gunnar

Galeria cursierelor

Recommended Posts

Mai e un Ridley chiar in primul post al paginii,ce apartine lui @ juliusmeinl.

Da m-am uitat. Mai spunea cineva ca la 8kg e suspect de usoara... de ce suspect? De exemplu a mea are 6,75kg cu pedale si Garmin 500 montat si e varianta Helium.

Saua nu e fixa, la Ridley tija de sa e din cadru si se pot face ajustari. Mai delicat e daca esti mai scund, tai din cadru si cind vinzi unuia mai inalt ala a pus-o...

Cred ca rotile biclei de mai sus au ajuns in Bucuresti,erau niste Hucthinson sau gresesc?

Azi noapte am avut cosmar care a durat destul de mult; se facea ca am vindut cadrul si aveam unul rosu care imi displacea total... cind m-am trezit m-am dus tinta la subsol sa vad cursiera daca are cadrul albastru si am rasuflat usurat... il avea. #:-S Nu vreau sa mai visez asa ceva...

• Upvote 1

Iata si italianca unui prieten, @razvanHiFi

Am zis sa o prezint eu fiindca el nu prea este activ pe forum

Imagine postată

Colnago C59 model 2012

Linie Record 2012

Roti Fast Forward 2012

• Upvote 3

Super faina cursiera , sa o calaresti sanatos!

Roti Fast Forward 2012

Astea sunt roti din acelea facute manual?

Prima mea cursiera! 8->

Imagine postată

Cadru: Fondriest Meos Carb, aluminiu cu furcile spate din carbon, marimea 54

Furca: Scapin-Mizuno FK-S, carbon cu umeri din aluminiu

Cuvete: FSA Orbit UF

Roti: Fulcrum Racing 5

Anvelope: Vittoria Rubino Pro, 700x23c

Camere: Hutchinson

Pipa: Zoom 3D

Ghidon: PRO XLT, ergonomic

Ghidolina: Ritchey Pro Cork

Manete: Campagnolo Veloce Ergopower Ultra-Shift, 2x10

Cabluri: Campagnolo

Camasi: Jagwire Racer, pe toata lungimea cablurilor

Schimbator foi: Campagnolo Veloce, brazed-on + clema Campagnolo

Angrenaj: Campagnolo Veloce Power-Torque, 50/34

Pedale: Crank Brothers EggBeater 2

Lant: Campagnolo Veloce

Schimbator pinioane: Campagnolo Veloce

Pinioane: Campagnolo Veloce Ultra-Drive, 13-29

Tija sa: una temporara

Colier tija sa: Procraft

Sa: Selle SMP Hybrid

Ciclocomputer: Sigma ROX 9.0

Greutate: aprox. 9kg

Cursiera am facut-o in casa, cu piese la mana a doua sau noi. De la bun inceput am vrut o cursiera italiana, colorata in rosu si negru, cat mai simpla ca si aspect si cu camasi pline. Cam in proportie de 90% pot spune ca mi-a iesit asta pt ca, dintre piesele importante, doar pipa, ghidonul si tija de sa nu sunt "Made in Italy" :D

Am inceput lucrul la bicicleta acum vreo 6-7 luni, cand am achizitionat cadrul. Visam la o cursiera italiana, am prins cadrul la vanzare, am dat la schimb niste frane si astfel am facut primul pas spre o bicicleta de sosea. La scurt timp dupa aceea am luat rotile si ceva mai tarziu furca si ghidonul. Apoi a urmat o pauza mai mare pt ca paralel cu aceasta bicicleta am facut si un mtb, astfel ca finantele se imparteau pe din doua. Am vandut trainerul si am dezmembrat mtb-ul vechi pt a face rost de bani. Pe la inceputul acestui an i-am dat lui Han cadrul si furca se le vopseasca si cateva luni mai tarziu am luat grupul. Pt ca voiam o cursiera cat mai italiana, Campagnolo era singura varianta, cu toate ca la un moment dat am cochetat cu ideea de a cumpara un grup SRAM Force (second hand). De Shimano nici nu am vrut sa aud :))

Intr-un final am avut noroc pt ca am primit ajutor din partea unui bunic bogat :D Tarziu pt grupul Force, dar la timp pt Veloce. Am luat grupul, am vopsit si schimbatorul de foi, iar apoi am asteptat sa pun mana pe cauciucurile Vittoria si pe kitul Jagwire Racer.

Am terminat-o acum cateva zile si n-am apucat sa merg prea mult cu ea din cauza ploilor care au venit ;)) Insa atat cat am pedalat mi-a fost suficient pt a ma indragosti de ea si de a indragi ideea de cursiera. Pana acum m-am dat pe sosea cu un mtb incaltat cu slick-uri, insa pe cursiera treaba sta cu totul altfel. Acceleratia si lejeritatea in deplasare sunt mult mai mari, iar senzatia de viteza este nepretuita :X

Cadrul si furca amortizeaza bine socurile, atat de bine incat imi vine sa cobor bordurile cu bicicleta si sa fac bunny-hop cand imi apare vreo groapa mai mare in fata :D Invatat fiind cu mtb-ul, trec cu ea peste tot si doar ma ridic din sa cand soseaua devine nasoala...dar o sa ma dezvat repede de obiceiul asta ca nu mi se pare foarte sanatos pt cursiera.

Poze: https://picasaweb.go...60366/Cursiera#

De admirat toata munca si pasiunea care ai pus-o. Felicitari! Bicla e fara cuvinte.... Sa o stapanesti sanatos!
  • Upvote 1

Mno, am mai postat-o aici in toamna cand am luat-o dar merita un re-post, putintel asa.

Ieri am primit un mail foarte frumos de la bonetti, ca nu stiam nimic despre cadru si le-am trimis un email cu poza, sa vad din ce an e si cat e de buna. Raspunsul a fost o surpriza placuta, deci simt nevoia sa ma laud putin:

'' ...

We are very happy that you have an our frame. How did you get the frame?

This frame is an Airplane Columbus with carbon rear. It was built in 2005 for our team. The tubes are top quality (they are still being built).

This frame is wonderful for you because it's a custom frame.

if you need to repair it, there aren't problems...'' >-)

PS. Voi schimba poza cu una mai buna, intre timp a suferit niste schimbari cosmetice, sa fizik de TT si ghidolina fizik alba.

Imagine postată

• Upvote 1

Cu alte cuvinte e o furaciune :D

Poate, da.

Mno, am mai postat-o aici in toamna cand am luat-o dar merita un re-post, putintel asa.

Ieri am primit un mail foarte frumos de la bonetti, ca nu stiam nimic despre cadru si le-am trimis un email cu poza, sa vad din ce an e si cat e de buna. Raspunsul a fost o surpriza placuta, deci simt nevoia sa ma laud putin:

'' ...

We are very happy that you have an our frame. How did you get the frame?

This frame is an Airplane Columbus with carbon rear. It was built in 2005 for our team. The tubes are top quality (they are still being built).

This frame is wonderful for you because it's a custom frame.

if you need to repair it, there aren't problems...'' >-)

PS. Voi schimba poza cu una mai buna, intre timp a suferit niste schimbari cosmetice, sa fizik de TT si ghidolina fizik alba.

Imagine postată

Interesant ! Mai multe poze daca se poate . :)

Mici modificari fata de data trecuta (a long time ago ...)

furca : Wolf => 3T Funda Pro

pipa : 3T ARX Team 130 :D

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 7

Colegu, vezi ca e interzis p-acolo cu bicicleta :)

Da...si eu ma uitam la semnul din spate si ma gandeam la acelasi lucru:)

Poate e vorba numai de la semn incolo...

E interzis sa o calaresti dar ai voie sa o plimbi :))

Ce bunaciune de bicicleta . Imi iau una daca ma pune Base prim-ministru :))