gunnar

Galeria cursierelor

Recommended Posts

nu vad de ce va cam plangeti cu bratele de 175... 0.5 mm nu ii simtiti chiar deloc !

pe o asa superba bicla.... un rotor ar merge cred, sau ceva cu SRM :))

Specialized Tarmac Expert SL

Echipare Ultegra 6600 (manete, crankset, frane) combinat cu 6700 (schimbator fata, spate, lant, pinioane)

Ghidon Ritchey WCS Logic 2

Sa Selle Italia Kit Carbonio Flow

Tija sa Specialized carbon

Pedale Look Keo Easy

Roti Mavic Aksium Race. Aici as vrea sa fac un upgrade catre unele mai usoare :-

Acum are 8,2kg

2015-010.jpg

2015-011.jpg

• Upvote 1

WOW

P.S. Cu saua montata si fara "gun license" n-ai avea acces la o intilnire de cicloturisti care "poarta" sei de pensionari ;) .

Bicicleta de la echipa pentru anul acesta.

Cannondale CAAD10 marime 56, grup Ultegra pe 11, angrenaj FSA SL-K, roti Vittoria Elusion Nero (aluminiu), tija de sa si pipa Zipp Service Course SL, ghidon Ritchey WCS Neo Classic, sa Selle Italia Kit Carbonio "dezbracata" :)

Greutate: 7,31 kg (cu pedale)

Imi place Doru; dar poza aia din parcare ma deprima... Macar daca o duceai intr-o parcare adevarata dar asa cu o Solenza si o SuperNova Comfort nu faci treaba.

Poze la munte nu mai pune nimeni? Vad doar bicle de sufragerie pe aici :(

Calutul meu : Colnago CX-1 ; Campagnolo Record; roti Miche SWR Carbon in rest FSA K-Force Light si sa Selle Italia SLR Kit Carbonio; pedale Time Xpresso 12

Intre timp a mai primit niste mici upgradeuri si a ajuns la 6.8kg

vn1co0.jpg

• Upvote 6

trebuia sa pui tu poza dupa mine ca sa ma eclipsezi... >:P

Mie imi place mai mult a ta :)))) Doar sa ii pui o poza adevarata nu la Jilava la penitenciar in parcare

10580202_1071072919576121_51153701002874

11095516_1079359078747505_55182989890406

Noua mea bicla,si la munte si in sufragerie:))

Kros Vento 5 echipare Tiagra si roti Fulcrum Racing 5

• Upvote 3

Salut! Dați-mi voie să-mi prezint calul.

WZfg2rz.jpg

5gsZUHv.jpg

Specialized Tarmac Sport 

Ergopowere: Shimano 105 STI

Angrenaj: FSA Gossamer 52/36 BB30 *

Frâne: Axis 1.0 *

Pinioane: Shimano 105 11/28T

Schimbător față: Shimano 105 5700

Schimbător spate: Shimano Ultegra 6800

Roți: Mavic Cosmic SLE

Pedale: Exustar E-PR100PP

* Săptămâna asta urmează să fac upgrade la Ultegra 6800, o pregătesc pentru brevetul de duminică :)

• Upvote 9

Prima mea cursiera:

Cilo (model 1988)

Cadru Columbus SLX, marime 56

Echipata Shimano 600 Tricolor.

Pedale Shimano 105.

Pipa si ghidon 3ttt

Jante Mavic MA 40

Sa Vetta Trishock

9.90 kg

IMG_7567.jpg

• Upvote 4

@@Melechesh.. cred ca vrei sa zici Racheta.. nu calul :)). frumoasa culoare are cadrul. ce strica la ochi este acel angrenaj :D.. la o asa bicla cu asemenea cadru si roti... un asa angrenaj.. neah :)

Nu îmi prea place cum schimbă pe foi, și sigur nu e de la schimbător. Am citit multe recenzii proaste despre Gossamer unde lumea într-un final a ales să îl schimbe cu altul după care aceste „mici” probleme nu au mai avut loc.

Eu am un FSA K-Force si schimba ireprosabil pe foi. Eventual poti lua o foaie mare K-Force sau Stronlight si ai scapat cu 40 de euro nu cu tot angrenajul :D Diferenta intre Gossamer si Ultegra la angrenaj nu as zice ca e prea mare..

Nu îmi prea place cum schimbă pe foi, și sigur nu e de la schimbător. 

POTI DEMONSTRA ASTA???

Am avut si eu angrenajul ala si nu am avut niciodata nicio problema cu el. ori nu schimba bine, ca nu este reglat bine schimbatorul, verifica cablurile si camasile, mai ramane de vazut daca la transport nu s-au stambat foile. in rest poti sa faci ce zice Octav.

La Fsa Gossamer am avut nevoie sa schimb BB-ul, multa lume zicea ca asta e calcaiul lui Achile, cel putin varianta stock

Si cei de la Etixx Quick Step au probleme cu combinatia Shimano - FSA

POTI DEMONSTRA ASTA???

Am avut si eu angrenajul ala si nu am avut niciodata nicio problema cu el. ori nu schimba bine, ca nu este reglat bine schimbatorul, verifica cablurile si camasile, mai ramane de vazut daca la transport nu s-au stambat foile. in rest poti sa faci ce zice Octav.

Când schimb de pe foaia mare pe cea mică e ok, dar când e să urce de pe cea mică pe cea mare parcă simt că mă împiedic până când lanțul se aliniază corect pe foaia mare. Schimbătorul este foarte bine reglat. Foarte rar se întâmplă când schimbă bine de pe foaia mică pe cea mare. Deja dispun de angrenajul nou, urmează în următoarele zile să îl schimb și vă voi spune dacă este vreo diferență dintre cele două :)