ovidiu

Probleme forum Ciclism.ro

Recommended Posts

vorbește buei și tu româna. :P
Că dacă m-apuc și io cu pixeli, gamut, alea-alea...

Realitatea e că obișnuința e cel mai păcătos lucru. 

Se poate face și plug-in, dar nu am SDK-ul și nici aprobare de la consorțiul IPB să scriu cod conform standardelor. Las' că merge așa.

• Upvote 1

6 minutes ago, MaC® said:

vorbește buei și tu româna. :P
Că dacă m-apuc și io cu pixeli, gamut, alea-alea...

Realitatea e că obișnuința e cel mai păcătos lucru. 

Sezi blând. Stem out of gamut. :)

Să știi că io nu-s deloc cmyk. Deși par (cel puțin dpdv vârstă)
Voi să cred că-s un rgb ceva mai extins :P

Am vazut pe undeva pe un forum pe afara, ca poti atasa imagine direct intr-un plugin care incarca pe imageshack sau alt site de poze... S-a gandit cineva la lucrul asta?

• Upvote 1

Am ultima versiune de tapatalk, si apar hieroglife in loc de anumiti zambilici, chiar la bancuri am avut doar 'hieroglife'

Pont pentru cine postează text luat cu copy&paste de pe alte site-uri (gen, bancuri): după lipire, selectați tot textul (Ctrl-A) și apoi faceți click pe ultimul buton din bara de unelte a editorului text, un T înclinat cu o subliniere mică și un x în dreapta. Ăsta e butonul prin care se curăță toată formatarea textului de pe acel alt site, invizibilă sau nu.

@mumus Mai încearcă o dată topicul de bancuri și zi-mi acum dacă mai vezi hieroglife. Am curățat formatarea ultimelor bancuri și ar trebui să se vadă ok. Ce versiune de Tapatalk ai? Tapatalk > trei puncte verticale în dreapta sus > Settings > scroll down. Ultima versiune este 6.1.5 build 765, cel puțin asta e instalată la mine (toate aplicațiile se actualizează automat, verificare zilnică).

În altă ordine de idei, noua versiune a forumului a rezolvat, printre altele, și lipsa unei interfețe adecvate telefoanelor și tabletelor, făcând astfel Tapatalk complet redundant. Vă încurajez să o încercați direct din browser :) 

@vis-a-vis dacă îți amintești forumul, dă-mi un link, te rog. Momentan pentru IPB 4.1.x nu găsesc vreun asemenea plugin. Singurele existente ajută la inserarea imaginilor deja încărcate pe vreun site de găzduire.

Aceeiasi versiune o am si eu, si  mai peste tot apare
   .   Voi incerca si direct din browser :) Daca e misto, ne mutam acolo, desi tapatalk este super ok.   Ma rog, a fost :)

Îmi vine greu să cred că întreb asta, dar cum te duci la ultimul post necitit dintr-un topic? :| 

În lista de rezultate la căutare, în stânga titlului unui topic este o bulină sau o stea albastră. Click pe ea pentru a merge la primul post necitit din topic.

Dar trebuie ca la Filtre sa selectezi la Read status, Content I haven't read

Cel mai simplu mod pentru a afișa topicurile cu posturi necitite de la ultima accesare este link-ul „Conținut necitit” din dreapta sus, lângă care e și link-ul „Marchează site ca citit”.

MkVWVA7.png

Alternativa este să mergi prin meniul din bara orizontală de sus - dacă ții mouse-ul peste „Activitate”, sub el vor apărea mai multe opțiuni de căutare, a treia fiind „Conținut necitit”.

BufqjGQ.png

În ambele moduri vei ajunge la același rezultat al căutării, o listă cu topicurile cu posturi necitite. Dacă nu intri pe un topic cu posturi necitite și nici nu dai „Marchează site ca citit”, la următoarea vizită pe forum acest topic îți va apărea în continuare în rezultatele căutării de conținut necitit, chiar dacă de la vizita anterioară nu s-a mai postat nimic nou acolo.

Pentru a merge direct la primul post necitit dintr-un topic, fă click pe steluța sau bulina din stânga titlului. Titlul propriu-zis te duce la primul post de la începutul topicului.

Rx9RZQ3.png

@vis-a-vis într-adevăr, ăla e un forum phpBB. Noi avem Invision Power Board (IPB) 4.1.x. Plugin-urile pentru versiunea anterioară (3.x) nu mai sunt compatibile cu versiunea asta. Link-ul ăla nu mai funcționează, probabil era din forumul lor vechi și discuta de vreo funcționalitate a versiunii vechi.

• Upvote 1

In stanga, la mijlocul paginii, exista o mica sageata. Daca o apasati apare un meniu de personalizare. 

Alegeti Forumuri - Flux topicuri cu personalizare.

Eu vad astfel direct, cand deschid prima pagina a forumului, pe coloana din dreapta, ultimele (cele mai recente) 5 topicuri in care s-a postat.

Click pe titlu duce direct la primul post necitit.

Asta pe langa ce zicea fixeru mai sus, cu butonul "Continut necitit" de sus din dreapta.

@Traveller din câte știu, toolbar-ul acela e vizibil doar pentru moderatori și admini, pentru a modifica layout-ul forumului cu toolbar-uri și module pentru toată lumea, inclusiv guests :) 

Aha! Multumesc :D

Si ar mai fi sus de tot in stanga 2 taburi, Navigare si Activitate, daca pui cursorul deasupra ultimului apare un desfasurator, si alegi Continut necitit.

Sau poti sa alegi "Toata activitatea" si vezi post cu post, nu doar topic cu topic.

@puterfixer

Rezolvat. :) 
(dacă sapi nițel...)

Lipsește și acolo un pe, dar important este că dacă bifezi opțiunea a 2-a e ce trebuie :D

ZSyIclr.png

• Upvote 1

”Conținut PE care nu l-am citit” / scuzați intervenția.

• Upvote 1

=)) Trebuie să-i scriu la gigi ăla cu traducerea, să-l fac un pic de rușinică :)) Măcar e consecvent băiatu'.

iezact asta am zis și eu mai sus... Nu e singurul pe lipsă la apel în traducerea interfeței.

• Upvote 1

Acum 1 minut, MaC® a spus:

iezact asta am zis și eu mai sus... Nu e singurul pe lipsă la apel în traducerea interfeței.

Scuze, n-am observat. Sunt ardelean, îmi pică fisa mai greu.

Mndeah, acu' posă văz și io cine dă laicuri ;))

Chiar acum, Mircea PF a spus:

Scuze, n-am observat. Sunt ardelean, îmi pică fisa mai greu.

nu-i bai tuuuuu... ;)
E bine că vede mai multă lume și apasă butonu' roșu'. 

• Upvote 1