ovidiu

Probleme forum Ciclism.ro

Recommended Posts

Ceva s-a stricat iar la linkurile de pe bikemap. În topicul ăsta de exemplu, nu apar traseele ci în loc de widget apare o ”pagină” cu Adress not found: ...

Browser Opera.

E de la ei :( Probabil încă mai fac modificări la site și nu s-a stabilizat încărcarea. Acum mie îmi arată spații goale și atât.

Forumul afișează în locul link-ului un spațiu predefinit (iframe) în care încarcă conținutul de pe site-ul extern. Dacă ăla returnează bălării, erori sau nimic, e buba lor.

Cum inserez in post un link catre harta desenata in bikemap astfel incat aceasta sa se si vada?

La "Planificator ture pentru bucuresteni (sosea)", postul 11259, am inserat un link catre un traseu desenat in bikemap, dar acesta nu este afisat.

Cum procedez?

Multumesc.

Ai procedat bine, ai pus link-ul și forumul l-a convertit în harta încărcată direct de pe BikeMap. Însă BikeMap momentan blochează afișarea în interiorul forumurilor (sau blogurilor, etc.), fiind încă în lucru; de-aia rezultatul e un mare spațiu alb. E de la ei :(

Cred că voi dezactiva temporar conversia link-ului în hartă până când rezolvă serviciul ăsta.

Dacă vrei să afișezi traseul, poți face un screenshot (în Windows 7 caută Snipping Tool în accesorii), îl salvezi pe un site de image hosting (imgur.com de exemplu), apoi iei link-ul la imagine (BBCode) și-l inserezi în text pe forum.

Oare numai mie nu-mi merge butonul de "vezi conţinut nou"? E ceva hibă?

Ce browser ai? Pe Mozilla merge.

Mnu, mi-e oprit adblocu pe ciclism că nu merge marketplace-u din ceva motiv ciudat....

Browseru e firefox.

Edit: m-am prins, era ceva opţiune bifată în coloana aia din stânga cu filtre. Nu le observasem.

Mercic pentru sfaturi!

Cred ca este o idee buna sa afisati linkurile; vede omul linkul si daca vrea navigheaza spre harta. Asa, daca vede un spatiu alb...

Da, așa e - cel puțin temporar am dezactivat convertirea link-urilor în hărți, ca să poată fi accesate cumva. Se aplică și retroactiv la postările mai vechi.

Poate că ar trebui mutat scriptul de la ad-ul de la Maros la coada codului, la mine momentan se încarcă foarte greu şi în felul ăsta blochează şi restul conţinutului.

Nu inteleg de ce nu merge sa pun poze??? Zice ca incarcarea a esuat ... si ca

You have exceeded your allotted disk space for attachments

desi pozele sunt facute cu telefonul si sunt mai mici decat zice el ca trebuie... ma ajuta cineva?

@@mumus: La acest moment, fișierele încărcate pe server sunt limitate nu din punctul de vedere al numărului lor sau a dimensiunii individuale, ci a spațiului total ocupat: 500kB de persoană. Tu ai deja încărcate fișiere ce depășesc cumulat această limită. Poți să vezi lista fișierelor încărcate și pe unde au fost postate, și poți să ștergi din ele dacă vrei, așa:

- click pe numele tău în dreapta sus a paginii, alege din meniu „Setările mele” ca să se deschidă User Control Panel (UserCP);

- în lista categoriilor din stânga, fă click pe „Administrează atașamente”;

- vezi lista de fișiere, fiecare cu link spre topicul unde e inserat, și cu checkbox pe care îl poți bifa ca să ștergi fișierul cu butonul din josul paginii.

Link direct spre administrarea atașamentelor: http://www.ciclism.ro/forums/index.php?app=core&module=usercp&tab=core&area=attachments

Edit: m-am prins, era ceva opţiune bifată în coloana aia din stânga cu filtre. Nu le observasem.

Filtrele alea sunt de departe cea mai importantă funcționalitate a forumului, poți ignora secțiuni întregi %%- .

mersi, am sters tot, dar acum pozele sterse sau sters si de pe forum?

Pozele încărcate pe forum și incluse în posturi au dispărut, da. Pozele încărcate pe alte site-uri de image hosting și inserate în posturi prin link, alea au rămas neatinse.

buuun, pai si asa nu se creaza haos pe forum, psturile ramanand oarecum stirbite... multe postari facand referire dirctla poza :)

De-asta trebuie sa te gandesti bine ce incarci si unde :) Forumul nu e serviciu de image hosting...

Mi-am pus Win 8.1 cu IE 11 si nu mai merge editorul din nou  :)

Pe tine te mănâncă tare :D

Sincer e muuult mai bun ca 8 original, si cred ca va avea success. N-ai idee cat de rau arata si cum se comporta forumul. IE 11 va fi disponibil si pe Win 7 in septembrie daca nu ma insel. Si o sa ai reclamatii :)

Asa ca eu as sugera un mail la IPB.

Va salut !

De vreo 2 saptamani intampin o problema atunci cand vreau sa vad ce mai e nou pe forum si apas butonul "Vezi continutul nou". Daca sant logat primesc mesajul "Ne pare rau, nu a fost gasit nici un continut nou", iar daca ma deloghez imi apar subiectele noi. Folosesc Firefox, dar si pe Chrome se intampla acelasi lucru. Ce trebuie sa fac pentru a rezolva problema ?

Salut, Claudiu! Când folosești „Vezi conținutul nou”, uită-te în stânga listei de rezultate la criteriile selectate pentru căutare:

- unde vrei să cauți: pe forum, în lista membrilor, în calendar, în Marketplace;

- în ce perioadă vrei să cauți: ce n-ai citit, ce e nou de la ultima vizită, ultimele 2 săptămâni etc.;

- filtre suplimentare pentru conținutul tău - numai thread-urile începute de tine sau în care ai participat, etc.

De ce drak la searci sus ati pus default goangal ?

Ca daca vreau sa caut o gagica s-o agat n-oi folosi tocmai searciul din forum :)

P.S. M-am sictirit sa dau click si sa selectez.

Cred că ți-a scăpat faptul că opțiunea „Google” de la search se referă la căutarea PE FORUM folosind mai buna indexare făcută de Google comparativ cu motorul propriu de căutare al forumului (opțiunea „Forums”, dacă o dorești neapărat). Este opțiunea implicită pentru că cele mai multe căutări se fac asupra conținutului forumului, și Google Site Search e cea mai bună opțiune pentru asta. Pentru căutarea în lista membrilor, în calendar, în Marketplace etc. va trebui să selectezi categoria corectă.