gunnar

Galeria cursierelor

Recommended Posts

Zi mai multe de norvegianu' ăla... m-ai făcut curios...

• Upvote 1

Mda, cursiera de 12.3 kg. Cu 200 de grame mai usoara decat mtb-ul meu :)).

Mda, cursiera de 12.3 kg. Cu 200 de grame mai usoara decat mtb-ul meu :)).

Si cu 2,3kg mai grea decat mtb-ul meu :P

99% din cei care participa ca si elite sau amatori la concursuri de mtb si castiga, se antreneaza pe cursiera,

inca nu ai descoperit nimic: mergi in pluton, fa distante mari, dute la munte cu ea si urca dealuri, munti , participa la un concurs(chiar daca sunt putine , este altceva)

Eu am redescoperit bicicleta de cand am cumparat cursiera, am sa merg si pe mtb ca imi place natura dar nu stiu cum se face ca de la inceputul anului doar de noroaie am avut parte

Bafta si cu siguranta o sa ne vedem la o tura

E timpul pentru un ciclocros!

BAFTA!

IMG_20140624_104324.jpg

IMG_20140624_104243.jpg

Noua (defapt vechea) mea cursiera :D . Stiu ca la performante e cu 100 de clase sub cursierele care se posteaza aici, dar e a mea, e prima si imi place foarte mult.

• Upvote 3

E foarte simpatică. Dă-i pedale lasă comparaţiile!

Multumesc! Mai am cateva reglaje de facut si e pregatita pentru ture :P.

Multumesc! Da, deja ma gandesc la schimbatoare pe pipa, nu cred ca o sa ma obisnuiesc sa ma intind ca sa schimb vitezele. Si la manete cu cablu ascuns. Dar asta dupa ce rezolv problemele tehnice care sunt destule...

Pai vezi ca vitezele nu se schimba de la ghidon, deci n-au treaba cu pipa.... Poate doar daca schimbi viteza franand.....

Ce urat. O dai in semicursiere. Ceea ce, de fapt, si e.

Sau ca sa faci o treaba mai faina, poti sa faci o investitie in niste ergopowere Shimano RSX pe 7 viteze, Sunt destul de accesibile, eu am luat o pereche cu 120 lei. Acum nu vad exact cate pinioane ai, dar ma gandesc ca sunt pe filet si iti poti schimba pinioanele.

Mai este si o varianta de schimbatoare Shimano Exage A250 care se pun pe ghidon langa pipa, dar sunt de plastic. Acestea ar fi.

Am vazut si altele mai noi tot in genul ala...de asemenea mai sunt cele care se folosesc deobicei la cursierele de contratimp...se numesc bar end shifters.

Nu e semicursiera. 

@@Madalin96

Fa o fotografie mai indeaproape a mufelor de la imbinarea tevilor cadrului. 

si pastreaza schimbatoarele in cadru asa cum au fost lasate prin gratie divina ... 

@@Trevizes Astea sunt mufele:

IMG_20140626_102505.jpg

IMG_20140626_102632.jpg

IMG_20140626_102557.jpg

Cat de oribil e data vopseaua aia...

IMG_20140626_102536.jpg

Nu stiu daca asa sunt cadrele astea vechi din otel, dar am observat ca niciuna dintre mufe nu are laturile drepte, parca sunt home made, nu facute intr-o fabrica.

Pai asta era si ideea, sa te ajut sa le scoti in evidenta ... au un oarecare stil, cum la italieni vezi de obicei.

Oricum daca ai facut schimb cu un Rich, i-ai dat teapa.

Vopseaua alba nu-mi place nici mie, sper sa acopera doar ceva rugina si nu altceva.

Nu stiu cata teapa a fost, omul s-a urcat pe ea, i-a placut cum mergea, mie mi-a placut cursiera, ne-am strans mainile si asta a fost.

Si eu sper la fel (tata a vazut aseara in timp ce mai mesteream la ea niste mici urme de rugina, sper ca rolul vopselei este doar sa le acopere), urmeaza si indepartarea ei dar deocamdata ma bazez pe partea mecanica, azi ma duc sa centrez rotile si sa montez saboti noi.

De multi ani imi doream o cursiera vintage, dar care sa fie cat se poate de originala, asa cum arata ea in epoca ei de glorie. Iata ca acum mi-am indeplinit visul si am pus mana pe o Dancelli mint condition. M-as fi bucurat nespus sa fi avut o linie campa sau macar un shimano mai "rasarit", dar autenticitatea si gradul de conservare au fost factorii decisivi in alegerea mea....

• Upvote 2

Stiu si de altfel este singurul lucru lipsit de originalitate. In plus, ii voi scoate si ciclocomputerul.

Legat de pipa caut o Cinelli, daca stie cineva de una, rog sa ma anunte...