gunnar

Galeria cursierelor

Recommended Posts

Before:

62236.jpg

After: Un mic upgrade la batranica: groupset Shimano 105 105x (1056-1057) + Mavic Ksyrium Elite - ce curge, ca mierea de lin!

63532.jpg

• Upvote 4

Lasă Tristețea deoparte pt ca nu si are rostul :) ai putea sa ai opinii mai pozitive

Nu te îngrijora, am și opinii pozitive :)

La Carboane :))

Asta n-ai de unde s-o știi - că doar la carboane. Dar așa au mers lucrurile, că în prezent călăresc una de aluminiu și una de carbon. Am descoperit târziu cât de frumoase sunt alea de oțel și încerc că recuperez timpul pierdut. Caut eventual să pun mâna pe una și, înainte, să învăț despre ele.

Ha, fostul meu cadru, era mare de mine. De curiozitate cat a fost bicicleta? :)

ce inatime ai? cadrul asta este 52

Asta n-ai de unde s-o știi - că doar la carboane. Dar așa au mers lucrurile, că în prezent călăresc una de aluminiu și una de carbon. Am descoperit târziu cât de frumoase sunt alea de oțel și încerc că recuperez timpul pierdut. Caut eventual să pun mâna pe una și, înainte, să învăț despre ele.

cat porti la cursiera?

cat porti la cursiera?

Scuze că răspund cu întârziere, nu mi-am mai aruncat ochii pe aici, mă tot uitam pe topicul cu bicicletele vintage :D

Cursiera pe care merg acum este seat tube C-C 53,5 (C-T 55), top tube 56,5. Ar putea fi chiar un centimetru sau doi mai înaltă, aia nu m-ar deranja. Asta este italianca mea:

IMG_20150509_101315_zpsed1dlpal.jpg

• Upvote 2

Da. A fost dragoste la prima vedere. Deși acum am început să mă uit și după "oțeluri".

(Dar în postarea trecută amtastat greșit: top tube este tot 54,5).

Foarte faină. Și poza e făcută cu schepsis, roșu pe verde, culori complementare ...

Abia aștept să văd și Panasonicul. Tange Champion o fi o versiune mai nouă și îmbunătățită a unui oțel de-al lor, că eu pe lista mea nu-l găsesc. (Parcă am văzut săptămâna trebută ceva cadre Panasonic pe ebay, bănuiesc că de pe acolo trebuie să-l fi luat, nu?)

Cautam un Panasonic de vreo 3 ani incoace...am avut marele noroc sa-l gasesc in Romania.

M-am mirat si eu sa gasesc un PR-5000 la noi, Panasonicele fiind oricum foarte rare si la noi si pe afara (mai ales varfurile PR-5000 si PR-6000).

Si mai norocos am fost sa-l gasesc cam in starea in care am gasit si GIANT-ul...vopsea originala, stickere originale si foarte bine intretinuta.

Dar cum ziceai si tu, sansele sunt mult mai mari pe ebay decat la noi (dar si preturile mai mari, aia in general stiind exact ce vand).

Cautam un Panasonic de vreo 3 ani incoace...

Trebuie ceva răbdare pentru "sportul" ăsta ...

Și ceva exercițiu să le depistezi, să le urmărești, să negociezi. Și apoi să le readuci la o formă frumoasă.

Eu am început să mă interesez de cursierele clasice doar de câteva luni și am senzația de panică în permanență că n-o să apuc să le iau pe alea care îmi plac. Fiindcă ritmul în care pot aduna eu banii este mai lent decât ăla în care le cumpără alții, sau în ritmul în care se distrug o mulțime de biciclete, că multe bițe și cadre se duc, pică pe mâna unora care le termină ...

Update si la mine:

Grup complet Ultegra 6700

Pipa (110mm) si ghidon noi (cu reach mic).

Mult mai confortabila acum.

post-13088-14618256043045_thumb.jpg

Eu ma mândresc cu KTM REVELATOR si cu GIANT PROPEL. Amândouă montate cu ultegra electronic 11V. Am făcut un mare sacrificiu financiar dar merita fiecare bănuț.

Enviado desde mi iPad utilizando Tapatalkcc86cd832a8afa73cd3a8beb62ad21ab.jpgf532ab5a6c26bbc033288b5a0f35f840.jpg

• Upvote 4

Foarte frumoase amandoua felicitari. Ktm e mai usoara pentru catarari si Propel e pentru plat nu?

Felicitari inca o data!

• Upvote 1

Foarte frumoase amandoua felicitari. Ktm e mai usoara pentru catarari si Propel e pentru plat nu?

Felicitari inca o data!

Daca te iei dupa cadru, roti, angrenaj, pinioane si chiar ghidon, se pare ca da.

Off tipic: se poate pune poze mai mari de 500kb? Chiar dacă le decupez, tot nu ajung la această dimensiune.

Off tipic: se poate pune poze mai mari de 500kb? Chiar dacă le decupez, tot nu ajung la această dimensiune.

Daca nu ti neaparat sa le urci pe forum si sa ramana mult timp, ai aici un link util pentru upload http://imgur.com/ Cat despre dimensiunea limita stabilita de forum, e si normal, au si ei un spatiu limitat. Da-mi voie sa spun ca 500Kb e chiar bine, altele nu au nici 150-200Kb :) Se poate urca fara probleme pana in 500kb, conteaza la ce calitate salvezi poza sau/si ce editor folosesti. (web nu e necesar mai mult de 72dpi). Aici ai un editor gratuit, eu il folosesc de ani de zile cu succes http://www.irfanview.com/

Indraznesc sa afisez si eu cursiera mea, fosta a lui @@majikstone, cu imbunatatiri substantiale.

13140596_593216807533278_2059895624_n.jp

• Upvote 6

city bike

Indraznesc sa afisez si eu ...

Aia este vopseaua ei originală?

Plin de puritani pe aici, domne, nu mai e loc de ei! :))

• Upvote 5

Ei, loc mai e, dar e o chestiune de a recunoaște exact ce este bicicleta noastră. Noi ni le iubim oricum. :)

• Upvote 1