Recommended Posts

Buna ziua,

Este cineva in tara care inlocuieste uleiul + aditivul float fluid la suspensiile/ furcile Fox Float?

Pe site-ul fox nu arata nici un service sau distribuitor autorizat.

Am nevoie, daca este posibil, sa fie gata pana pe 9 mai 2010, cand este competitia primaevadare.ro .

Cu deosebit respect / Respectfully,

Vasile Lucian BUJOR

www.reparatoriidecalculatoare.ro

www.bmco.ro

+4 0747 62 68 84

+4 0751 62 02 32

La mures este un service bun de furci, se pricep baietii si am vazut si furci fox la ei BikeTrade

Daca ai fi din CJ, ti-as face eu.

Este un thread similar in care am explicat ce si cums e face.

Fa-ti singur ca nu e mare lucru. Normal ar trebui s ainlocuiesti si siemeringurile, dar se poate si fara asta. Oricum, neaparat iti trebuie o pereche de garnituri de-astea:

Crush Washers 32mm - ca si aici: Mojo Suspension Hoodoo Ltd Crush Washers & Base Nuts

Astea se deformeaza cand te urci prima data pe bike dupa instalare, si ideal ar fi sa nu le mai folosesti, altfel pierzi ulei.

Salut. in Bucuresti te pot eu ajuta (am service si am mai reparat FOX). Singura problema la furcile care nu se utilizeaza uzual la noi este timpul de procurare a diverelor componente/uleiuri speciale pe care nu le tinem pe stoc... si 9 mai este maine

• Upvote 1

Daca furca fox este < 2009, se pune asa: 1/4 cantintata Motorex 5w si 3/4 cantitate Motorex 7.5W, ca sa ajungi la aceeasi vascozitate cu uleiul original Fox.

Daca >=2009 - este ulei Silkolene compatibil 100%, parca 10W, trebuie cautat clar.