ovidiu

Probleme forum Ciclism.ro

Recommended Posts

Io's logat si o patesc la orice ora.

Mai exact, orice link catre sectiunile forumului (chiar si din pagina principala).

Inca nu mi-a reaparut "New posts" si nu ma tine minte orice as face.

Guest mirceatoma84

10-15 secunde si la mine pana la incarcarea oricarei pagini de pe ciclism.ro. detin internet de f mare viteza. :blink:

@dadu

T-ei logat prin facebook sau Twitter? Si la mine face fita aia, apar nelogat dupa ce inchid pagina. Daca dau click pe orice topic apar imediat logat, fara sa fac nimic. Este un bug probabil.

Pt new topic citeste ultima pagina din acest topic.

@mirceatoma

Testat forumul de pe 5 conexiuni diferite, inclusiv de pe un modem mobil. Totul merge ok.

Probabil ca e legat de Facebook, de atunci imi apare. Multam!

Nicio notificare pe mail desi am bifat tot la "Notify me when....." ! Nu primesc nimic !

La mine incarcarea forumului este foarte rapida, indiferent de conexiune (inclusiv modem vodafone).

O chestie care nu merge este incarcarea pozei de la avatar, pe care nu o vad in forum desi am reincarcat-o de 2 ori. O vad numai in bara de sus. Asta desi respecta limitele de dimensiune/memorie cerute de forum.

LE. Gata, merge; nu voia la fix 100x100 px, l-am facut de 90x90.

topicurile cu mesaje noi de la ultima vizită

Cum ai ajuns tu la pagina cu topicurile cu mesaje noi? Am tot cautat un link, dar n-am gasit. Poti face te rog un screenshot?

Mersi

Pe pagina principala a forumului. In partea dreapta.

Pe pagina principala a forumului. In partea dreapta.

Te referi la boxul "Recently Added Topics" din dreapta care se poate ascunde? Eu ziceam de vechiul "New posts" unde iti arata posturile aparute noi de la ultima vizita si pe care le puteai marca ca citite.

Ce reprezinta GZIP si interogari ?!

GZIP e un algoritm de compresie folosit pentru a reduce traficul dintre server și browser - la mine apare ca dezactivat

O interogare (en. query) este un apel al aplicației (în cazul ăsta, forumul) către baza de date.

Cum ai ajuns tu la pagina cu topicurile cu mesaje noi? Am tot cautat un link, dar n-am gasit. Poti face te rog un screenshot?

Mersi

Iaca.

post-5129-023860200 1277722222_thumb.png

Iaca.

Din pacate metoda asta tot nu inlocuieste vechiul buton "New Posts" care-mi lipseste foarte tare  :(

Știu, și mie-mi vine peste mână, dar sper că Ovidiu va avea un pic de timp după ce stabilizează migrarea ca să adauge acest link la bara de meniu de sus (lângă Forum, Membri, Calendar, Chat).

[#CSTART-6] The IP.Chat room limit has been reached. You will not be able to join the chat room until some users first leave.

5 useri maxim in chat?

Posibil sa nu fie limita problema, in caz ca ai inchis fereastra cu chatul (sau ai intrat pe vreun link in aceeasi fereastra) fara sa dai "leave", apoi ai vrut sa intri din nou la scurt timp dupa.

să adauge acest link la bara de meniu de sus (lângă Forum, Membri, Calendar, Chat).

Mulțumiri pentru implementare :)

Momentan la mesagerie incap doar 50 de mesaje. Cam putine, zic eu. Daca se poate mari capacitatea, as fi recunoscator.

Eu aveam peste 100 de mesaje si nu mai puteam primi. Noroc de Vera si Roller care au vrut sa-mi trimita mesaje, si m-au anuntat prin email ca nu au reusit.

Deci goliti-va mesageria daca aveti multe mesaje.

Am marit la 500, ar trebui sa fie suficient pentru toata lumea.

Daca mai gasiti limitari d'astea, spuneti. Nu le-a pus nimeni explicit, sunt setarile default.

Din pacate metoda asta tot nu inlocuieste vechiul buton "New Posts" care-mi lipseste foarte tare   :(

Vad ca s-a rezolvat problema, multumesc :-)

P.S. cei care nu au observat, este un buton "Vezi continut nou" in bara de sus chiar langa chat care e echivalentul vechiului buton "New Posts".

Sarumana Ana! Si eu totcmai mi-am sters aproape toate mesajele:P

Alta limitare care nu-mi place a ca se pot posta doar 40 posturi pe o pagina. Eu prefer sa derulez in jos/sus decat sa tot rasfoiesc pagini.

Daca se pot pune 100 de posturi pe pagina e perfect.

40 de posturi pe o pagina este ok. Ramane asa.