gunnar

Galeria cursierelor

Recommended Posts

Ok, atunci dați-vă voi pe elementul chimic carbon iar eu ma dau pe un cadru de carbon făcut cum trebuie ;)

Sent from my D6603 using Tapatalk

Nu exista alt carbon decat Bianchi, Pinarello, Kuota , Scott, Trek si Specialized :))

Diferentele de rigiditate si flexibilitate sunt date de asezarea fibrelor in tesatura si a tesaturii in mulaj.

Uite ce zice nenea asta 

:).

E lasa ca se gasesc mereu baieti care sa iti explice ei cum nu exista nici o diferenta intre cadrele Chinarello de pe alibaba si astea mai de rasă. Asta pana li se rupe gatul furcii la o groapa mai sanatoasa sau li se fisureaza vreun chainstay. Dupa care incep sa fie fani convinsi otel / aluminiu.

Tehnica de manufacturare este aceeasi la orice piesa din carbon.

Diferentele de rigiditate si flexibilitate sunt date de asezarea fibrelor in tesatura si a tesaturii in mulaj.

Eu zic sa te hotarasti...

• Upvote 1

Fibra de carbon este un material ce consta in fibre extrem de subtiri de diametru intre 0.005-0.010 mm si compuse in mare 
parte din atomi de carbon. Atomii de carbon sunt legati intre ei formand cristale microscopice, asezate mai mult sau mai 
putin paralel cu axa longitudinala a fibrei. Aliniamentul cristalelor face fibra foarte rezistenta raportat la marimea sa. 
Cateva mii de fibre de carbon sunt rasucite laolalta pentru a forma un fir, care poate fi folosit ca atare sau tesut 
intr-o tesatura. Fibra de carbon are multe modele de tesatura diferite si poate fi folosita impreuna cu o rasina plastica 
si asezat ori matritat pentru a forma materiale compozite, cum ar fi plasticul armat cu fibre de carbon (cunoscut ca 
"fibra de carbon") in scopul de a oferi un material cu un bun raport rezistenta/greutate. Densitatea fibrei de carbon este 
de asemenea semnificativ mai mica decat densitatea otelului, facand-o ideala pentru aplicatii in care este necesara o 
greutate redusa. Proprietatile fibrei de carbon, cum ar fi elasticitatea mare, greutatea redusa si coeficientul mic de 
dilatatie/contractie, o fac foarte des utilizata in aeronautica, inginerie militara/civila si sporturi cu motor, pe langa 
alte sporturi. Este totusi relativ costisitoare in comparatie cu materiale similare, de exemplu fibra de sticla ori 
plasticul. Fibra de carbon este foarte rezistenta la alungire si indoire, dar fragila cand este expusa comprimarii ori 
socurilor puternice (de exemplu, o bara din fibra de carbon este greu de indoit, dar se va rupe cu usurinta la lovirea cu 
un ciocan).

Si aici https://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_fiber_reinforced_polymermai detaliat.

Asa ca orice cadru Chinarello, Pinarello, Bianchi sau alta firma,  se poate fractura la un soc mai puternic.

Așa mă băieți, o discuție despre carbonul original și ăla fake dă pă vapor ne lipsea! :))

Bicla se vedea mai bine pe peretele cu burlan....

• Upvote 2

cand ma fac mare, vreau sa fiu un "grandurance"

34ga7b8.jpg

• Upvote 6

am zis grandurance, intrucat uneori drumul se transforma in asa ceva si m-am saturat sa imi fac probleme pentru furca skinny de 300 de grame sau pentru starea lucrarilor dentare in combinatie cu caucioace de 25 si mers pe pajisti cu 15km/h...

28tggnp.jpg

• Upvote 3

Ce HT imens!

este un cadru marimea 58 , inainte am avut un cannondale cu geometria traditionala,dar dupa cateva ture m-am obijnuit.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

nu te "bate" la fund saua aia full carbon :)) ?

17499175_1247041168678524_62092898811922

Pregatita de pavate :).

Poate in viitor o voi incalta cu ceva roti aero :)

• Upvote 1