gunnar

Galeria cursierelor

Recommended Posts

cu niste piese mai de "top"  ar fi mai usoara, eu pe a mea care este in reconstructie as vrea sa o fac pana in 8,3 kg

Cu niste piese de top contemporane?

Aceasta este cursiera mea de 8,3kg, este echipata cu Campagnolo Chorus Carbon 10 viteze, are pipa, ghidon, tija sa, angrenaj, ergopowere, schimbatoare de carbon, sa Selle SLR...sa zicem ca rotile Campa  Scirocco G3 care nu sunt chiar asa de uoare dar totusi...mi se pare imposibil sa faci o cursiera de otel la aceeasi greutate sau mai usoara decat una din carbon integral. Tare curios sunt sa detaliezi ce componente ai de gand sa ii pui. Asa arata cand am luat-o, ma refer la ghidon si pipa...acum sunt ajustate corespunzator...cadrul este de asemenea destul de mic..50cm, dar datorita geometriei si a sloping-ului imi este foarte potrivita ca marime.

5ukz.jpg

• Upvote 1

Cantarita sau adunate masele de pe site-uri? La a mea, daca le adun iese 8kg si pe cantar imi arata 9.5kg.

Cantarita, mi-a dat o data cu un cantar in service 6.4 si alta data 6.42.

Nu cred ca poti aduna pe piese...cablurile si toate nu cred ca e  relevant sa aduni pe piese.

Aprp is ciudate pinioanele astea pe care le am, au taiati unii dinti. http://www.wheelbuilder.com/sram-red-10-speed-cassette.html

Super Look`u, de roti sa nu mai spun. Nu sunt fan zipp, dar rotile alea parca au fost facute ptr bicla ta. Arata impecabil ! Singuru` lucru care nu-mi place e plasticaria aia de masina din spatele rachetei. :)>-

Super Look`u, de roti sa nu mai spun. Nu sunt fan zipp, dar rotile alea parca au fost facute ptr bicla ta. Arata impecabil ! Singuru` lucru care nu-mi place e plasticaria aia de masina din spatele rachetei. :)>-

ce rau esti :P !

Merci mult, din pacate in Oradea nu pot merge cu bicicleta aia. 

Ies cu ea doar la antrenamente, dupa care o spal si o pun in "cui" pana la urmatorul antrenament asa ca masina are si ea rolul ei.

@@Radu_Vadan seaua nu e cam tare? cum se comporta la ture mai lungi?

Nuuu... E absolut genială! Doar că din păcate e doar de test, nu e a mea :(. Va trebui s-o dau înapoi zilele astea. Cu un bazon bun e de vis.

ce rau esti :P !

offtopic: Ca fost posesor geot si oën imi permit. Baietii nu se supara ca stiu si ei ca graiesc adevarat. :D

De mult nu ai mai spart gheata, Stiam eu ca vine ceva ca pui tu ceva la cale  :) superba,!!!

Saua e monolink?

Specialized S_WORKS VENGE 6,25kg(fara pedale)

860g.jpg

Frumoasa dar cred ca ceva imi racaie retina. Pipa parca nu ar face parte din ansamblu. Cred ca un ghidon cu pipa integrata era mult mai potrvita. Sau cum mai sunt la unele o pipa  care sa plece din cadru, gen cum sunt cele de TT era mai potriivta. Parerea mea

• Upvote 1

Sau cum mai sunt la unele o pipa  care sa plece din cadru, gen cum sunt cele de TT era mai potriivta. Parerea mea

Pai ar trebui alt cadru si, deci, ar fi alta bicla.

Ce e ciudat la pipa prezenta e ca pare din aluminiu, nu din carbon.

• Upvote 1

Pai ar trebui alt cadru si, deci, ar fi alta bicla.

Ce e ciudat la pipa prezenta e ca pare din aluminiu, nu din carbon.

Toate partile cadrului au o forma ovala, aerodinamica, pe cand pipa este precum o teava rotunda.

@ juliusmeinl sper sa te deranjeze comentariile mele.

Păi s-ar putea să-l deranjeze, mai ales că i-o mărturiseşti direct :D

Aici e pagina oficială a minunăţiei, aşa e pipa din fabrică: http://www.specialized.com/us/en/bikes/road/venge/sworks-venge-red-hrr#specs

Toate partile cadrului au o forma ovala, aerodinamica, pe cand pipa este precum o teava rotunda.

nu ma deranjaza comentariile,mai ales ca era doar o parare/sugestie.Am un ghidon cu pipa integrata,dar tote ghidoanele de acest gen sar de 400 gr(al meu,Deda Alanera are 427gr cu dimensiunile 100/420mm)si nu vreau sa adaug la greutate.Mai ales ca bicla(rectific cele spuse mai sus) are 6134gr(fara pedale) :P si 6300gr(cu pedale Speedplay Titanium)  :majoreta: