gunnar

Galeria cursierelor

Recommended Posts

Multumesc.

De acord cu suportul de carbon. O sa-i iau doua...cu siguranta o sa-mi fie de folos la triatlon. Cel din poze a venit cu bicicleta.

Mai astept putin pana cand iese soarele si nu mai e ud pe sosea. Pana atunci ma dau cu mtb-ul

Salutare,

Pe scurt, Rose Xeon CRS 3000 - Full Ultegra 6800 group, Ksyrium Elite S, Selle Italia Flite monolink, kit Ritchey - carbon bars si seat tube (pipa din alu), computer Sigma 16.12 STS, pedale Ultegra 6700.

Greutate 7,3 kg. Astept vreme mai buna sa o scot la o tura.

Victor

7.3 kg la ce marime? pe site-ul oficial scrie ca are 6.85 la marimea de 57 cm.

A mea e marimea 59 si are 7,3 fara pedale.

Rose sunt putin cam optimisti in privinta greutatii. Citeam un review al unor norvegieni si ei se plangeau putin de diferenta dintre ce declara Rose pe hartie si cat cantareste in realitate.

Oricum, bicicleta e la gategoria Pana pe langa MTB-ul de 13 kg...

Si Radon face la fel. Bicicleta mea e cu 600 grame mai grea decat ce specifica ei pe site(fara pedale, marimea cea mai mica).

Toti producatorii fac la fel, sa vezi ce misto este la MTB, cand in specificatii zice 13 kg si de fapt a ta are 14,5 kg :)

Frumoasa bicla.. daca vrei vreme buna vino in timisoara ca aici sunt 15 grade :)

• Upvote 1

Salut baieti.

As dori sa facem acest topic pt a ne arata cursierele noastre, egal ce culoare, material, tara, firma sau performanta. Vad ca lipseste asa ceva pe forum. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Aceasta este cursiera mea de vreme buna si ture faine, bicicleta am construit-o din piese asta-iarna. La topicul de carbon, va voi spune ce am patit cu acest cadrul Tarmac, l-am reclamat si acuma se zice ca primesc unul nou.

198172814O537510906.jpg

buna,stie cineva de unde pot face rost de cauciucuri pt bicicleta model puch mitral 700C 16x622?merci

buna,stie cineva de unde pot face rost de cauciucuri pt bicicleta model puch mitral 700C 16x622?merci

16? Nu cred că există gume de 16.. Cele mai înguste pe care le-am văzut eu erau de 19, dar nu îţi recomand nimic mai îngust de 23...

• Upvote 1

Am mers eu o perioada cu caucioace de 19 pe SSP si simteam si firele de par de pe jos, bine, erau si umflate la 8 atm :D

Parcă pe vremuri aveam şi eu ceva de 19 pe cursieră. Dar e inuman de incomod plus că n-ajută cu nimic la rulaj.

Şi dacă ţin bine minte le spărgeam mereu.

Salut baieti, Stefan e numele meu si e primul meu post la voi pe forum.

Va prezint si eu bicicleta mea, un Bianchi Infinito, marime 55, greutate 7,3kg.

Eu am 1,72m, initial credeam ca imi e mare cadrul 55 dar nu e asa. Eu ma simt foarte bine pe ea.

Sunt extraordinar de multumit de ea, inca nu am descoperit-o indeaproape, insa pentru prima mea cursiera este mai mult decat mi-as fi putut dori. Astept vremea calda sa o pot "calari" cum trebuie!

Stima!

post-16578-0-83594700-1392913847_thumb.jpg

• Upvote 2

frumoasa,dar eu cred ca la inaltimea ta este mult prea mare,s-ar putea sa te doara spatele si sa ai pedealele mult prea in fata,ca urmare nu o sa ai o pozitie buna de pedalat,fara randament.

Am mers si eu(am 1.71)pe un cadru de 55 si este foarte incomod de mers pe distante lungi,sa nu mai vorbesc de urcari/catarari.

Oricum,sa o stapanesti sanatos.

Dupa masuratorile de pe competitivecyclist.com, sunt in limite...Inca nu am scos-o pe distante mari, dar sper sa nu fie probleme. Oricum, marimea mai mica de la Bianchi de 53 e doar cu 2 cm mai mica si asta as putea sa o scot dintr-o pipa mai scurta... Merci

Mie-mi plac cele clasice. Nu stiu cine a facut bicicleta asta dar acum nu cred ca mai are multe elemente originale. Cadrul este Reynolds 531

Am si eu o curiozitate si nu reusesc sa-i dau de cap, bicicleta e de 54, eu 180 deci e putin cam mica dupa tabele dar nu ma deranjeaza prea tare avand in vedere ca am performante mai bune decat cu una de 58 dar otel mai greu si echipata mai prost. Ce nu-mi dau seama este de ce am senzatia ca este prea lunga? Am dat saua cat am putut in fata dar tot simt nevoie sa ma duc mai mult.

Si inca o chestie, unde as putea sa o cantaresc? Deh, cifrele astea, vreau sa le stiu ca sa pot dormi noaptea.

post-16576-0-42333800-1392928963_thumb.jpg

post-16576-0-84274900-1392928964_thumb.jpg

post-16576-0-86703400-1392928965_thumb.jpg

• Upvote 3

Uite am gasit o poza cu mine pe ea, saua e intr-adevar prea jos in aceasta poza...abia o luasem si eram nerabdator, din aceasta cauza am si tinuta respectiva...

post-16578-0-88442700-1392959373_thumb.jpg

• Upvote 1

Mie-mi plac cele clasice. Nu stiu cine a facut bicicleta asta dar acum nu cred ca mai are multe elemente originale. Cadrul este Reynolds 531

Am si eu o curiozitate si nu reusesc sa-i dau de cap, bicicleta e de 54, eu 180 deci e putin cam mica dupa tabele dar nu ma deranjeaza prea tare avand in vedere ca am performante mai bune decat cu una de 58 dar otel mai greu si echipata mai prost. Ce nu-mi dau seama este de ce am senzatia ca este prea lunga? Am dat saua cat am putut in fata dar tot simt nevoie sa ma duc mai mult.

Si inca o chestie, unde as putea sa o cantaresc? Deh, cifrele astea, vreau sa le stiu ca sa pot dormi noaptea.

pe orice cantar obisnut, tu singur, apoi tu cu bicla in brate, si faci diferenta.

Aşa la ochi are cam 11kg, plus minus 500g. Poţi s-o cântăreşti cel mai bine cu un cântar cu cârlig.

@@smotoi

Privindu-te pe bicicleta,cadrul pare potrivit.

Sa o stapanesti sanatos!Si eu tot posesor de Infinito sunt si sunt sigur ca te va incanta confortul acestui cadru.

O precizare mai am,s-ar putea sa te fi inselat in privinta masei totale a bicicletei.Asa cum arata in poza,ar trebui sa aiba 7,8-8kg.A mea,cu o echipare sa zicem putin peste a ta,are 7,6 kg,dar nu trebuie sa acorzi o asa mare importanta acestui aspect.Se va comporta excelent pe sosea si mai ales o sa-ti placa cum va prelua anumite socuri din cauza denivelarilor,pana la urma pentru asta e conceputa,pentru confort si distante lungi.

Eu zic ca dupa o investie ca asta omul merita un calduros "bun venit" printre noi si felicitari pentru bicicleta! Ramai cu ghidonul ei si pune-o la treaba, pe soselele patriei! :) Orice cursierist nou e binevenit indiferent cum a descoperit pasiunea asta sau forumul. :)

• Upvote 2

Am facut un pic de curatenie. Sa lasam in primul rand pozele sa vorbeasca, fiind o galerie. Multumesc!

• Upvote 2

Inca 2 posturi mutate, continuati discutiile pe topice adecvate. Aici se posteaza doar poze cu cursiere.

Inca o poza cu ea, asa cum e acum. Am dat saua mai sus cat sa imi vina bine si sa am o pozitie mai aero :D

post-16578-0-22544700-1393480500_thumb.jpg

• Upvote 3