ovidiu

Probleme forum Ciclism.ro

Recommended Posts

Apropos' pe Tapatalk nu se vede reputatia?

Acum 11 minute, puterfixer a spus:

Hecăreeeeee... Ne trebuie un chat :D 

da' de ce să nu se vază? 
Ce, pă FB nu vezi cine-ț' dă laicu'?

Pentru că, pentru unii, like-urile sau reputația devin monedă de troc (dacă-mi dai like îți dau și eu), obiectiv în sine (postăm doar pentru a strânge like-uri și apoi ne măsurăm în alții cu câte like-uri avem), sau metodă de răzbunare (mi-ai dat dislike, stai că vin io cu gașca peste tine și te rupem în dislike-uri). Nu-ți amintești când a trebuit să dezactivăm reputația negativă exact fiindcă scotea mârlănia la iveală și era abuzată fără număr?

• Upvote 4

Nu ma sunt numerotate postarile dintr-un topic si link cu respectiva postare?

Nu mai este buton "Cancel Reply"? >:)

Vezi că ai buton de share jos în dreapta la fiecare post. 

La mine e sus.
Eu ma refeream la utilitatea numerotarii pentru indicatii gen "vezi postul 69" fara a mai da quote.

Numerotarea respectivă era imprecisă. Dacă trebuia să facem split la un moment dat, ca dintr-un thread să facem două, și numărul menționat nu mai era corect? Dacă a trebuit să ștergem/ascundem vreun post anterior și numărătoarea s-a schimbat? Dacă altcineva are un user pe ignore care a participat în conversație și posturile lui nu sunt astfel numerotate, și atunci postul 69 la tine înseamnă altceva la el?

Link-ul din share dă o referință unică asociată unui post, indiferent în ce thread s-ar afla. Mai mult de atât, dacă inserezi acel link într-un post, forumul recunoaște asta și îl convertește într-o citare ca mai jos:

io cân zic (și recunosc) că obișnuința e cea mai nasoală cestie...

Ooo, doamne!

Cum era aia cu "dacă merge, nu-l strica?"

Sau e cineva rudă cu Gogu, că parcă-i coşmaru' de la poşta ălora: să nu cumva să ORDONEZI, musai să "cauţi". CE să "cauţi", oameni buni, ca să se vadă SUBIECTELE (nu miliarde de mesaje), cronologic, "vechi" de... (24h, o săptămînă etc.)? Măcar ASTA mergea înainte. Din prima, din primul ecran, fără înregistrare, fără nesfîrşite indicĂţii de neam prost cu "mergi la...".  Fără "ieri-azi-poimarţi", cu DATE calendaristice, că aşa ne numărăm vieţile, pînă una-alta.

(Nu, nu e "obişnuinţă" chioară, e sensul real al termenului funcţionalitate = stare de funcţionare. Cîtă era).

[Aici am tocit botonu' tastaciunii ca să las un rînd GOL. Nu. Horror vacui.]

Da' poate se păstrează aliniatele textului, mai ştii minune?

Oricum, apropo de ce zicea MaC mai devreme (cînd? Ţ oră ago? Scaraoţchi knows...), despre scris TOATĂ interfaţa în LIMBA R O M Â N Ă. Nu trebuie zece cioloveci. Faceţi milă şi pomană cu sursa (text, ce-o fi acolo) şi m-apuc io. Că, deocamdată, m-apuc... de cap cu analfabetismele noi, GRĂMEZI, crescute p'acilea. Nu doar că nu s-au corectat ale' vechile, da' s-au puit ca libărcile.

Sau, dacă chiar se urăşte într-atît limba asta, daţi-o dracului de tot, scoateţi-o de-a binelea. Să rămînă DOAR bolboroseala lătrată a ălora, dacă tot ne-nchinăm la ei. Cu limbi.

[Rînd gol, desigur...]

În fine... Tot reşpectu' pentru puchineala tehnică.

Băfţi!

Rășpect, rășpect, da' de ce am impresia că tocmai mi-a fost înroșit fundul de niște scatoalce? Și dacă tot ne amintim de vorbe de duh din popor, una înțeleaptă pentru mine e „nici o faptă bună nu rămâne nepedepsită”, da' și câteva pentru cine o auzi și s-o simți: „calul de dar nu se caută la dinți”, „nemulțumitului i se ia darul”, și una mai de la vecinii ăia cu bolboroseala lătrată la care se-nchină o lume-ntreagă, „when there's a will, there's a way”.

Așadar, deci și prin urmare. Dintr-o lungă serie de motive care nu sunt nici puse în discuție și nici în negociere, acest upgrade a fost necesar, a fost testat în câteva rânduri pe parcursul unui an, și a fost făcut. La acest moment din anul 2016 dintr-o țară membră a Uniunii Europene, niște oameni au primit peste noapte și complet gratuit o unealtă nouă cu care să poată interacționa, prin rodul cheltuielii unora și muncii de sute de ore a altora. Și acuma au de ales între a descoperi, a se adapta, a învăța și a adopta noua unealtă pentru a-și atinge obiectivele, sau a cârcoti, a zeflemi, a plânge ce nu mai e și a căuta nod în papură la ce este acum, pur și simplu fiindcă au ocazia.

Nu pot să cred că unui om cu internetul sub degete în zi de azi îi este imposibil să se descurce într-o interfață în engleză. Nu pot să cred că un om inteligent este blocat complet de faptul că i-a dispărut butonul din locul X, și acum se uită la un ecran fiindcă nu se poate ajuta singur să ajungă la conținutul dorit. Nu pot să cred că inserarea de poze în posturi este problema primordială pentru o comunitate care, teoretic, discută subiecte în scris, prin tastarea de text.

Poate am fost prea bun și i-am dat nas lui Ivan, deie-i 'Mniezo sănătate lui Ion Creangă că nemuritoare-i sunt povețele, da' surde urechile cui i-ar fi folosit. De exemplu: am folosit Tapatalk ca soluție temporară pentru un forum vechi ce arăta ca o cizmă pe tablete și telefoane. Iar una din principalele îmbunătățiri ale noii versiuni de soft de forum este că arată și funcționează excelent din browserul de pe desktop, tablete, telefoane, fără a mai fi necesar vreun soft suplimentar. Nu făceam mai bine să anunț de la bun început „și apropo, nu mai avem nevoie de Tapatalk, de azi intrați prin browser” în loc să petrec o zi încercând să repar ceva ce nu mai era de fapt necesar? Bine c-am vrut eu să rămân legat la cap fără să mă mai doară. Sau alt exemplu: am căutat o traducere în română - bună, rea, cum ar fi, da' să fie - să ușurez un pic viața celor cu handicap lingvistico-tehnologic. Nu mai bine o lăsam pe aia în engleză cu mențiunea „deal with it”, ce să fiu io atâta mama, tata și mătușa tuturor răniților și să-mi iau șuturi pentru bunele intenții? Mă întreb cu groază câte capace și comentarii o să-mi iau pentru funcția aia nouă pe care încă nici n-am anunțat-o, de a avea o secțiune de ajutor unde cine face un topic cu o întrebare poate apoi să și aleagă răspunsul cel mai bun dintre cele primite.

Dar lecția-mi fu administrată, mulțumită generozității domniilor voastre. Din următoarele 2 minute, traducerea în limba română cauzatoare de stres va dispărea, iar de azi în două săptămâni, pe 1 noiembrie miezul nopții, plugin-ul Tapatalk va fi dezactivat. Vă aștept cu drag pe restul de 16879 de topicuri ale acestui forum pentru a scrie despre ciclism, și aici când este vorba de o defecțiune tehnică.

• Upvote 1

Rău faci... Era clar de data trecută că butonașul de refresh a topicelor active e indispensabil. Știu că acum ar fi mai multe opțiuni de ordonare, dar nu va interesa prea tare. Și tapatalku' ar trebui să rămână. Mulți ne-am obișnuit cu el. E o interfață către mai multe forumuri. Să intru doar pentru ciclism prin browser... o voi face și mai rar de atât. 

Apropo', de pe tabletă se vede chiar mic și cum începe să mă lase vederea, cel puțin pentru mine e alt minus. Cât despre limba română din script, numai pe cine nu a stat zile să traducă un listoi cu termeni uneori greu de adaptat în limba noastră îl poate deranja. 

Cât despre poze, da... mi se pare aiurea că nici după atâția ani nu există o soluție de stocare. Mi se pare jenant chiar ca să fii forțat să deblochezi addblockerul pentru a vedea reclamele și totuși din ce produci să nu ai bani de un hard mai mare. O să zici că nu e traficul mare și că nu se produce suficient... Acum zic și eu o vorbă românească, "fiecare pasăre pe limba ei piere". S-a omorât bazarul, au fost îndepărtați mulți useri care făceau (uneori cam prea mult, într-adevăr) atmosferă și nici ariile tehnice nu au evoluat prea mult. În cel mai rău caz ești trimis la frunzărit topice vechi, care... nu mai au de multe ori... "poze", sau și mai rău, primești sfaturi de la mumus :D

Altfel, e fățoasă interfața. Știu că e de muncă la orice schimbare și uneori îți vine să arunci cu ele după câini. Așa e de când lumea. Criticii sunt mai mulți și mai răi decât artiștii. Mai trageți-l de buzunare pe patron, să-și vândă carboanele, că merge pedalatul și pe d-alea din oțel :P

• Upvote 1

Ce sfaturi bre? Te-ai trezit cu fata la cearsaf? Nu da cu piatra degeaba te rog...
Tapatalk folosesc si eu ptr forumuri, ar fi pacat sa nu mai fie ciclism.ro pe tapatalk. Si tot apare  
, si este foarte enervant...

@vis-a-vis legat de stocarea de poze. Serverul e de 1U, are 6 sloturi de discuri de 2,5", din care 2 SSD-uri și 2 HDD-uri de 1TB în mirror-uri. Cele mai mari discuri de 2,5" și de 7200rpm existente pe piață sunt doar două modele, unul de la HGST și unul de la WD, ambele de 1TB. Nu ar trebui să te hazardezi în presupuneri despre bugetul disponibil sau despre cât de mult spațiu de stocare s-ar putea băga fizic în server. Dar nu astea sunt argumentele principale, nici faptul că traficul făcut de poze multiplică de multe ori cel făcut de restul traficului (paginile HTML în sine), și aici mă refer la trafic în terabytes pe lună, nu pagehits pe zi. Dacă ai fi în domeniu ai ști deja despre ce vorbesc, iar dacă nu ești în domeniu e o explicație mai elaborată decât trei propoziții pe care posibil să n-ai conceptele și experiența de a o înțelege deplin.

Motivul principal al refuzului de a face image hosting este legat de falsa impresie că a transforma forumul într-o colecție de poze (cu sau fără stocare locală) îi este salvarea. Acuma explică-mi tu cum crezi că, pentru un gigel care are o problemă cu bicla lui și întreabă aici, sau dacă vrea să afle care ulei de lanț e mai bun, 1) cheia pentru a-i putea răspunde este să ne folosim de imagini în loc de cuvinte, și 2) de ce e absolută și esențială nevoie ca acele imagini să fie încărcate pe acest server și nu la alții care cu asta se ocupă. Fiindcă mie, până acum, îmi dă 1) = fals motiv dar care ne împinge în desuetul unui light entertainment, 9gag-style, unde repostăm bălării copiate (fără drepturi de autor*) din alte părți, și 2) = pură lene de a-ți încărca conținutul pe un imgur, care apropo are peste 10 aplicații prin care poți încărca chestii pe server în plus față de browser. Dar tu pari convins că ai niște argumente fundamentate pe niște date concrete și legate de un raționament logic infailibil; arată-mi că greșesc. Chiar vreau să văd cum prezicerea viitorului poate fi argumentată cu o față serioasă.

Tapatalk va rămâne doar în condițiile în care nu îi asigur suport. E acolo doar ca „nice to have”, cu zero obligații. Nu pot replica problema cu caractere aiurea, iar cât timp problema nu poate fi replicată, problema nu există la sistem ci doar la user, într-un device pe care nu îl pot verifica sau controla. Nici eu nu mă pot baza, la rândul meu, pe vreun suport de la Tapatalk. Singura interfață suportată pentru acces va fi cea din browser, unde există un contract de licențiere și suport și niște garanții din partea producătorului.

[edit] * Ție îți e ușor să ceri, că nu te costă nimic, însă găzduirea de conținut multimedia are și implicații legale legate de copyright pe care noi va trebui să ni le asumăm. Până n-ai primit vreo scrisoare C&D nu știi cum e aia să trebuiască să-ți petreci zilele umblând pe la avocați cu justificări, și cu atât mai distractiv când trebuie să faci asta nu pentru ceva ce ai făcut tu personal, ci un user de pe site-ul tău, bine ascuns sub anonimatul internetului, și care din trei click-uri iresponsabile te-a băgat în belea.

Bun, sa zicem ca butonul Continut nou nu ofera ceea ce ne place, ce eram obisnuiti sa vedem - adica ne ofera o devalmasie de posturi.

Dar noi vrem sa vedem ordonate subiectele in care s-a postat ceva nou. Ce facem? Ne suparam pe viata?

Nu! Ne facem un flux personalizat, intr-un minut, dupa cum urmeaza:

30316252041_6f5f39dcd3_o.jpg

29771823904_36767f20a7_o.jpg

Rezultatul:

30105095930_8d6c323618_o.jpg

Stiu ca adaptarea la nou e o problema generala a fiintei umane, dar sa n-o transformam intr-o mica tragedie. Numa' zic, nu dau cu paru'. :D

In ceea ce priveste Tapatalk, este aplicatia care a primit cele mai multe sanse pe dispozitivele mele Android, de departe. Inutile. De 3 ori am instalat-o si apoi am dezinstalat-o, ultima oara definitiv. Consuma resurse de pomana, primesc update prin e-mail dupa cateva zile (wtf!?).

Am vizualizat mereu forumul comod de pe diverse browsere de net (chiar si de pe un Samsung Duos care nu e smartphone si are un spanac de sistem de operare facut de Samsung!).

• Upvote 3

Eu nu am nici o problema cu tapatalk, au mai fost, sau rezolvat prin update-uri. Acu, ca va ramane sau nu tapatalk, e decizia adminului, noi, utilizatorii putem oferi, si oferim feedback.

Eu zic că nu e rău deloc takapalku'. Și eu l-am dezinstalat de vreo 3 ori până să-i prind șpilul...
Io-te, pune și poze ;)19f8e9071b8dbd42f1e0ebe278e72d9b.jpg

Tocmai am dat un vot negativ lui Mac (marca inregistrata, ca mi-e lene sa caut simbolul), intr-o discutie despre bazar

Pentru ca pot!

Butonul de vot negativ apare doar la posturile unde ai dat anterior un vot pozitiv, și vrei să-l retragi.

• Upvote 3

Salut. Pe noua platforma s-a eliminat limitarea la 20 de poze?
Am incercat de vreo doua ori sa deschid un topic (

) si se cam intepenea telefonul. Am deschis o poza si mi-a afișat poza 1 din 208.
Nu am nimic cu topicul omului, dar se blocheaza dispozitivul.

P.S. Cred ca@gibonu e cel mai fericit. :)

@BodoC

Din cate vad, omul a pus toata povestea de pe blog pe forum, dintr-o bucata.

Posibil ca acum, gratie noii platforme, intreaga poveste de pe blog sa fie vazuta ca o singura poza.

Cred ca cel mai bine ne lamureste @puterfixer.

Noua versiune de forum nu are vreo setare care să limiteze numărul de poze inserate într-un mesaj, pentru a da vreun avertisment de depășire la răspunsurile noi, nici vreo unealtă de modificare automată a mesajelor istorice pentru a reduce numărul pozelor afișate. E drept că pagina e foarte lungă și încărcată de conținut, dar nu pot controla sau influența asta. Iar telefonul neputincios va întâmpina tot mai des această problemă pe tot mai multe site-uri. Poate găsești vreo ofertă de Black Fraierday și-l schimbi cu ceva mai puternic. :P