ovidiu

Probleme forum Ciclism.ro

Recommended Posts

A scazut si numarul pozelor care se pot pune intr-un post, din cate am observat. Adica in niste posturi de-ale mele, dupa un numar de 10-12 poze, restul se vad ca linkuri. O sa tiu cont pe viitor, acum nu stiu daca se mai poate "repara".

20 de poze la un post. Mi se pare ok.

Iconurile cu logo ciclism.ro din fata forumurilor sunt foarte frumoase, si in contrast (read/unread) poate putin cam mari?

Iconurile cu logo ciclism.ro din fata forumurilor sunt foarte frumoase, si in contrast (read/unread) poate putin cam mari?

Nu reusesc sa inteleg ce vrei sa zici :). Ti se par icoanele mari sau contrastul cromatic mare? Daca e vorba de contrast, cred ca merita judecate doar dupa ce pun portocaliul prin mai multe locuri si se vor mai echilibra lucrurile.

Nu reusesc sa inteleg ce vrei sa zici :). Ti se par icoanele mari sau contrastul cromatic mare? Daca e vorba de contrast, cred ca merita judecate doar dupa ce pun portocaliul prin mai multe locuri si se vor mai echilibra lucrurile.

Vorbeam de marime. :) Contrastul e foarte ok, si daca zici ca mai vine portocaliu, si mai bine! La subforumuri, bulina aia verde, ar fi mai frumoasa in portocaliu :)

Marimea e fix cum a fost. Deci na, nu prea ma simt suficient de bazata sa-i contrazic pe designerii IPB-ului :P

Nu va adunati toti umar la umar si sa rezolvati searchul ala? Eventual o indexare a intregului forum. Momentan e ca si cum nu ar exista search pe forum.

Cautarea uneori merge, un pic mai devreme am facut o cautare care a returnat o gramada de raspunsuri corecte versus aceeasi cautare acum mai multe ore care nu returnase decat 2 rezultate. Poate s-a terminat indexarea? :)

Frumos, verdele s-a portocalizat :) Pot să am o rugăminte mică-mică? Iconițele la thread-uri indică dacă e un thread fără posturi noi, activ sau „hot” (cu multe vizualizări). Dar fiecare variantă din astea mai are o iconiță pereche cu o bulină sau ceva, indicând faptul că am postat pe thread-ul ăla. Ei, chestia asta a dispărut acum, și-s un pic pierdut; de regulă citesc mai frecvent thread-urile în care am mai postat deja, nu tot ce e activ.

Din cate imi aduc aminte, acela era un "feature" al vBulletin-ului... nu stiu daca si IPB are asaceva.

Din cate imi aduc aminte, acela era un "feature" al vBulletin-ului... nu stiu daca si IPB are asaceva.

Cred ca are, dar nu stiam ce face asa ca am pus aceleasi iconite :P. Rezolv diseara si revin diseara cu o "legenda".

Am dezactivat iconitele "hot topic", pentru ca este cam redundanta. Cine e interesat de marimea unui topic poate sa vada cate pagini are foarte usor sau sa se uite la Stats in tabelul cu topicuri ale unei sectiuni : "x Replies".

Nu pot posta fotografii decat in limita a 500K ?!?!

Am postat pe la topicuri deja patru fotografii de 1024 si acum imi spune ca nu mai pot posta, am atins limita !

Asa se pare. Dar, poti oricand sa folosesti metoda cealalta, pui pe un server extern si link-uiesti aici cu [ img ] link catre imagine [ /img ] (fara spatiile de rigoare). Daca ai HTML editor-ul activat, ai si butonasul cu poza aia, ca sa nu mai scrii codul pentru imagine externa.

Pentru marirea limitei si la cat, il las pe Ovidiu sa se exprime, ca nu stiu ce constrangeri are pe server.

Poate e util unora:

O trebusoara ce-am patit-o de ieri, din cauza RefControl in Firefox (chestie ce pe alte situri/forumuri nu se intampla) e ca nu se mai incarcau playerele youtube embebded. Atat timp cat foloseam optiunea default "Block Refferer".

Asa se pare. Dar, poti oricand sa folosesti metoda cealalta, pui pe un server extern si link-uiesti aici cu [ img ] link catre imagine [ /img ] (fara spatiile de rigoare). Daca ai HTML editor-ul activat, ai si butonasul cu poza aia, ca sa nu mai scrii codul pentru imagine externa.

Pentru marirea limitei si la cat, il las pe Ovidiu sa se exprime, ca nu stiu ce constrangeri are pe server.

Problema nasoala este ca in timp acel server poate sa dispara si odata cu el si pozele noastre. Apoi ramanem doar cu topicuri text !

sansa ca un site precum picasa sa se duca la vale, comparativ cu sansa ca forumul ciclism.ro sa isi piarda integritatea o consider mai mica.

De cand s-a schimbat ultima data interfata forumului nu mai primesc notificari pe mail pt topicurile urmarite. Nu mai exista optiunea asta sau trebuie sa o reactivez eu cumva?

LE: si acum vad ca nu mi apare nici avatar cu toate ca am salvat unul nou si cand intru pe profil se vede, doar in postari nu

În postări nu se mai vede nici localitatea, ceea ce era destul de interesant.

La profil trebuie setată iar localitatea, am setat-o şi nu apare, decât în mesajele private.

@ Wakkah : eu aveam aceeasi problema cu avatarul, dar am rezolvat-o prin redimensionarea lui la 90x90 px, apoi log-out si iar log-in.

@ paulrad : vad localitatea ta in postul precedent, iar mie mi-a afisat-o de la inceput dupa ce mi-am refacut setarile.

Acuma le văd şi eu :D

S-a modificat ceva ori văd eu mai bine?

Am o problema cu accesarea forumului. De doua zile nu mai pot intra pe forum decat cu proxy-uri gen hidemyass sau anonymouse dar se misca incredibil de greu.

Problema se manifesta atat pe calculatorul de acasa cat si pe cel de la servici.

Initia m-am gandit ca ar fi ceva legat de DNS-uri cu providerul de net, dar cum am spus, si cel de la servici are aceeasi simptoma.

detaliaza si tu putin. Cum adica nu poti intra? Ce se intampla? Nu incarca pagina? primesti o eroare?