ovidiu

Probleme forum Ciclism.ro

Recommended Posts

BikeMap cu noul său site a modificat structura link-urilor. Am schimbat autodetecția link-urilor pe forum ca să se potrivească de-acum înainte, și monitorizez eventuale modificări ce mai apar după ce se stabilizează și funcționarea site-ului.

Din păcate, asta înseamnă și că link-urile postate anterior nu vor mai funcționa corect așa cum au fost postate. Încerc o mânăreală ca să le modific pe toate bulk în baza de date, da' după stabilizarea serviciului.

Salutare.

Am incercat sa aplic o setare pt a ignora posturile unui user din clasa 'Moderators' dar nu mi se permite.

Este o problema la mine sau este o scapare a aplicatiei?

Nu poti da "ignore" unui moderator sau administrator. Trebuie sa ne suporti asa cum suntem :P

Din ce in ce mai multe topicuri sunt monopolizate de opiniile fara drept de apel ale unora cu drepturi depline, incat a devenit greu de suportat.

Mi se pare exagerat sa fim obligati sa suportam opiniile obsesive si jignitoare ale unor useri cu drepturi de admin/moderator.

Suntem destui de putini si destul de usor de trecut cu vederea, zic eu...

Mult mai greu e pentru noi, nici n-ai idee cate trebuie sa suportam.

Nu poti da "ignore" unui moderator sau administrator. Trebuie sa ne suporti asa cum suntem :P

Din ce in ce mai multe topicuri sunt monopolizate de opiniile fara drept de apel ale unora cu drepturi depline, incat a devenit greu de suportat.

Mi se pare exagerat sa fim obligati sa suportam opiniile obsesive si jignitoare ale unor useri cu drepturi de admin/moderator.

totusi, poate putem face o exceptie, macar pentru MLADEN

• Upvote 3

Puteți raporta posturile lui Mladen dacă le considerați nepotrivite.

Puteți contacta un administrator și vă puteți expune punctul de vedere (cu argumente).

Funcția de ignorare a fost concepută și implementată în softul forumului având definită o excepție: administratorii și moderatorii nu pot fi ignorați. Presupunerea este că rolul implică și un nivel de responsabilitate dar mai ales de autoritate care nu poate fi dezactivat prin vreo setare. „Vocea” unui admin sau moderator este întotdeauna mai puternică decât dorința unora de a-și pune „degetele în urechi”, ca să spun așa. :)

Deci, din punct de vedere tehnic, nu este bug și nici nu am vreo setare care să o schimb pentru a altera acest comportament. Lucrurile funcționează așa cum ar trebui.

Pe de altă parte, întrucât moderatorii și adminii nu sunt aleși prin vot popular ci sunt numiți de către proprietar, natura acestei ierarhii determină și modul în care penalizările sunt aplicate. Ce puteți face e să raportați derapajele unui mod/admin în același fel în care o faceți pentru un spammer sau imbecil. Sistemul de raportare e bine pus la punct și permite analiza fiecărui caz în parte, discutarea lui și luarea unei decizii. Treaba asta se face în bucătăria din dos între admini și moderatori, și într-un asemenea cerc restrâns lucrurile nu sunt deloc atât de politicoase cum ne exprimăm în public. ;)

Sunt convins că uneori e frustrant fiindcă, din lipsa transparenței „publice” a sistemului de evaluare a raportărilor, impresia e că nu se întâmplă nimic, dar sistemul de raportare centralizată e de fapt mult mai eficient decât a urmări toate discuțiile pentru a găsi plângerile exprimate direct acolo. Probabil că nu se comunică înapoi decizia luată la fiecare raportare, de acord, dar asta nu înseamnă că nu se întâmplă ceva, fie ca decizie imediată sau pe termen mai îndelungat.

• Upvote 2

S-au schimbat subcategoriile la competitii, cand dai click in pagina proncipala nu te duce ultimul post necitit, ci in lista de subcategorii.

Pagina de Fotografii interesant are avertizare de malware :)

E un link pus de kakafob cu englishrussia ceva, m-a avertizat si pe mine Chrome.

Te oferi să continui în locul lui tomcat?

Dacă da, îl redeschid.

Sau prin interesant re refereai că-s interesante certurile şi băşcăliile... atunci nu-l redeschid că n-am cum să fac să apară tot timpul scris mare "SENZAŢIONAL" pe ecran.

Exagerezi.

Sterge comentariile care incalca regulamentul (inclusiv cele proprii, daca constati ca sunt si de-astea), sanctioneaza cu obiectivitate pe cei care au gresit, daca poti sa fii obiectiv.

Discutia aia a fost initiata in ianuarie 2012, are 901 comentarii, daca era de inchis o vedeau altii mai demult.

• Upvote 5

Te oferi să continui în locul lui tomcat?

Dacă da, îl redeschid.

Sau prin interesant re refereai că-s interesante certurile şi băşcăliile... atunci nu-l redeschid că n-am cum să fac să apară tot timpul scris mare "SENZAŢIONAL" pe ecran.

Din păcate în ultimul timp doar tu erai cel care făcea bășcălie.... pardon ii spune polemică.

Dacă nu te interesa subiectul nu era neapărat să-l citești, dar asta este, ești moderator deci este simplu: TOPIC ÎNCHIS.

• Upvote 1

La începutul topicului am încercat să discut în mod serios. Când am văzut că n-am cu cine, am început să fac mişto. Din când în când încercam din nou, din păcate rezultatul a fost acelaşi.

Acu' a fost ultima încercare, din nou degeaba (cred că am explicat destul de elocvent pe topic).

Întrebarea rămâne (şi iar o să insist cu ea până nu începeţi să vă plângeţi că-s moderatoru' ăla rău) vă băgaţi voi în discuţie (şi redeschid topicul) sau doar vroiaţi circ?

• Upvote 2

Pentru MLADEN

E un motiv sa inchizi un topic pentru ca cineva nu ti-a raspuns la o intrebare ? De fapt raspunsuri la intrebarile tale exista, cum am mai spus, doar ca nu sunt cele pe care le astepti tu.

E normal sa faci misto, asa cum recunosti singur, doar pentru ca esti moderator ?

• Upvote 2

Io cred ca vrei sa scapi de functie. Ai incercat acum vreo trei saptamani si n-ai reusit, probabil.

De cand fac moderatorii misto?

Cum adica, daca intram noi in discutie aceasta se poate redeschide? Desteptarea!

Întrebarea rămâne (şi iar o să insist cu ea până nu începeţi să vă plângeţi că-s moderatoru' ăla rău) vă băgaţi voi în discuţie (şi redeschid topicul) sau doar vroiaţi circ?

Nu are legătură cu moderatorul cel rău, dacă nu-ți convine ce scrie acolo nu citi, nimeni nu a vorbit urat, deci nu vad nici un motiv să închizi topicul. Nici eu nu sunt de acord cu multe din ce a spus Tomcat, dar se pare ca la tine merge doar "politica bocancului - eu sunt moderator fac ce vreau".

• Upvote 1

Aaaa m-ati pierdut... Va rog sa pastrati discutia pe acest topic despre probleme tehnice ale forumului. Multumesc!

Servus, vad acum ca pot posta dar nu pot trimite mesaje nici macar la admini. Am vrut acum sa trimit un mesaj personal si imi spune ca nu am permisiunea pentru asa ceva.....

Noroc! Ciudat, contul tău face parte din grupul userilor noi pe forum (cu mai puțin de 100 de posturi), și membrii acestui grup pot trimite mesaje private. Încearcă următoarele: ține mouse-ul peste numele meu aici în stânga, după o secundă va apărea o „carte de vizită” cu detaliile mele; fă click pe butonul „Send message”, pune un subiect și un conținut și apoi trimite-mi-l. Dacă întâmpini vreo eroare, spune-mi ce făceai înainte să o primești și textul ei sau un screenshot.

Ati facut de curand un update la forum ? Asa am patit si eu la 3.4.4, serviciul de spam a luat-o pe carari stiute numai de el.... am dat recache si s-a linistit. Sau poate licenta forumului este usor depasita. Mai fac si de-astea ca sa-si ia mai repede banutzii....

post-15493-0-04012300-1371494664_thumb.jpg

N-am făcut upgrade recent, da' îi dau și eu un recache, poate s-a zăpăcit.