ovidiu

Probleme forum Ciclism.ro

Recommended Posts

Am tot studiat o problema care m-a afectat in ultima perioada, referitoare la accesarea ultimelor postari de la topicuri. Initial am tot crezut ca este de la Windows 8, sistemul de operare pe care-l folosesc deja de jumatate de an.

Am verificat toate setarile, inclusiv cele de la firewall-uri, loguri peste loguri. Inclusiv disable cache permanent, nimic. Aceeasi chestie. Astazi am avut o pana de current de 3 ore, toata reteaua picacata, Revine curentul, intru pe forum, citesc ceva bancuri si dau sa postez pe un topic. Constat ca nu-s logat, ma loghez si un mic soc,la rubrica de bancuri nu mai vad acelasi lucru. Nu vad decat postarea mea.

Am reeditat experimentul de pe cateva masini virtuale folosind diverse SO, pe care le avem ca teste pt aplicatiile noastre. XP, Vista, WIn7, WIn8.

Clipul de mai jos este de pe un Win7, realizat cu o placa de captura ful HD. Este Stupid, poate raporteaza cineva la IPB :

P.S. Nu stiu ce a facut ultimul patch de la IPB, dar nu-mi mai merge ENTER nici pe WIn7 ! Am invatat, disable editor, ENTER, enable editor :)

Ca sa cititi ultimele bancuri trebuie sa fiti DELOGATI ! View on full HD :

Eu sunt logat și mă amuz bine-mersi :D

IE ai vrut..enjoy :D cu toate ca vad si vulpea si chrome pe acolo - pe alea cum e?

IE ai vrut..enjoy :D cu toate ca vad si vulpea si chrome pe acolo - pe alea cum e?

E la fel si pe Chrome, Firefox sau Opera. Cineva umbla la setarile serverului acum sa remedieze problema. E totusi rubrica de bancuri. Problemele tehnice se discuta la rubric de specialitate.

Viorel - bancul cu Internet Explorer 10 continuă. Dă mai des clear cache, schimbă setările alea de caching, vezi dacă așa merge mai bine. Numa' ție văd să ți se întâmple, așa că cred că e de la janghina aia de Windows pe care insiști să o folosești. Pe mine, cel puțin, mă bufnește râsul.

Da' hai pe topicul ăla cu probleme...

• Upvote 1

Citez de la rubrica de bancuri

"Viorel - bancul cu Internet Explorer 10 continuă. Dă mai des clear cache, schimbă setările alea de caching, vezi dacă așa merge mai bine. Numa' ție văd să ți se întâmple, așa că cred că e de la janghina aia de Windows pe care insiști să o folosești. Pe mine, cel puțin, mă bufnește râsul.

Da' hai pe topicul ăla cu probleme... "

De ce te bufneste rasul ? Eu cred ca mai degraba pe mine :)

Tocmai ce am scris mai sus ca filmarea este de pe un Win 7, lasand la o parte celelalte teste mentionate pe diverse SO.

Eu am semnalat-o ca pe o problema, nu ca o reclamatia. Si sper sa se gaseasca o solutie.

Cat despre alegerea fiecaruia referitoare la ce browser foloseste ? :) No comment ... IE9 si WIn7 intra in specificatiile IPB.

P.S. Nu prea inteleg de unde ai tras concluzia ca ma refeream la forumul ciclism.ro, dar ti-as putea da sute de reclamatii referitoare la aceste probleme ale IPB. Try goangle

Eh, de parcă nu știu cât e de meseriaș IPB ;) Mă distrează că nu renunți la Windows 8 deși îți dă dureri de cap, și nu-s convins că mașina virtuală cu Windows 7 nu e afectată de sistemul de operare gazdă... Hai vorbim în privat.

Mi se pare mie sau Win 8 îi noul ME. ;))

De unde ai dedus asta daca filmul este de pe o masina Win 7 FIZICA ?

Nu prea inteleg de ce ii dati inainte cu Win 8. Am pus problema de mai sus excluzand un SO cu care nu ati avut tangenta.

Ce am scris eu şi ce ai înţeles tu... probabil windowsu îţi face figuri şi d'aia... :))

Ce am scris eu şi ce ai înţeles tu... probabil windowsu îţi face figuri şi d'aia... :))

Chiar n-am chef de stoc-uri la ora asta.

Reciteste un pic cap coada ce am scris mai sus, si dupa aia da-mi un raspuns pertinent, cu explicatii coerente, inafara de HA HA HA !

Intrebarea era adresata administratorilor si se pare ca au gasit deja partial o rezolvare. Problema tine de IPB si sper sa fie gasita in curand o solutie.

P.S. Urmareste clipul si da-mi si mie o explicatie. Tehnica si nu Ha ha ha ! Daca nu poti te rog sa te abtii de la comentarii.

:))

Înainte de a face pe ofticosu, poate îmi explici de ce m-ai citat cu două posturi mai sus ţinând cont că nu la tine mă refeream.

Şi da, sunt de părere că win 8 este "Mistake" Edition II

P.S. Zâmbeşte :D

• Upvote 1

Aseară am stat cu Viorel ca să facem un pic de debugging la problemă, și combinațiile de factori încercate ne-au dus la concluzia că sunt bug-uri în IPB.

Însă m-a mâncat undeva și, pe al meu Windows 7 curat, am instalat Internet Explorer 10. Pot să confirm astfel că editorul rich-text nu vrea să bage rânduri noi când apăs pe Enter - fie e o incompatibilitate a motorului de Javascript din IE10, fie e o bubă a softului forumului. Voi încerca să identific dacă și celelalte probleme se repetă.

paulrad, așa arată când, dintr-un motiv sau altul, browserul nu poate încărca fișierele de stylesheet. Dă cu încredere refresh sau, mai bine, shift-refresh, ca să forțeze încărcarea tuturor elementelor de pe server și nu din cache-ul local.

Kristi, după săpături arheologice prin stufoșenia de setări, am găsit că există niște limite privind conversațiile private, și anume câți participanți pot fi adăugați la o conversație privată și câte conversații private pot fi inițiate pe zi. Valorile limită setate acum sunt niște guesstimates care ar trebui să nu fie atinse de marea majoritate a utilizatorilor obișnuiți în tiparele conversațiilor lor private, însă care trebuie să existe și să fie suficient de mici pentru a nu permite spamboților să-și verse gunoiul în inboxul oamenilor.

Nu aș fi prea încântat de ideea de a mări aceste limite, din două motive:

1) forumul ăsta e o țintă preferată pentru spambots și de ceva timp mă chinui să găsesc „rețeta” cu care să-i blochez cât mai eficient, chiar și temporar; de exemplu, de 10 zile am schimbat motorul de captcha pentru formularul de înregistrare, dar noul mecanism a picat și deopotrivă oameni și spamboți nu s-au mai putut înregistra vreo săptămână - oops :-S;

2) nevoia ta de a purta conversații cu mai mult de 5 oameni de-odată este un scenariu excepțional, nu regulă.

În plus, din experiența personală, am încercat să conversez în privat cu alți 17 oameni participanți la comanda mea pe bike-components, dar experiența nu a fost deloc plăcută sau facilă. De putut am putut, că limitele unui admin sunt ceva mai sus setate; dar funcționalitățile mesageriei private sunt destul de rudimentare comparativ cu nivelul de cizelare al conversațiilor publice, în topicuri. Navigarea între pagini e greoaie (și când 18 oameni discută, păi se adună pagini, nene), oamenii părăsesc conversația privată și nu știi de ce, alții nu citesc mesageria privată ci preferă telefon/SMS, alții au inițiat discuții private separate cu mine, etc. Până la urmă a ieșit cumva, dar data viitoare voi încerca altfel (update-uri pe topicul public, detalii prin telefon).

Şi eu am windows 8 bă băieţi :)

Da la mine mere bine.

Ţ clar. Mai încetuc, da binie.

• Upvote 2

Şi eu am windows 8 bă băieţi :)

Da la mine mere bine.

Ne arati si noua un mic filmuletz ? Cum apesi Enter in editor, sau cum te poti misca cu sagetile in text, sau cum poti viziona pozele/clipurile postate. Asta ca tot suntem la rubrica de bancuri despre Win 8.

Poate mai invatam si noi bosorogii cate ceva despre un nou OS.

Nu mai pot accesa forumul de la serviciu :-W

Merge doar pagina principala (http://www.ciclism.ro/forums/), dar pe orice link din aceasta pagina imi raporteaza "Malicious site"

Sunt cumva probleme cu site-ul (a ajuns pe vreo lista cu continut suspicios) sau adminii de la serviciu mi-au taiat accesul la forum?

Îți spune cumva și care domeniu are conținut periculos (malicious)? Știu că la un topic au fost incluse niște imagini de pe un blog infectat și vizualizarea paginii respective dă avertisment, dar altfel n-ar trebui...

Am si eu aceeasi problema. Pagina principala www.ciclism.ro/forums se deschide, dar orice alt link e blocat , fiind catalogat malicious.

Problema se poate manifesta doar în unele browsere ce folosesc automat blacklist-ul Google, cum ar fi Chrome, Iron, Firefox, Safari. Însă am verificat în Google Webmaster Tools și ciclism.ro nu e în blacklist și nu are nici vreun avertisment. Deci, problema vine de la vreun alt site al cărui conținut e inclus în forum - or fi bannerele, or fi ceva imagini...

La mine nu apare problema și nu pot să identific sursa problemei. Puteți să-mi dați screenshot-uri cu eroarea, sau numele domeniului care zice că are probleme? Încercați un alt browser (IE) care ignoră blacklist-ul ca să treceți de eroare.

[edit] Am luat la rând bannerele și, într-adevăr, un subdomeniu de-al lui Maros Bike e în Google blacklist. Uf.

Ne arati si noua un mic filmuletz ? Cum apesi Enter in editor, sau cum te poti misca cu sagetile in text, sau cum poti viziona pozele/clipurile postate. Asta ca tot suntem la rubrica de bancuri despre Win 8.

Poate mai invatam si noi bosorogii cate ceva despre un nou OS.

Vorbeşti serios?

Merge absolut normal. Am maşina de W7 alături şi nu este nicio diferenţă la cum merge forumul.

Ce-i drept eu folosesc Firefox.