ovidiu

Probleme forum Ciclism.ro

Recommended Posts

Acum 4 ore, MaC® a spus:

Mno bun. 
Băgător de seamă mi-s (mai tot timpul). Cârcotaș de serviciu - ceva mai puțin.
Văd că mi se uzurpă tronul. 

Șezi blând, n-am vise de mărire :)

Hai să mai cârcotesc una:

forum2.png

• Upvote 1

Acum 15 minute, Axe a spus:

Bah ejti nebooon!!! Acum putem pune fotografii direct?! :D

321361_large.jpg

Tocma' un iegzemplu mirositor ai postat?

33 minutes ago, fizikant said:

Șezi blând, n-am vise de mărire :)

Hai să mai cârcotesc una:

forum2.png

asta e tare.

Pe prima pagina a forumului, acasa cum am zice, jos de tot se poate alege in ce limba poate fi vizualizat. Am ales engleza si am rezolvat.

E greu sa ne asteptam inca la niste traduceri prea curate din parte baietilor. 

se poate de oriunde.
aia cu limba.
și de aici de exemplu...
dar nu-i ok. 

Pe tapatalk nici o schimbare nu vad.

Ba da, apare
dupa fiecare post.

Wow, indexarea s-a terminat - în testele de săptămâna trecută ajunsese la 75% după 3 zile. Ce bine-i să ai serverul tău :D

Cred că am reparat toate pozele de profil și avatarele. Dacă mai găsiți vreo imagine lipsă undeva, ziceți-mi unde. Io mă uit în error log-ul serverului, să văd de acolo dacă mai e vreo referință negăsită pe server.

@Axe se pot încărca poze pe server ca și înainte, doar că în continuare fiecare user are (sau ar trebui să aibă :D ) o limitare de jumătate de MB pentru toate fișierele încărcate pe forum. Serverul are discuri de laptop și SSD-uri, capacitatea de stocare e foarte limitată și stocarea de poze/atașamente nu e printre priorități (mai ales că face de departe și cel mai mare volum de trafic). Cât timp se poate să folosim servicii de image sharing din cloud, gen imgur sau altele, sunt de preferat.

Posturile consecutive făcute la mai puțin de 15 minute ar trebui să se lipească automat.

Încă mai încerc să găsesc o variantă prin care căutarea de conținut necitit să permită clickul direct pe titlul topicului ca să mă ducă direct la primul post necitit, în locul bulinei din stânga.

Cu traducerea o să avem un pic de furcă - sunt câteva sute de mii de definiții care trebuie purecate și traduse corect, și trebuie să găsesc un tool prin care să fac chestia asta ușor și aplicabil la toată lumea. Opțiunea încorporată de traducere îmi permite să-mi traduc doar interfața mea în klingonă dacă așa vreau, dar nimeni altcineva nu poate vedea asta.

• Upvote 2

Poate ne adunăm mai mulți (5-6 poate chiar 10 - deși mi-e greu să cred în ultima cifră) și luăm pe bucăți traducerea. 
Știu că s-a făcut asta pe un IPB puțin mai vechi și doar în vreo 3-4 oameni. 

Scuze, dar nu găsesc butonelul de "du-te sus" și tre' să fac scroll la greu.
Ar fi mai jos chestia aia "mergi la listare topicuri dar nu e exact ceea ce vreau. Uneori pagina nu are foarte multe postări  (aici sunt 21 de exemplu) și aș vrea să merg sus ca să pot ajunge la a 2-a sau a 3-a postare pe care aș dori s-o recitesc sau s-o citez...

Acum 41 minute, MaC® a spus:

Scuze, dar nu găsesc butonelul de "du-te sus" și tre' să fac scroll la greu.

There, I fixed it. În colțul din dreapta jos e acum un pătrățel albastru cu o săgeată în sus.

• Upvote 1

In Tapatalk, fiecare "Enter" este vizualizat prin "
", fara sa fie materializat.

• Upvote 1

2 hours ago, puterfixer said:

Încă mai încerc să găsesc o variantă prin care căutarea de conținut necitit să permită clickul direct pe titlul topicului ca să mă ducă direct la primul post necitit, în locul bulinei din stânga.

Altfel decât modificând URL-ul link-ului să fie același cu al bulinei când există post-uri necitite (core/front/system/searchResult) ? Aș fi testat pe forumul dummy, dar văd că nu mai merge.

-Nu mai merge să bagi o poză (altfel decât prin un serviciu gen imgur)
Adică: "copy image address" pe poză, apoi paste acilea.
-Ce văd eu aici unde tocmai scriu e un fel de quick reply de la vechiul forum. Mai fățos puțin pt. că are și niște tooluri. Lipsește însă varianta de full editor. Plus  câteva din funcțiile alea unde puteai insera diverse cestii.
Plus butonelul magic care transforma totul în plain text a.î. puteai rearanja textul/linkurile/pozele.

La mine (Chrome, desktop) textbox-ul mic de jos se transformă în editor complet când dau click pe el.

57 minutes ago, MaC® said:

n-are treabă cu tapatalk

Ba are. Acolo e super.
Pe desktop n-are niciun farmec, trastmi:)
@maurice , nu ai nicio vina, no offence.

Pe tapatalk arata asa:
0dd1c22bd9f1b5be6e39f6fb7892a206.jpg
7a43f1f0186368b4950b6254bf8ec0a1.jpg
e97d1fc7068d8ada3b233eab44ad7259.jpg
8ef4d86c6d57b42f5afbf0f6a5ac73f8.jpg

Și la mine. Dar nu-i complet. ;) 
Lipsesc cestii. (raportat la varianta veche)

rFyGpU0.png

later edit.
descoperim încetișor (deși de la o vârstă încolo e din ce în ce mai greu)
Băgăm "încarcă alt media" (sic!) unde se egzistă și posibilitatea unui url cu imagine

test

14681643_10154020779505840_1613327398344

Am buton "Source" înainte de Bold. Iar atașamente văd că se pot pune și la tine; poze cică "insert existing attachment", bănuiesc că mai întâi trebuie adus în existență atașamentul.

test.png

l.e. Deci merge atașată imagine cu drag&drop și apare direct... abia la edit merge inserată cu "existing attachment", dar nu văd rostul.

In Tapatalk, fiecare "Enter" este vizualizat prin "
", fara sa fie materializat.

Nu pot replica problemele pe care le ai cu tapatalk, nici ce descrii și nici din screenshot. E ultima versiune de plugin pe server, ultima versiune de aplicație pe telefon. Sigur ți-ai actualizat clientul? Problema e doar la tine, nu generalizată.

Testat pe Safari și Firefox. macos 10.11
N-am buton source.
Asta cu atașamentele mi se pare aiurea. E oarecum inutilă, pentru că ai quota de 0,5MB. Deci nu prea o poți folosi. 
Sau poate n-am înțeles eu niciodată trea

ba cu atașamentele istea.
O să instalez și Chrome (deși i hate it) să văd și acolo.

Cică speșăl în 4.0

HTML Posting
If you allow some users (like administrators) to post arbitrary HTML, they will see an additional "Source" button on the editor. When clicked, this will show them the raw HTML for the post and they can manipulate it here

No (tag) soup for you!

Pe desktop se vede bine. 

Pe tapatalk acolo unde dai Enter apare: paranteza space "br" slash paranteza.

Scriu asa pt ca daca tastez ce am scris, se executa Enter.

Ca o gluma intre desktop si tapatalk, vezi aici:

P.S. post factum inserez un screenshot cu aceeasi discutie vazuta pe tapatalk:

839eacd7238a0f933be87cebb647483f.jpg

AHA.
merge*.

poza de mai sus e cu "copy image" apoi paste direct acilea.

De aici

http://www.iflscience.com/environment/ethiopia-paradoxically-benefit-climate-change/

bag acu' și cu "copy image address" să văz

extra_large-1476360668-cover-image.jpg

Aha.
Bagă doar link.

Acum bag link de la "încarcă alt media"

extra_large-1476360668-cover-image.jpg

Se vede ca cea de mai sus **

*sau nu.
la preview cum arată pe desktop/tabletă/mobil, nu apare.
Aici însă în editor, o afișează.

** o văd identic cu cea de mai sus, băgată cu paste direct.

• Upvote 1

E ciudat de bizar. La mine,pe Tapatalk, se vede corect. (Ultima versiune)

Note 4 by mobile app

Rezolvat cu tapatalk. Update la ultima versiune si totul OK.
Multumesc.

@MaC® suntem în vremurile în care nu mai există nici un motiv rezonabil ca să scrii cod HTML, cu atât mai puțin pentru a posta pe un forum. Conținutul media inserat are niște constrângeri de dimensiuni maxime în pixeli pentru a putea fi afișat corect inline. Opțiunile sunt cam limitate la toolbar, dar mă uit cum se poate customiza CKEditor. Ai dreptate că atașamentele sunt practic inutile - acum am dezactivat complet opțiunea.

@otsdr good practice în software development zice că nu-ți bagi nasul în codul altcuiva nici măcar pentru o virgulă, fiindcă la orice update se va suprascrie tot ce ai modificat. De-asta există conceptul de plugin-uri pentru a adăuga funcționalitate nouă sau a modifica funcționalitate existentă, la fel cum există de obicei un custom.css gol în care să-ți verși fanteziile de design fără a te atinge de css-urile default. Dar încă nu am găsit un plugin care să modifice URL-ul din search results, iar eu nu sunt coder să scriu unul în conformitate cu standardele IPB. Doar un plugin care pune o etichetă „UNREAD” alături, mai ușor de nimerit prin click.

@BodoC mă bucur că a fost atât de simplu :) 

• Upvote 1