ovidiu

Probleme forum Ciclism.ro

Recommended Posts

Sus, deasupra bannerului cu Univega e ceva de genul:

> Comunitatea biciclistilor din Romania> Forumul regional> Ardeal îţi arată unde eşti ...

Dacă dau click pe > Comunitatea biciclistilor din Romania atunci apare eroarea:

[#103139] You do not have permission to view this forum.

Am rezolvat eroarea asta, daca mai apare la cineva in vreo situatie va rog sa ma anuntati sa investighez. Multumesc.

Salutare, Din nou revin cu aceeasi problema legata de accesarea site-ului. Deja devine stresanta treaba, chiar as fi curios sa stiu cate persoane se mai afla in acceasi situatie cu mine. Ovidiu, am urmat sfatul tau si i-am contatctat pe cei la care m-ai indrumat, au mesterit ei acolo ceva timp de 2 minute si am putut intra pe forum. Acum vad ca iar nu se mai poate. Am incercat sa sun din nou providerul care gazduieste site-ul dar nu raspunde nimeni. Nu am nici o placere sa ma conectez pe proxy-uri, si nu inteleg ce mama naibii intelege providerul prin spam, ca in afara de trimis niste mail-uri la cunoscuti n-am nimic de-a face cu spam-ul. Mai am conturi pe 2-3 forumuri la unul de peste 6 ani si nu am intalnit pana acum asemenea probleme. Nici de la servici nu reusesc sa ma conectez, prima data am inteles, Ip-ul meu este problematic, sa inteleg ca si ip-ul de la servici e in blacklist? Se poate face ceva ca sa pot intra ca un om normal pe site-ul asta?

am si eu o problema cu noul format , nu mai gasesc acel buton cu "new posts" sau ceva de genul , era sus in colt stanga si cum intram pe forum dadeam clic pe el si vedeam toate posturile pe care se dicuta in ziua respectiva. mi se pare mult mai complicat actualul format....ma poate lamuri cineva? multam.

nu ma descurc cu functia multi quote. ma tot chinui sa o folosesc, dar ma intreb daca functioneaza la fel ca versiunea trecuta sau dau eu cu capul de ceva... :( as ramane recunoscator pentru un tutorial.

Apesi butonul "MultiQuote" la toate posturile la care vrei sa comentezi.

Dupa ce butoanele selectate sunt verzi De jos alegi Add Reply.

Toate quote or sa apara in ordinea nr de afisare si nu in ordinea selectarii.

• Upvote 1

Sper sa fi postat bine aici.

Imi poate explica cineva cum as putea sa imi sterg un anunt de la bazar sau sa editez?

Am tot cautat chiar si in help :D si nu m-am lamurit.

Mersi!

Prin mesaj PM unui admin. Sters sau editat.

Sold It daca il marchezi va fi sters automat in 7 zile.

Nu stiu daca e o problama a forumului,dar eu v-o spun.

Nu mai reusesc sa intru pe forum pe calea normala. Am reusit totusi sa intru folosind proxy.

Stie cineva care-i cauza si ce pot face?

Multumex.

LE. Gata si-a revenit singur.

O mică problemă:

La "add reply" îmi aduce în faţă un alt tab deschis în browser... prima oară am crezut că a "crăpat" forumul.

Iar dacă dau click pe previzualizare post sare pe alt tab, la alt click pe următorul.. şi tot aşa...

[ Safari 5 ]

Ciudat, e posibil să fie o problemă între Safari și IPB... Poți încerca cu un alt browser?

Chrome, sau Firefox?

mda, numai in safari face focus pe alt tab deschis...

(nu am extensii instalate - o sa verific la birou unde am adblock instalat.... aia ar fi singura extensie)

de ce "Calendarul" nu are nici un eveniment notat?

Pentru ca nu au fost importate evenimentele de pe forumul vechi si nu a avut nimeni timp sa il actualizeze.

@ Wakkah : eu aveam aceeasi problema cu avatarul, dar am rezolvat-o prin redimensionarea lui la 90x90 px, apoi log-out si iar log-in.

Am redimensionat si sub 90x90, cu toate ca la setari scrie ca trebuie sa fie sub 150x150, m-am delogat si relogat de cateva ori, am incercat si de pe mai multe calculatoare dar tot nu mi se vede poza la posturi. Cand imi accesez profilul apare poza.

Sper ca ai pus poza si la Avatar, nu numai la profil:)

Eroare recenta (acum 10 minute). Am dat refresh si mi-a aparut urmatorul mesaj pe ecran:

http://img704.imageshack.us/f/eroarej.jpg/

Am dat iar refresh si acelasi mesaj. Refresh din nou si acelasi mesaj. Asa ca am apasat pe "Return to the index" si am fost redirectionat catre ciclism.ro

Acolo am apasat pe butonul "Forum" si mi s-a deschis forumul, insa nu eram logat (deci nu puteam posta problema mea). Am intrat sa ma loghez, am scris user&pass si am dat sa ma loghez. M-a bagat in forum, dar nu eram logat. Am dat iar log in si tot degeaba. Am asteptat 5 minute si am dat refresh. Eram logat :blink:

Numa' bine! :)

PS

Am vrut sa pun screen-shot cu mesajul, dar am primit urmatorul mesaj cand am dat "Add Reply": You are not allowed to use that image extension on this board.

Era un .jpg uploadat pe imageshack. Nu stiu ce are http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

In mod cert are ceva cu tine. Practic descrii prea multe probleme si intersectii dintre ele fara foarte multe detalii. Deci e un fel de puzzle din multe piese mici si multe lipsa pe care nu prea vad cum le-am putea pune cap la cap ca sa ne dam seama care a fost firul evenimentelor.

Daca ti se mai intampla ceva de genul da-ne cat mai multe detalii despre problema, de preferinta una singura.

Am pus acum link direct catre screen-shot (in mesajul anterior). Asa merge...

Cred ca asa vei intelege problema, ca nu e nimic complicat. Mi-a aparut mesajul din screen-shot. Refresh de 2 ori, degeaba. Am apasat "Return to the index" (in mesajul respectiv era butonul asta). M-a bagat pe ciclism.ro. Acolo am dat pe forum si am intrat, dar nu eram logat. Am vrut sa ma loghez de 2 ori dar degeaba. Nu zicea eroare sau ceva, pur si simplu dadeam log in si intra inapoi pe forum, fara sa ma logheze.

Cealalta buba: am vrut sa pun sa apara screen-shotul ( [//img] ), ca sa intelegeti mai bine problema mea, dar am primit urmatorul mesaj: You are not allowed to use that image extension on this board. De ce? era un .jpg urcat pe imageshack (se vede si din link)

In fine, bine ca acum merge! Numa' bine! :)

Pai, prima problema zice ca nu s-a putut conecta la baza de date, probabil dintr-o problemuta la serviciul de host sau lucra cineva ceva pe la cod. Oricum, daca nu se intampla des nu-s motive de ingrijorare. Problema cu logarea nu stiu in ce masura sa o leg de cea cu baza de date, daca se mai intampla da-ne de veste, momentan presupunem ca a fost un caz izolat cauzat de alinierea planetelor.

In privinta problemei cu imaginea: tagurile se folosesc cu link catre imagine direct, la linkul tau era si template-ul Imageshack, daca ai fi dat click dreapta pe imagine si ai fi ales de acolo Copy image URL sau ceva similar (in functie de Browser) ai fi obtinut linkul: http://img704.imageshack.us/img704/7229/eroarej.jpg cu care merge :-)

Mda... multam de lamuriri! Eu nu am zis ca e ceva grav, atata doar ca am vrut sa semnalizez micul "derapaj".

Cat despre taguri, pana acum le foloseam si mergeau, acum fac acelasi lucru si nu mai merg. Am facut cum ai spus tu si a mers, insa pana acum nu trebuia sa dau "Copy image adress" ca sa mearga, ajungea sa copiez link-ul din adressbar. In fine, de acum am sa fac cum ai spus tu...

Numa' bine! :)

La accesarea site-ului, vezi că se face (încă) diferența între www.ciclism.ro/forums și ciclism.ro/forums (fără www). Dacă te-ai autentificat pe site cu www, nu te recunoaște cookie-ul când intri fără, și mai produce și alte comportamente ciudate.

Salutare, scriu si eu dupa o pauza mare, datorata schimbarii la fata a forumului cred, si pana cand mi-am adus aminte ca mai am si Int.Expl.si nu doar Mozilla http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Nu pot de nicio culoare sa ma loghez pe mozilla, cum intru in vreun subiect ma scoate automat, iar in celelalte imi scrie ca nu am acces la acel subforum :( pentru ca nu sunt logat.

Ce si unde trebuie sa umblu la setari sa mearga cum trebuie?

Mersi.