gunnar

Galeria cursierelor

Recommended Posts

Ar trebui să ies mai mult anul ăsta. Am petrecut cam mult timp în balansoar.

1 minute ago, aditza1234 said:

Foarte frumos Canyon-ul . Ce marime e ?

2xs

9 minutes ago, sharkyROL said:

Ar trebui să ies mai mult anul ăsta

Și să mai bagi niște fotografii pe aici :)

@raresr10 foarte faină. Să o pedalezi cât mai mult fără probleme! Te aștept în Mai la gran fondo-ul de Maramu` că și așa vine ceva trupă de la Cluj. :)

Ce furca si ce cleste de frana ai pe fata?

Mersi Paul , concursurile nu is de mine , dar sa vad lucru cum imi permite si poate vin. 

Franele sunt cele originale vnt- VanNicholasTitanium . Aceasi treaba obtii cu treko R559 , is foarte long reach 55-73 ceva de genu. 

Furca ii de pe un btwin triban 520/540 unele modele -evo sport 12k carbon scrie pe ea doar . 

4 minutes ago, raresr10 said:

Franele sunt cele originale vnt- VanNicholasTitanium . Aceasi treaba obtii cu treko R559 , is foarte long reach 55-73 ceva de genu. 

Nu chiar, inca n-am gasit nicaieri un cleste long-reach compatibil ca tragere cu manetele de frana Shimano New Super SLR (>= 4700, >= 5700, >= 6700, >= 7900). Rezultatul e o putere scazuta de franare. Singura exceptie (desi inca nu sunt 100% sigur) ar fi TRP R957, care costa o caruta de bani.

O sa ma documentez cu privire la modelul asta de clesti, e prima oara cand aflu de ei si e posibil sa fie chiar singurii de pe piata 100% compatibili cu tragerea respectiva a cablului. Mersi mult!

Ergopowerele sunt 6703 , frana prinde bine , nu am saboti waw si blochez usor spatele daca ii un pic ud si vreau sa alunec usor . 

Spatele e usor de blocat chiar si asa, nu e tocmai relevant. In schimb cand faci crampe la muschii palmei pe coborari montane de 10-20 km se simte diferenta (care, matematic, e de undeva la 20% din puterea de franare, adica practic trebuie sa apesi pe manetele de frana cu 20% mai tare pentru a avea aceeasi forta de franare la nivelul jantei).

Aparent clestii de la Van Nicholas se pare ca sunt de fapt fabricati de Tektro si rebranduiti. Iar dintre modelele long-reach de la Tektro, singurul model care e confirmat sa fie 100% compatibil cu tragerea New Super SLR e TRP RG957, care e in alta liga si ca pret. In fine, gata offtopicul, aveam de mai multa vreme o curiozitate cu privire la clesti long reach compatibili New Super SLR, dar de cand cu adoptarea in masa a franelor disc ma indoiesc ca va mai lansa cineva asemenea clesti de frana.

Macar la bicicleta nu te-ai zgarcit....cropul arata ca o pictura abstracta. Recomand fierul de calcat pentru viitoare interactiuni sau alt studiu de drapaj in background.

FERFV4963E0-3_1475c113.jpg

• Upvote 1
  • Haha 1
  • Confused 1

Salut.

frumoase cursiere ...

la ce dotari au,mi-e si rusine  sa ma prezint aici

cu Muddyfox-ul meu care ,desi a fost nou cand l-am achizitionat,

e totusi din gama low -level.

Sa le calariti sanatosi,

LA multi Km!

19 hours ago, Angello said:

Salut.

frumoase cursiere ...

la ce dotari au,mi-e si rusine  sa ma prezint aici

cu Muddyfox-ul meu care ,desi a fost nou cand l-am achizitionat,

e totusi din gama low -level.

Sa le calariti sanatosi,

LA multi Km!

Salut! Sa o pedalezi sanatos cu mare placere! Insa consider ca fiecare bicicleta are frumusetea ei, iar bucuria de o pedala nu are a face cu faptul ca arata ca un ozn ori ba. So, enjoy the view :) 

• Upvote 3

On 2/20/2018 at 10:17 PM, sharkyROL said:

2xs

Ce mica trebuie sa fie la 2...XS!! :D E breloc? :P  

On 3/26/2018 at 2:58 PM, emu_von_art said:

De la Principia la Cannondale - schimbat cadrul si gumele - 7,9 kg la 7 kg :)

On 3/26/2018 at 2:58 PM, emu_von_art said:

Image may contain: sky, bicycle, mountain, outdoor and nature

Nu post sa cred ! Oare ai gasit-o si tu la reducerea aia masiva de credeai ca-i gresala sau chiar tzeapa?

Oricum, ai reusit s-o asortezi exact pe gustul meu - saua, pipa, ghidolina ( la fel vreau sa pun si eu, din 2 culori, si-o sa sustin sus si tare ca eu am fost primul :)) )

Rotile sunt cumva Ksyrium Pro Exalith sau ceva carbon? Intreb pt ca zici ca ai ajuns la 7.0 kg !?! In varianta stoc ea are 7.85 fara pedale, sa scoti 850 de grame doar din roti si poate caseta....e greu, doar daca setu ala de roti are 1kg cu totu. Totusi, presupun ca cele 7kg actuale sunt tot fara pedale, bidoane, borseta si gps. Sper !

Astep un feedback despre cum ti se pare la drum, in special fata de precedenta, daca ai apucat s-o testezi suficient :) 

Mai, 7 kg arata cantarul cu pedale cu tot, dar fara borseta, suporti, pompa, gps, senzori etc :) Rotile sunt cele enumerate de tine, doar ca sunt r-sys - 1290 gr. Cum zici si tu, varianta stoc, fara sa carbon, ghidon si pipa carbon, etc :) Rotile cu care vine din fabrica au in jur de 1,880 kg. Mai 150 gr la sa, mai 100 gr poate la ghidon, mai la pipa etc :D Cat despre manevrabilitate si tabilitate, fara cuvinte. Fata de geometria precedentei, asta e tipica italian race bike ca si finete si forta - superba! :)

• Upvote 1

Poate faci un mic review pe topicul de fanclub Cannondale, si asa nu se inghesuie lumea sa posteze acolo .

Sper si eu pana la final de an sa reusesc sa scap de rotile stoc, le urasc si am trecut exact prin acelasi proces si cu precedenta Caad12 , pt ca acum sa o iau de la inceput. Imi plac mult Mavicurile Exalith, daca le gasesc la un pret decent le voi lua probabil, daca nu, merge si altceva, atata timp cat nu trece de 1,5 kg setul.

In rest, sa te bucuri de ea la ture multe si frumoase. O sa ne intrecem aici cu poze de acum incolo ;)

On 3/29/2018 at 4:06 PM, DAMIAN said:

Oare ai gasit-o si tu la reducerea aia masiva de credeai ca-i gresala sau chiar tzeapa?

Un link? :>

On 3/30/2018 at 2:08 PM, DAMIAN said:

Imi plac mult Mavicurile Exalith, daca le gasesc la un pret decent le voi lua probabil, daca nu, merge si altceva, atata timp cat nu trece de 1,5 kg setul.

De ce? Si daca nu, ce anume?

@emu_von_art welcome to za C house family!

13 hours ago, Mookyama said:

De ce? Si daca nu, ce anume?

De ce imi plac? Sau de ce nu as da pe ele pretul intreg?

Dupa ce le-am vazut pe viu mi-au placut mult ca design si cat de sanatos pareau construite, ramanand totodata usoare pt un asemenea profil. Inca nu stiu despre avantajele sistemul de franare, dar multa lume zice ca e pe bune si sunt superioare fata de cele clasice. Totusi, pretul de lista din pct meu de vedere este (la fel ca la majoritatea chestiilor din ziua de azi) overprice peste masura. Iar atata timp cat am o serie de alternative in bani mai putini, categoric asta va fi criteriul hotarator.

Cat despre link, nu am unul. Eu personal primisem un pont de la cineva, erau ramase 2 bucati de SuperSix Ultegra varianta 2016, care adunau praf in depozit de aproape 2 ani, fix in perioada in care se astepta venirea noilor modele 2018. In plus, cele noi vin cu Ultegra R8000, cele 2016 fiind evindent echipate cu seria 6800, astfel s-a aplicat o reducered de peste 40% ca sa se elibereze loc pt. stocul nou. Reducerea aia traducandu-se concret in putin peste 1000 euro, ceea ce pt mine echivala cu a castiga la loto in momentul respectiv.

Au fost reduceri de genul asta in draci anul trecut pe bunnyhop. De siteul respectiv e vorba?

Cred, doar ca anul trecut nu ma interesa absolut deloc sa vinez asa ceva. Nici acum nu pot spune ca ma interesa.... dar au hotarat altii pt mine :))

Nu cunosc site-ul respectiv si nu stiu cu ce magazine online colabora distribuitorul respectiv, dar cautand din curiozitate varinate de preturi pt acest model am gasit un site nemtesc (ceva cu bike.de, dar era prima oara cand il accesam, nu e din cele notorii) care o vindea cu o reducere de doar 25% din pretul intreg. Mai jos de atata n-am gasit nimic in online....