gunnar

Galeria cursierelor

Recommended Posts

M-am intors la prima dragoste, otelul! :)

Cadru Viner cu tuburi Columbus TSX, furca carbon, echipare Ultegra 9v

9 kg in viu!

QR la sa? O folosesti si pe coborari abrupte?

Salutare tuturor.  Sunt nou pe acest forum si as putea spune nou si in ale ciclismului, adica ma pasioneaza de ceva timp insa nu am cunostintele voastre.  Dar sa las vorbaraia si sa-mi prezint si eu batranica cu care ma deplasez pana la munca si inapoi.

post-17874-0-42182100-1423431818_thumb.jpg

post-17874-0-91162700-1423431818_thumb.jpg

post-17874-0-42600100-1423431819_thumb.jpg

post-17874-0-89244700-1423431829_thumb.jpg

@@dilibau, bine ai venit pe forum dar vezi ca nu ai incadrat-o bine, in sensul ca nu e cursiera...nu imi dau seama prea bine din poza, fiind foarte mica dar pare a fi un ciclocross sau un hibrid.

Intr-adevar este un hibrid, insa in sufletul meu este o bicicleta de sosea. Din ce mi-a zis vanzatorul pot pune pe ea roti de sosea. Asadar dupa ce am cerut sfatul unui cunoscator in domeniu acesta mia- zis sa incerc sa fac urmatoarele lucruri: 

"- aș căuta roți fresh de pe un trekking mai nou, pe butuci XT și ceva jante Mavic, de preferință cu tot cu gume 

- m-aș uita după o pipă mai răsărită cu prindere de 25.4 și de o tijă mai șmecheră de 27.2 
- aș lua o șa SH faină și ușoară care să aibă tije de CrMo gol sau chiar de titan, de preferință să fie și din perioada aceea, o Selle Italia Flite, un Fizik Nisene sau ceva de la Selle San Marco sau Ritchey 
- aș căuta un angrenaj Deore XT cu lungimea de brațe potrivită și la preț bun și un schimbător de spate XT, apoi niște pinioane bune pe 8 la la pachet cu un lanț și le-aș achiziționa treptat, dar le-al monta pe toate deodată 
- piesele rămase le-aș curăța și le-aș pune deoparte; nu prea ai cum să iei prea mulți bani pe ee, deci mai bine le păstrezi "

P.S. : Iata si o poza in marime mai mare: IMG_20150209_222127.jpg

Niste clesti de frana clasici de sosea s-ar impune, ca manetele alea de frana pentru asta sunt facute, nu pentru franele cantilever ce le ai montate acum.

N-am inteles de ce vrei sa pui angrenaj de MTB si nu unul de cursiera (daca nu cumva cadrul e de fapt de MTB la origine, caz in care s-ar putea sa nu fie compatibil cu foaie mai mare de 46-48 dinti).

Nu prea merita sa cheltuiesti atat de mult pe ea, mai degraba as recomanda sa-ti gasesti direct o cursiera minim 2x8 cu ergopowere. 

Cadrul intr-adevar e o piesa frumos lucrata, dar... cheltuielile ca sa aduci la zi batranele de-astea sunt prea mari.

Atunci o sa schimb doar pipa cu una mai mica, saua si ma voi uita dupa ceva clesti clasici. Pentru inceput imi e suficienta asa. Ma apuc de adunat niste banuti undeva la 2000 RON si cred ca voi gasi ceva bun la banii acestia.

iata in link-ul urmator detaliile  despre bicicleta, asa cum era ea in anul cand se producea: http://www.bicyclebluebook.com/searchlistingdetail.aspx?id=52403

Mai bine pune-i niste aripi si o aparatoare de lant si fa-o de oras. E perfecta pt asa ceva.

Atentie la ce schimbator XT vrei sa pui. S-ar putea sa nu se impace cu ergopowerele de sosea.

Nu o fac de oras nici sa-mi dea cineva bani. Visul meu e sa-mi iau o bicicleta de sosea undeva pe la 2000 ron ( pret SH). Am vazut aseara doua Orbeea undeva la 1800 ron, dar nu sunt fonduri adeci peste ceva ani.

Asa da,insa nu te apuca sa bagi bani in ea pentru ca nu merita.Fa-ti treaba cu ea pana strangi banuti,bafta ;)

Hai salut, sa ma prezint și eu.

Dorin cu bicicleta mea , De Rosa Avant.

2014-04-24%2011.48.12.jpg

• Upvote 2

Am apucat sa fac cateva poze si eu la ceva mai recenta mea cursiera un model mai vechiut, din 2009: echiparea este Ultegra+Dura-Ace.

IMG_2582_Edit.jpg

IMG_2562_Edit_2.jpg

• Upvote 2

nu prea merge angrenajul ala Sram  pe bicla echipata campagnolo :D

• Upvote 1

Daaaa, stiu. Asta am avut la îndemână când am asamblat-o. 
Oricum vreau să-l schimb că-s brațele de 175mm iar eu n-am destul crac pentru ele.