ovidiu

Probleme forum Ciclism.ro

Recommended Posts

De multe ori nu cadrul este cea mai importanta componenta, ala mai bine il arunca decat sa riste sa fie prins pt 300ron. Vinde restul componentelor ca nu au serie si gata ;)

In alta ordine de idei , nu toata lumea e dispusa sa-si faca public nr de telefon pt tot felul de maniaci care sa-l sune apoi pe la 3 nopatea, forumul nu e citit doar de forumisti ci de oricine doreste asta ! ;) Ala il dau cui vreau eu pe privat.

• Upvote 1

Eventual sa fie obligatorie si o poza cu seria bicicletei.

Cred ca e cea mai buna idee!! Si cea mai simplu de pus in practica, fara costuri si fara complicatii.

De fapt, e atat de buna si de simpla incat nu vad ce argument contra ar exista!

@buchter emil

La modul ideal, ai dreptate. Dar sunt sigur ca ai remarcat si tu ca in ultima vreme foarte multi dintre cei care pun in vanzare ceva pe bazar au 1 sau 2 posturi. Deci, ”ilustri” necunoscuti!

La fel, oameni care pun in vanzare concomitent 4-5 biciclete au 4-5 posturi si 0 Feedback. Cred ca si omul invizibil e mai usor de vericat decat astfel de useri.

• Upvote 2

Şi care sunt argumentele "pentru" ? Ce faci cu poza?

• Upvote 1

Oricate reguli noi s-ar propune, bazarul nu e decat o aplicatie web obisnuita pentru "socializare", cu anunturi si comentarii, nu verifica identitati, stocuri, rapoarte de obiecte furate, acte legale validate, adrese, nu se ocupa de plati online. Hotomanii vor gasi mereu o idee mai simpla care sa combata ultima gaselnita a moderatorilor si sa-si puna de cate ori au nevoie un anunt gratuit.

In al doilea rand, bazarul este un serviciu gratuit pe care ciclism.ro il ofera utilizatorilor. Riscurile unui asemenea comert trebuie asumate de cei care doresc comertul de tip "targ Vitan". Ciclism.ro nu-si poate permite sa dezvolte un portal de tranzactii online de tip ebay, cred ca asa ceva e la mintea cocosului. Degeaba cereti unii dintre voi tot felul de "imbunatatiri originale", sunteti uitlizatori nu clienti cu contract cu ciclism.ro sa ridicati pretentii. Politie si justitie nu se pot face de catre moderatori.

Din pacate, nu mai este ca la inceput. Acum 2-3 ani la bazar intalneai intr-o proportie foarte mare doar forumisti care incercau sa mai schimbe piese de la bicicletele din dotare. Azi sunt in minoritate fata de categoria celor care plaseaza marfa furata, bisnitarilor, samsarilor si chiar a trollilor care nu sunt interesati decat de discutii comerciale la bazar, fara sa participe la comunitatea de pe forum. Uitati-va numai cate anunturi de biciclete sunt care nu dau informatia referitoare la marimea cadrului. Eu nu cred ca vreun utilizator de bicicleta nu afla chiar si mai tarziu ce marime are bicicleta cu care umbla.

Daca ne dorim un forum curat de comertul cu furaciuni nu exista decat o solutie si anume trierea severa a celor care au drepturi de vanzare si incadrarea lor intr-o categorie publica definita drept "comercianti". Acestia trebuie sa se inscrie intr-o baza a ciclism.ro cu toate datele necesare si sa ofere si garantii in privinta corectitudinii lor (recomandari, acte de proprietate, fotografii, date private care sa devina publice). Ceea ce spun acum a mai fost pomenit mai demult si de Frank ca fiind o solutie si ale unor forumuri de afara.

Un bazar pus la punct ar putea ajuta pe viitor mici afaceri de echipament sportiv second-hand legale si nu ca acum sa ajute bisnitarii sa-si implementeze sistemul cu complicitatea acelor useri care accepta sa cumpere marfa furata.

Personal, recomand sa nu cumparati de pe bazar decat de la persoane cunoscute. Va puteti lua teapa foarte usor mergand pe mana unor necunoscuti

P.S. Sunt totusi surprins ca pina si de Sarbatori unii nu au decat in cap sa vada ce chilipiruri mai sunt pe la bazar.

• Upvote 2

Da voi cu ce scop vă uitaţi zilnic în bazar? Faceţi un inventar? Sau ... ?

Mă uitam şi eu înainte să-mi iau bicicleta. De atunci mă uit doar când mă plictisesc http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

nu toti ne plictisim uitindu-ne prin bazar.eu unul cel putin,m-am pus la curent,de cca 20 ani nu mai aveam treaba cu ciclismul,anul asta imi reveni pasiunea din tinerete.o fi aia ca pe masura ce inaintam in virsta dam in mintea copiilor?eu la 60 vreau sa ma simt ca la 18-20 ani cind faceam ciclism la un club din giurgiu.daca ma plictisesc de bazar si de situl ciclism.ro zau ca o sa spun in gura mare,d-ocamdata nu e cazul si sper sa nici nu fie.

Nu cred ca e ceva rau sa mai dai un ochi pe bazar, nu stii ce "upgrade" mai apare. Cred ca e si un hobby, fiecare are un hobby. Mai e si chestia practica, eu din pacate am cumparat vreo 4 sei pana am gasit una potrivita. Apoi am constatat ca mi-ar fi buna o pipa ceva mai lunga, sezonnul viitor as vrea sa trec pe SPD ş.a.m.d...

In legatura cu bicicletele furate poate ar fi util un formular solicitat la postarea unei biciclete unde se declara pe propria raspundere ca nu e furata ,alaturi de datele personale si seria bicicletei. Ciclism.ro ar putea pastra aceste date fara a fi publicate pe forum.

Sarbatori fericite in continuare.

vreo veste despre bazar?chiar vroiam sa-mi cumpar o bicla inainte de anul nou dar astae...speram ca daca pe 23 trebuia sa devina iar functional no sa treaca o saptamana si tot nimic! spuneati ca trebuie refacut ca sa fie mai de incredere, iar eu stau aici si ma gandesc ca totusi de altundeva n-as cumpara fiindca numai aici cunosc cat de cat oamenii asa ca pls grabiti-va

• Upvote 1

Bannerul cu Mos Crachun e pizmas si nu vrea sa stea locului.

Daca incerci sa dai PM din "user profile" se asterne exact peste zona de subiect a ferestrei de mesaj.

Poate cineva de la lacatuseria forumului sa-i arda o cheie franceza in scufie lu' al batran in rosu?

multumiri anti cipate Imagine postată

Nu prea putem face nimic, e din pacatele Flash-ului. Dar, fii fara grija, Craciunul e gata, in curand ar trebui sa dispara :D

salut,am intrat pe forum sa imi cumpar o bicicleta buna ,am citit de vreo 2 zile multe si am asa o ideie a ce caut dar....unde e bazarul ala??incerc sa intru si imi spune ca e eroare,datimi si mie adresa lui va rog. multumesc anticipat.

• Upvote 1

adresa lui este secreta deocamdata.o sa fie publica probabil peste cateva zile,dupa Puscatorile de Revelion!!!Sau poate niciodata.Asta depinde de Cei care ne Conduc!...Forumul!

;) An Nou Fericit TUTUROR!!! cu sau fara bazar.

• Upvote 1

Banuiesc ca bazarul va aparea dupa ce vor disparea reclamele magazinelor de profil . Daca e bine sau rau , asta nu mai stiu .

• Upvote 2

Hai mai, ce atata graba, oricum peste un an vine sfarsitu' lumii. Dai banii degeaba :D

Acu' sincer sa fiu, am ghicit in ness cum ca bazaru' se va repune in functiune dupa ce anumiti administratori care se descurca sa umble pe-acolo isi vor fi indeplinit concediul de sarbatori si se vor intoarce la trebile de zi cu zi.

Pana atunci asteptam, ca e si ei oameni si merita o pauza ;)

Mai baga 2-3 nessuri,ca la noapte e REVELIONUL!!! Sa nu te ia somnul! Ca pe mine parca ma apuca deja.. Asa patesc in fiecare an! La Multi Ani si Multa Fericire in anul care vine!;)

Propun ca pe bazar sa nu mai posteze anunturi de vanzari userii ce n-au minim 6 luni de viata sau cei ce nu participa activ la discutii..Nu stiu daca e posibil dar cred ca astfel se vor exclude din start asa zisii falsi useri care isi creeaza cont doar pentru a putea vinde un produs,furat. Se poate combate si asta dar cel putin i se pune o mica piedica din start ! La multi ani tututor inclusiv staff ului administrativ !!

Ce propui tu acum au mai propus multi,inclusiv moa,Insa daca se aplica regula asta 'micii afaceristi' vor pleca la concurenta,implicit raitingul adus de mult hulitul bazar va scadea ;)

• Upvote 5