Recommended Posts

Buna ziua , astazi mia venit un Altrix(neuzer) Mistral 18 , si ambalat in cutie ghidonul este sucit 90 de grade pt a ocupa mai putin loc, am montat toata bicicleta ok , dar ghidonul cu putina forta lam pus la normal , problema e ca si cu putina forta se misca deaiurea iara, am incercat sa il strang de suruburile alea mari crek de 29 30 is , dar is 2 cel de sus nu pare sa rezolve problema ca lam defiletat aproape de tot , iar celalt mai de jos nu stiu daca ajuta , trebuie ambele stranse deodata si mult mai mult , va rog sa imi explicati as prefera sa nu incerc sa strang si sa rup ceva :) mi frica ca is totusi 24 luni garantie.

Deci mai technic vorbind ghidonul si roata vin in cruce dar la mine este mai slab stransa si se schimba :) , am cautat pe aici da nu gasesc nimica de ghidoane sau nu stiu poate are o denumire tehnica de care nu am habar de loc :) is nou. Niste ajutor va rog

NU de piulita aia se strange ghidonul!

Aia strange rulmentii de la furca! desfa-le strange-l la mana usor apoi strange cu contrapiulita incat sa se miste relativ usor furca in cadru.

Pentru strangerea ghidonului ai in capatul tijei de ghidon un surub inbus de 6 (cel mai uzual) ascuns de un capacel de plastic sau cauciuc. Sau sistem si mai vechi ai un surub cu cap hexagonal de 12-13 care se strange cu cheia fixa.

Daca ai ghidon pe furca nefiletata trebuiesc stranse suruburile de la pipa, dar daca zici ca ai niste piulite de 30 atunci nu ai asa ceva (sistemul asta nu are piulitele alea)

Sper ca ai strans apoi si suruburile de la pipa (suruburile care strang pipa pe tija furcii).

@Seb:

E furca pe filet. (zicea ceva de niste piulite de 30mm)

Pipa este prinsa deasupra cu surubul de la tija de ghidon pe un cap profilat sau la mtb pipa este sudata de tija de ghidon, sau din acelasi material (la cursiere mai vechi) in forma de 7

Asadar nu are suruburi la pipa separat si nici nu se prinde pe furca, ci pe tija de ghidon care se prinde in furca cu un con sau o sectiune oblica.

Adica alt sistem, cel clasic ca la pegas/sputnik/tohan/etc

Acum daca te-ai lamurit ce trebuia strans, sa reglezi strangerea de la piulitele alea mari daca ai umblat la ele. Contine o portiune care strange coroana de bile si trebuie stransa la mana incat sa lasi un foarte mic joc pe ferticala la furca, si apoi cu contrapiulita (cea de-a doua) se strange mai tare la cheie pentru a nu se misca prima piulita si in acelasi timp se si anuleaza acel joc, iar in final furca sa se miste liber in lagar.

...joc pe ferticala ...

... semana cu fertilitate la castrati ...

Eu m-am luat dupa poza de aici, in care se vede ca Altrix Mistral 18 are furca threadless (fara filet).

Imagine postată

Eu m-am luat dupa poza de aici, in care se vede ca Altrix Mistral 18 are furca threadless (fara filet).

Imagine postată