ovidiu

Probleme forum Ciclism.ro

Recommended Posts

Eu de 1 luna am trecut toate PC-urile care le folosesc in mod current, inclusiv tableta pe Win 8.1 preview . Sincer nu mai merge nimic pe forum, am ajuns sa-mi pun o masina virtuala cu WIn 7 ca sa mai pot accesa si scrie, cand ajung si pe acasa. Folosesc  IE11 din Win 8.1.

Nu se poate face nimic si pentru anumiti amarati doritori de progres ?

nu posă m-abțiu.

"progres"

/:)

ha? da' ele dealtfel merg bine, nu?

• Upvote 2

„Preview”. :D

Ți-am mai spus-o și o repet: când alegi să fii beta tester sau la limita avansurilor tehnologice, trebuie să te aștepți că nu toate lucrurile vor funcționa cum trebuie, și că există o întârziere până „mainstream”-ul recuperează distanța. Prin urmare, fără supărare, dar consider orice plângere legată de acest subiect ca fiind nefondată. IPB-ul dă o listă de browsere și versiuni suportate, cine folosește orice altceva e pe cont propriu. :)

N-am ce face decât să pasez problema mai departe și să aștept răbdător. Invision lucrează de vreun an la fork-ul cu versiunea 4.0, acum e în testele finale, între timp au de rezolvat și bug-uri în versiunea 3.5.x (curentă, la care - apropo - nu pot instala ultimul patch fiindcă introduce niște bube mai nasoale decât problemele ce le rezolvă). Au alte priorități decât să asigure compatibilitatea cu un browser care, în următoarea jumătate de an, va fi folosit de, să zicem, 42 de oameni din Europa. :D Grija mai mare e pentru restul de 99,x% din utilizatori care vor avea de suferit prin trecerea de la 3.5.x la 4.0: codul e schimbat radical, cel mai probabil plugin-urile nu vor fi compatibile, așa că și toate acele funcționalități suplimentare de care ÎNTREAGA comunitate se bucură acum vor dispărea.

Deci, răbdare, că va mai dura niște săptămâni sau luni.

• Upvote 1

IE mai există? N-a murit?

Nu muare mah, fir-ar muma lui :))

se ține bine

http://gs.statcounter.com/#browser-ww-monthly-200807-201308

e la dooșcinci la sută din pieață.

și încă un articol d-acolo

http://gs.statcounter.com/press/windows-8-slower-out-of-the-traps-than-predecessor-windows-7

deci ideea e că "mai ușor cu progresul" :p

Folosesc  IE11 din Win 8.1.

Nu se poate face nimic si pentru anumiti amarati doritori de progres ?

Scuzati offtopicu' dar nu ma pot abtine: windows 8.1 ? IE11 ? Progres ? =))

Eu sincer am toata compasiunea ... esti masochist sau ce ?

• Upvote 3

Poate ca sacrificiile facute sunt rasplatite cumva. Adica nu poate, sigur.

Știu :) Și știu și motivul pentru care tu trebuie să folosești ultima noutate în materie tehnologică. Îmi pare rău că n-am ce face mai mult.

Doar mie nu-mi mai încarcă forumul pe Tapatalk 4?  Pe versiunea doi îmi mergea. Îmi dă loading şi rămâne pagina neagră...Și pe wifi şi pe 3g.

Postez aceste randuri de pe Tapatalk 4, cumparat azi-dimineata...

• Upvote 1

S-a rezolvat si la mine prin reintroducerea forumului. Era salvat anterior pe adresa de Gmail. Mulțumesc pentru reply.

Nici o problemă. Cu ocazia asta am verificat și am văzut că e o versiune mai nouă a plugin-ului pentru forum, și l-am actualizat.

De ce nu pot vedea decat unele fotografii?

La unele vad doar denumirea si... atat.

Mai ales la FFF este tragedie cu problema asta    :((

post-12928-0-84594800-1377439349_thumb.jpg

Imaginile sunt inserate cu hotlink direct de pe serverul unde sunt stocate. În cazul respectiv, era unul din serverele CDN (Content Delivery Network) ale cloud-ului Facebook. Din varii motive se poate ca de la tine să nu poată fi accesat acel server - fie din cauză de servere DNS, fie din cauză că cloud-ul vrea să te redirecționeze spre un alt server în funcție de locul unde te afli,etc. Nici mie nu mi se încarcă întotdeauna toate imaginile...

Aștepți să crești mare :)

După o perioadă de timp și un număr de posturi vei putea utiliza respectiva opțiune.

Nenea Puter, e de la mine ?

http://www.ciclism.ro/2013/08/reelight-faruri-fara-baterii/

Content Encoding Error
The page you are trying to view cannot be shown because it uses an invalid or unsupported form of compression.
Please contact the website owners to inform them of this problem.

Edit: Linux, fireprost 23.0.1

Și mie mi se întâmplă des să nu meargă din prima, dar se repară cu un refresh. Eroarea e alta, dar bănuiesc că tot acolo bate (Chrome 30 beta pe Ubuntu 12.10):

The webpage at http://www.ciclism.ro/2012/11/cum-se-monteaza-frana-magura-hs11-tutorial-foto/ might be temporarily down or it may have moved permanently to a new web address.
Error code: ERR_CONTENT_DECODING_FAILED

l.e: Seamănă cu ce e descris aici.

Mie-mi merge (Win7, Iron/IE), iar validatoarele online comentează doar la codul HTML dat de tema dubioasă. Dar probabil cazul meu e mai tolerant la erori. Din ce citesc pe Gugl, eroarea aia apare sub linux când serverul trimite header cum că urmează conținut comprimat cu BZIP, dar conținutul e trimis tot necomprimat. Vorbesc cu @@MBZ să verifice setările pe server.

Sunt singurul care nu mai poate vizualiza profilele utilizatorilor? Tot ce obtin este o paina goala ce contine doar headerul... Folosesc Win7 si Chrome updatat la zi.