunea agroromantic, piata ,,de vechituri" Flavia fiind un loc unde poti gasi biciclete KTM, Bulls, Pegasus si altele ( in special branduri europene ) de toate tipurile ( de city la DH ) modele noi la 50-60 % din pretul de catalog din Germania ( iar daca intrebi pe cei care le vand acestia in general au acasa pentru vanzare biciclete de top - pret de catalog 2000-4000 euro ). Un fapt notabil - cam toate bicicletele aduse la piata par sa aiba furcile schimbate ( Bulls full-suspension de DH cu furca Suntour XCR :)) iar amortizorul spate era Fox ). Din cate stiu ,,importatorii" sunt clanurile de tigani din cartierul Plopi ( dar nu numai ei )

Din pacate pasiunea intrece orice principiu si majoritatea cumparam furaciuni. Oricum din punctul meu de vedere daca ti se fura bicicleta 80% din vina este a ta , este un fel de impozit pe ... "neatentie" .

Cablul meu de la bicicleta deja nu mai are cauiciuc de cate ori a fost "incercat" , cu totul ca rar las bicicleta peste 1h legata.

Cred totusi ca in Bucuresti se fura cele mai multe , simplu , din cauza ca sunt mai multe biciclete.

Din pacate pasiunea intrece orice principiu si majoritatea cumparam furaciuni...

N-am cumparat/vandut de mult timp bicicleta de_la/la persoane particulare, dar cand am facut-o, fie cunosteam persoana fie am cerut/dat buletinul si am facut un fel de contract. Acum nu se face asa? Daca apar in contractul de mana datele corecte din buletin, seria bicicletei, etc., nu vad ce ai putea pati. Daca nu accepta, nu cumperi. Poti sa-l si denunti la politie. Altfel suntem si noi partasi la furt ... moral cel putin. Mi s-au oferit pe strada camere video. Nici n-am discutat. Nici gratis nu le-as fi luat. Daca aveam aparat foto il fotografiam pe individ si trimiteam poza la Politie. Nu pot sa nu ma gandesc la suferinta celui furat. In aparat puteau fi poze importante, in bicicleta sentimente acumulate in anii de "serviciu". Nu pot incuraja asa ceva.

In completarea a ceea ce am spus mai sus am avut ocazia sa cunosc doi mecanici care se ocupau de ,,aranjarea" bicicletelor ,,importate" din Germania ( reglaje schimbatoare, frane , schimbat componente ) care mi-au spus ca unele biciclete ( in special cele de DH ) pareau destul de ,,obosite" chiar daca aveau sub 1 an vechime , dar cum totul trebuia vandut cand a fost nevoie au revopsit integral cadrul ( abtibilde cu diverse branduri se gasesc in magazinele din occident si chiar la noi ) si au schimbat componentele foarte uzate ( sau distruse ). In concluzie chiar daca bicicleta pare un chilipir exista riscuri serioase la achizitie ( unele componente pot fi mai uzate decat par la prima vedere si pot ceda oricand, cadrul poate avea fisuri chiar daca aparent pare nou-nout etc. )

A cumpara o bicicleta furata e de 2 ori imoral (ma rog, e un fel de a spune!): 1. cineva ramane pagubit de suma de 1000E (sa zicem ca atat costa bicicleta lui). 2. altcineva - "vanzatorul" - primeste 500E (chilipir, nu) pentru care nu a facut nimic.

Daca la 1. pot invoca fatalitatea, nenorocul sau orice scuza transcendentala, la 2. la imbogatirea unuia pe nedrept, nu e nicio scuza. Unu` plange ca pierdut 1000E intr-o clipa si altu` se bucura ca primit 500E, "moca", tot intr-o clipa!!!!!!

Daca tot sunteti atat de siguri, puteti da si nume. "Ba, nu luati de la ala sau de la ala!". Asa, topicul asta nu face doi bani.

Solutia cu contractul de mana este cea mai buna cale de a afla daca o bicicleta este furata sau nu. Mai mult, chiar si in ipoteza ca bicicleta este furata, daca vanzatorul accepta sa faca act de vanzare-cumparare, cumparatorul de buna-credinta este la adapost de eventuale neplaceri, cu conditia ca vanzarea sa fi avut un caracter public.

Pentru mine ca si cumparator care iau o bicicleta din bazarul ciclism.ro, sunt deosebit de utile documentele de insotire de la Fan Curier, unde scrie ce am luat (continutul coletului) si de la cine. Pe langa asta, puteti sa va salvati in calculator pozele publicate de vanzator, precum si un "print screen" cu tot anuntul de vanzare.

Daca bicicleta s-a vandut prin publicitate pe un forum cu un asemenea numar de useri, iar anuntul a fost insotit de fotografii detaliate ale bicicletei, deja eu ca si cumparator incep sa beneficiez de o prezumtie tot mai puternica de buna-credinta.

Daca insa anuntul este de genul "vand bicicleta de top la pret de castana, poze doar pe mail la cerere" si ne intalnim seara intre garaje sa iau bicicleta la un pret derizoriu fata de dotarea ei, deja e cam greu sa spun ca "nu imi puteam da seama ca e furata, nimic nu mi-a trezit suspiciuni".

cei din timisoara,cum zice raindog,cei din plopi,sunt simpli pioni fomisti,aia sunt platiti sa vinda pentru cei din germania,italia,spania,si nu numai ei aduc biciclete,deci ei sunt cam a 3-a mina,pentru ca drogatii polonezi,rusi,chinezi si alte natii le fura,le duc la handlerii de masini tigani din germania,care au bani la greu,aia contacteaza alte ciori din zona lor,si ciorile suna la romania ca se trimite marfa,cam asa stau treburile cu bicicletele la timisoara si nu numai,si asta cu corcitul ,putini le corcesc,majoritatea sunt fomisti si analfabeti,nu se pricep mai la nimic,iti arata tot felul de site uri si cataloage,la care se uita doar la poze si la pret.Deci ei sunt a 3 a mina sau mai jos,nu sunt ei in stare sa fure asa ceva,perversi sunt pe loga si prin centru,aia au milioane de euro din furturi.Daca urmaresti in ce case de pamint stau in modestie iti dai seama ca lucreaza pentru altii de afara cu bani.Plopisti exista de cel putin 12-13 ani ca afacere cu biciclete second hand,acolo in zona chiar au si un mecanic ,si povestea ala cum fac si dreg unele chestii la ele.

In piata flavia sau mehala nu vind doar ciorile,mai sunt si de ai nostri,si sunt destui.

La targ la essen gasesti tot ce iti doresti si nimeni nu are nici un act....eu am luat de la o singura persoana 4 biciclete si nu mi-a dat nici macar un bon.

dar depinde si ce ai luat,ca nu erau incaltate cu xtr sau xx sau xo sau xt,erau mai modeste,nu cred ca se arunca aia la piata cu cai de 4000-5000,ca bat la ochi,sunt si acolo cunoscutori.

Eu am luat la 50-100/buc,dar am vazut si cursiere la 2000+,eu nu caut la bani multi dar daca te intereseaza ceva special gasesti.stiu un baiat din dr.taberei care a dat luna trecuta 3500 pe o cursiera aproape noua.

pai si eu cunosc asa ,chiar si eu am dat peste 3000 euro pe a mea,altii au dat 5000-6000 pe mtb-uri de carbon specialized sau alte marci,ma refer nu de la tigani sau furate,ci luate pe bucati sau chiar intreaga noua din magazin,de afara.

Eu vorbesc din targ,fara factura,fara nici un act.

Ca este tigan sau nu vanzatorul ,ca este furata sau nu.....tu te bucuri ca dai sub jumatate de pret.

Eu am luat la 50-100/buc

Ai loat mai multe bucăți?  /:)

Ah, pardon - am văzut că au fost 4... Hmmmm...

ok, lămuriți-mă de sensul discuției ăsteia.

Vorbim de cine fură? De cine vinde? Unde vinde? De prințipii? 

Gogule, văzuși c-ai resuscitat un topic ce "odihnea" din 2010? Ș-acu' se transformă într-un chat?

pai am vazut topicul,am citit,si am zis sa dau un raspuns ,la ce a scris consateanul meu,care crede ca aia din plopi sun bulibasa bicicletelor,cand defapt ei sunt niste executanti amarati.

A fost si politia peste ei,mi-a povestit un prieten care lucra la furturi,si nu au gasit nici bani multi cum se vehicula si nici biciclete cu sacu cum credeau altii.