gunnar

Galeria cursierelor

Recommended Posts

De cate ori cineva pune portbagaj sau aripi pe o cursiera, unui copil din Africa ii cade lantul la bicicleta.

• Upvote 6

Stricto-sensu e cursieră dacă mergi la curse de șosea cu ea, e MTB dacă te dai pe munte cu ea, e CX dacă participi doar la curse de CX cu ea.

Să te cramponezi în 2016 de niște definiții stricte, când există atâtea nuanțe de gri între alb și negru, e nerealist.

Și nuanțele alea vin nu atât din ce vrea marketingul, ci din felul în care își folosesc oamenii bicicletele.

• Upvote 2

E un cadru din 1988 din otel HLE Mangalloy (proprietar Peugeot, destul de entry-level si fara butting). Tevile sunt unite prin ceea ce ei numeau "internal brazing" iar materialul de umplutura pentru suduri (vorba vine) e un aliaj de alama.

nuanțele alea vin nu atât din ce vrea marketingul, ci din felul în care își folosesc oamenii bicicletele.

Este un punct de vedere încurajator, dar crezi că, dacă mă duc la o cursă pe șosea cu franțuzoaica mea Lapierre X-Control, asta o s-o facă pe bune cursieră? Cele mai multe biciclete sunt construite într-un mod anume pentru o anume utilizare.

Tevile sunt unite prin ceea ce ei numeau "internal brazing"

Până la un punct Peugeot a făcut tot felul de experiențe interesante în materie de construit cadre.

Stricto-sensu e cursieră dacă mergi la curse de șosea cu ea, e MTB dacă te dai pe munte cu ea, e CX dacă participi doar la curse de CX cu ea.

Să te cramponezi în 2016 de niște definiții stricte, când există atâtea nuanțe de gri între alb și negru, e nerealist.

Și nuanțele alea vin nu atât din ce vrea marketingul, ci din felul în care își folosesc oamenii bicicletele.

in topic scrie galeria cursierelor 

• Upvote 1

Păi tocmai, cursierele pot fi din generații diferite, mai noi, mai vechi, bunăoară ca a lui @@iacobdoc.

Iar în cadrul unei generații unele au geometrie mai relaxată, unele mai agresivă. Tot cursiere se cheamă, au și ele loc aici.

Hai să nu fim atât de cusurgii.

• Upvote 4

accesoriile sunt Brooks? acestea sunt "imbunatarile"?

Randoneusa lui iacobdoc arata foarte bine.

@@lynxul_negru Nu. E vopsita. Am vrut un verde metalizat.

Bicicleta asta a fost cursiera la origine, a devenit struto-camila si, in final i-am redat ceea ce i se cuvenea: componentele de cursiera.

Ca ii pun aparatori si portbagaj, asta nu schimba categoria.

@@Trevizes Te referi la Fuji?

Cred ca am uitat sa dau un mic detaliu:

13226822_598305827024376_730830846684431

@@Trevizes La origine nu avea dual controlere, acum are, nu avea frane dual pivot, acum are, nu mai mentionez de pedalier.

@@Trevizes La origine nu avea dual controlere, acum are, nu avea frane dual pivot, acum are, nu mai mentionez de pedalier.

... adică la început nu avea pedalier şi acum are? ;))
  • Upvote 1

@@MLADEN Corect. A fost un experiment al Peugeot: cursiera fara pedale.

Este un pedalier Rival de la SRAM, donat de @@majikstone, care a inlocuit monoblocul care inlocuise, candva, sistemul cu bile/conuri.

Foile sunt 52/33.

Foile sunt 50/33 (foaia mica standard de 34 a fost inlocuita cu una Spécialités TA de 33, iar cea mare e cea originala cu care a venit pedalierul).

Am înţeles. Deci la început angrenajul nu avea foile de la două branduri diferite, acum are.

XD

Saua este Brooks, geanta este productie proprie.

Cu Focusul pe Gutin, proaspăt reîncălțat tot cu Mavic Yksion dar de 25 :)

DSC_0456.JPG

• Upvote 3

Multumesc. Aveti dreptate. Am fost putin prea indraznet.

Este o cursiera adaptata la randonneuring. Nu este nici vintage, nici noua.

Amandoua gentile sunt facute de mine, dupa nevoile mele.

• Upvote 2

@@Trevizes S-ar putea sa ma reintorc la cadrul Fuji cu niste etriere BB7 road care potrivesc cu manetele de dual controler 105.