ovidiu

Probleme forum Ciclism.ro

Recommended Posts

Am si eu o problema pe forum. Daca incerc sa intru pe marketplace , nu imi este afisat nimic , daca incerc sa intru la profilul meu , nimic , setarile mele , mesagerie , anunturi , nimic. Ce fac gresit? :D

Adblock.

Ce i-ati facut la forum ca am autocompleat in italina si ma doare capul cand scriu :((

Absolut nimica. Autocomplete?! Ți-ai luat aifon?

Problemele sunt pe un PC normal, WIn 7 cu IE 10. De ieri a inceput sa-mi faca autocompleate cand scriu :(

P.S. Eu asta am facut dupa 3 luni de utilizare a unui aifon :

Ma loghez de pe telefon (cu Mobile Version) si de pe Desktop (cu Full Version).

Vad ca acum imi tine minte ultimul tip de logare, indiferent de dispozitiv si de fiecare data cand il schimb trebuie sa schimb si versiunea de afisare. Se intampla si pe mobil si pe Desktop. Parca pana acum tinea minte tipul de afisare selectat ptr fiecare dispozitiv. Se poate reveni la vechea setare? Multumesc.

Nu am făcut schimbări la setări de multișor. Dacă apar subit probleme de pe o zi pe alta, probabil că buba e altundeva. :(

Viorel, nu există setare de autocomplete, cu atât mai puțin în italiană. Aia e de regulă o funcție client-side. Vezi ce plugin-uri ai în IE10. Știu că Chrome pe Android are autocomplete în engleză ce mă disperă și nu poate fi oprit, însă din motive necunoscute se manifestă doar pe anumite site-uri.

Vlad, problema asta cu tema aleasă s-ar putea să fie un bug rămas nerezolvat în versiunea curentă a forumului. De o săptămână au publicat o versiune mai nouă și am stat să văd ce bug-uri sunt găsite și-n aia înainte să o instalez. Deocamdată pare ok, o să te rog să verifici din nou dacă problema persistă după ce am făcut upgrade-ul.

PS: ai încercat să intri de pe mobil folosind Tapatalk sau ForumRunner? Mi se pare o alternativă mai bună decât interfața mobilă - de gustibus.

Nu am incercat inca Tapatalk sau ForumRunner.

Astept noua versiune de forum. Merci.

Am actualizat forumul cu ultimele bug fix-uri. De asemenea, am actualizat plugin-urile Tapatalk și ForumRunner pentru cei ce folosesc aceste aplicații pe telefoanele mobile pentru a naviga pe forum mai ușor decât în browser.

Dacă întâmpinați probleme, vă rog să mă anunțați.

Problema de memorare a modului de afisare a ramas.

Ce browser folosești pe mobil? Poate că nu e corect identificat de server.

Un nou bug (sau poate e vechi dar la mine acum a aparut): intru pe forum,ma loghez,bifez remeber me,daca ies de pe forum si intru imediat imi apare sa ma loghez.

E browserul nativ din Android 4.1.2 (Galaxy S3).
M-am gandit ca ar putea fi de la asta, dar fenomenul se manifesta si in sens invers. PC-ul imi afiseaza in format Mobile (dupa ce l-am setat asa pe telefon). Pe PC am Firefox (si la serviciu si acasa).

Oricum nu e asa mare problema, nu e cazul sa pierzi prea mult timp cu asta :)

Mădălin: din când în când e nevoie să faci curat în browser - clear cache, clear cookies (vei pierde toate login-urile la toate site-urile).

Vlad: te rog intră pe http://www.whatsmyuseragent.com/ și dă copy&paste la user agent string.

S-a rezolvat pb semnalata. Acum tine minte formatul specific fiecarui dispozitiv de afisare (mobil / desktop) si nu al ultimei afisari, cum observasem anterior. Merci.

Traseele de bikemap sunt "aruncate" la marginea din dreapta și arată urât.

E vreun plugin de același tip care să poată afișa trasee de pe mapmyride?

Iar asta se intampla de la ultimul update bikemap. N-am reusit sa le aliniez in post in nici un fel.

Mă uit, și-or fi modificat codul de inserat (iframe).

[edit] Am modificat CSS-ul care făcea text-align la dreapta la BikeMap. Cu asta s-a dus harta în stânga, dar și ceva text din ea s-a aliniat la stânga.

La MapMyRide mă redirecționează spre MapMyFitness; e normal? Link-ul ce mi-l generează pentru o hartă e cam nasol, din el trebuie să ignor totul de după .com și până la ultimul număr.

[edit 2] Ioi :D Am modificat codul și instant au început să se încarce în locul hărților BikeMap coduri de eroare, că e picat BikeMap. M-am speriat; nu cumva am belit io saitu'? :D

Gata, avem incluziune și pentru link-urile de pe MapMyRide/MapMyFitness. Dacă nu merge ceva, dați o strigare.

Mulțămim.
Atenție că bikemap a trecut la variantă noo de site (beta) și merge rău...

later edit: nu mai merge mapmyride :(

Afișează profilul utilizatorului și nu harta

Nu înțeleg ce mama naibii face saitu ăla. Link-urile sunt identice, la unele ID-uri se încarcă harta, la altele profilul userului. Nu sunt făcute publice hărțile? Nu înțeleg. Ca să nu vorbesc de faptul că au ț variante de URL, nu unul singur la care să dai share. Grrrr.

[edit] Da, exact aia e: traveller are harta privată (friends only) și atunci link-ul spre ea face redirect spre profilul lui.

:P

m-am gândit și io la asta...

been there, done that 

adică le-am făcutără publice. Și-i la fel.

later edit: nu mai înțeleg nimic. Acum merge.

Pe CCC pusesem 2 linkuri (cel normal și cel fullscreen), se vedeau ca URL-uri.

Între timp am avut ceva de lucru cu MagazinuDePoze ;) (fotoșop adicătelea) ș-am închis browseru'

Acu merg.

Pentru MapMyRide am definit două tipuri de link-uri:

- varianta prin „Discover”, ce produce link-uri de genul:

http://www.mapmyride.com/ro/bucharest-bucuresti/rode-33-17-km-on-06-11-2012-route-151603485

- varianta cu link mai scurt pe care ai folosit-o și tu, dar la care nu am idee cum ajungi/de unde o scoți și care oricum face redirect spre link-ul complet de mai sus:

http://www.mapmyride.com/routes/view/151603485/

Alte variante, cu fullscreen sau alte bălării, nu am definit. Site-ul nu e deloc short-link-friendly, așa cum sunt gândite o grămadă altele.

Ți-am editat postul tocmai ca să rămână un singur link și să fie convertit în hartă.