Lysergo

Intâlniri cu animale

Recommended Posts

WOW!!!!Ursuleti KOALA?Cum au ajuns acolo?:-J/

Si mama care de obicei este suparata si furioasa unde e?:))

Caprioare vad frecvent. Urmeaza mistretii, mai ales primavara si toamna. Ocazional cate un iepure, o vulpe, un uliu la decolare. Koala nu avem pe la Iasi.

De pozat e greu, pana te pregatesti, s-au dus.

Si eu am vazut caprioare destul de des, am vazut de doua ori iepuri si o data o vulpe. Din pacate nu am camera destul de buna....

Din pacate nu am camera destul de buna....

Destul de buna sau destul de mare? :)

WOW!!!!Ursuleti KOALA?Cum au ajuns acolo?:)/

Si mama care de obicei este suparata si furioasa unde e?;)

Nu cred ca sint ursuleti Koala, mai degraba bruni, carpatini, aia sint posibil stejari, nicidecum eucalipt:)

Mamica lor ar trebui sa fie prin preajma, intr-adevar...Mare curaj, inconstient chiar!

Cand il vede ursoaica pe 29er se sperie ca nu e obisnuita cu din alea. Ca sa vezi animale e esential sa mergi singurel sau sa fii in fata plutonului cu un avans considerabil. La iesirile din Iasi speriem pana si copacii.

Şi eu am văzut pe dealuri pe la Cluj căprioare, iepuri, vulpi grămadă, veveriţe... Cel mai nasol a fost când ne-am intersectat cu o hoardă de vro 10-12 mistreţi ce fugeau nebuneşte peste cărare. Ne-am cam udat la bazon, toţi cinci sau câţi eram.

Din experienta am observat că bicicleta sperie animalele. Perpedes e alta treaba dar la cu bicicleta pe offroad nu am avut decat doua intalniri. Era să mă calce in copite o caparioara şi... acuma cu ursu nu zic nimic. Aparatul foto era chiar ultimul lucru la care ma gândeam.

De asta mă întreb acuma, @Lysergo, mămica celor trei puiuţi... unde era? Că-s pui de negrii nu koala. :D

Si eu m-am intalnit de cateva ori cu caprioare , dar nu am apucat sa le pozez , pana scot telefonul , se duc . Sper sa reusesc sa le fac poze cat de curand .

Eu de fazani dau de multe ori.

Dar n-am reusit niciodata sa opresc si sa fac poze :)

O data am dat peste un sarpe

Pe un forestier, era in mijlocul drumului, dupa o curba pe care am luat-o in viteza, asa ca n-am avut incotro si am trecut peste el

Abia pe urma mi-am dat seama ca era mort, altfel riscam serios un snake-bite.

tu nu incapi in cadru neica

OK, acuma serios: e adevarata treaba cu ursii din Bucegi? Vreau sa ma dau pe platou (si cobor spre Bran) pe la sfarsitul lui august (2010) si cineva mi-a zis de problema cu ursii, cica ziceau la televizor ca-s multi si ies in calea omului. Eh?

Sunt ceva mai multi decat in alte masive si sunt obisnuiti cu prezenta omului, dar nu ataca neprovocati.

De regula ei te simt si te evita inainte sa-i vezi tu, dar daca surprinzi pe unul te retragi incet fara sa faci zgomot sau miscari bruste. Nu o sa-ti faca nimic.

Cand mai mergi prin padure incearca sa faci ceva zgomot din cand in cand. :)

ieri la o tura cu aura am vazut un mic sarpe de vreo 30 cm , era atat de simpatic cum incerca sa traverseze drumul .

Imagine postată

Edited by blondul4ever

@ blondul4ever

Mi-ai adus aminte de scena din "Fructele maniei" cand se descrie intr-un intreg capitol cum o testoasa traverseaza soseaua. Frumos exemplar

Eram pe magura cisnadiei in vara , si lam zarit pe asta micu :)) .

Daca erai pe bicicleta cand ai pozat ursul, se pune.