gunnar

Galeria cursierelor

Recommended Posts

Ideea e ca eu am luat in calcul doar cursiera in sine; daca voi bagati in ecuatie si ciclistul e alta poveste dar titlul topicului este galeria cursierelor nu a ciclistilor.

Eu cred ca ai confundat tu topicul asta cu unul pe tema "Care are cursiera cea mai tare"

• Upvote 9

sunt sigur ca sunt o gramada de persoane care au suport financiar bun, au o gramada de componente ramase "mici" care nu se mai incadreaza in tehnologia de azi, dar mai bine "si-ar taia o mana" decat sa le doneze unui nevoias ;).

Cum poti lua in calcul doar cursiera in sine cand ea este postata de cineva? asa am posta cursierele de pe site-uri si din magazine ;)

Cum poti lua in calcul doar cursiera in sine cand ea este postata de cineva?

Asta a fost tare de tot! Si ce ar mai trebui luat in calcul? Se schimba cu ceva valoarea unei cursiere daca o poza e pusa de un user oarecare sau de Armstrong insusi???

Eu am intrebat daca se accepta si comentariile negative la adresa vreunei piese sau fiecare postare trebuie insotita de "periat"... Mie de exemplu unele de aici mi se par niste porcarii pur si simplu, e parerea mea, nu trebuie sa fiti de acord cu mine.

Mikinina,spunandu-i cuiva ca bicicleta sa e o porcarie,nu faci altceva decat sa-l jignesti.De ce vrei sa faci asta?Ce vrei sa demonstrezi?

• Upvote 6

Off-topicul se incheie aici, va rog! E galerie de cursiere, fiecare isi posteaza ce are - fieru, aluminiu, carbonu, titanu - dupa placere si posibilitati.

Bicicleta o avea ea o valoare intrinseca, dar e pusa in valoare de ciclist.

Am vazut destui oameni care urcau Transul si Paltinisul fara sa clipeasca, desi calareau fiare vechi. NIste adevarati, cu tot cu bicicletele lor. Deci au si alea loc sub soare si in galeria noastra.

Sigur ca ne plac si astea noi, carboane cu design artistic, dar asta nu justifica desconsiderarea / jignirea celorlalti !

Ceea ce se mai posteaza aiurea dupa aceasta replica, alimentand prezentul flame, se deleteaza sterge in secunda 2 !

Edited by Traveller
  • Upvote 2

a deleta nu exista in romana.

Edited by Traveller
Corect. Se va STERGE!
  • Upvote 1

Am auzit mai multe cazuri in care au fost recuperate biciclete furate prin simplu fapt ca lumea cunostea proprietarul si bicicleta acestuia.Eu asa vedeam acest topic,dar acum...................dupa acest post am sa ma gandesc de 2 ori pana am sa scriu ceva aici. :-? Lumea o ia ca lauda.

• Upvote 2

Lumea o ia ca lauda.

Ca te mandresti cu bicicleta ta pt ca e frumoasa si ti-e draga e una, dar sa te umflii in pene ca a ta e cea mai cea si nici una nu-i ca ea, e alta, de joasa speta.

• Upvote 2

Ok, a fost sper, ultima remarcă acidă. Fiecare posesor de cursieră, indiferent de model, doreşte să-i fie "mângâiată vanitatea", în momentul în care alege să posteze o imagine cu aceasta, sperând în urma remarcilor pozitive să-i fie validată favorabil alegerea. Cine nu-şi doreşte ca mergând cu bicicleta pe stradă să întoarcă priviri, să audă un fluierat admirativ, făcându-l să se simtă mândru. Odată ce ai ales să postezi în galeria cursierelor, inevitabil urmăreşti să-ţi fie lăudată, să-ţi fie admirată şi, de ce nu, a ta este cea mai cea.

Mda , e timpul sa arat si eu mandria mea , cea cu care ma deplasez aproape zilnic, cel putin pana soseste Trek-ul 1.5.Din mai pana astazi 8 august am parcurs cu ea 3689.4 km prin frumoasa mea Bucovina.Din fericire pt ea si din nefericire pt mine va urma o scurta pauza pentru un service , avand deja niste semne de slabiciune.

http://imageshack.us...dsc00002du.jpg/

http://imageshack.us...dsc00004fa.jpg/

http://imageshack.us...dsc00006ix.jpg/

post-13267-0-08399900-1344428156_thumb.jpg

post-13267-0-36468900-1344428163_thumb.jpg

post-13267-0-41964400-1344428168_thumb.jpg

post-13267-0-07261600-1344428175_thumb.jpg

E pasul Tihuta, intre Bistrita si Vatra Dornei. De cand l-au reasfaltat mereu visez sa ajung cu cursiera pe acolo... Si cursiera din poze e frumoasa, cum e orice cursiera care vede altceva decat Mihailesti si Snagov.

salut tuturor,mi-am luat acum cateva zile o pereche de roti Mavic cosmic carbone model 2012 si am inteles ca trebuie la ele saboti speciali si anume mavic exalith,ma poate ajuta cineva sau indruma de unde sa cumpar acesti saboti?am vazut ca se gasesc afara,dar ideea era daca se gasesc si la noi,sau daca ar avea cineva la vanzare sunt interesat,multumesc mult si astept pareri.

Iata si 'cartonu' meu (again :P )

Pe Grosser Feldberg ;) (nu-i chiar asa fain ca TransFGS da' mere si-asa)

Imagine postată

• Upvote 4

L-ai mai pus si acum cateva luni...te repeti ostentativ. Pune cu alta cursiera,daca mai ai

• Upvote 3

Iata si 'cartonu' meu (again :P )

Pe Grosser Feldberg ;) (nu-i chiar asa fain ca TransFGS da' mere si-asa)

Superb peisajul.Trebuia s-o pui la creatii proprii,sa nu se mai supere nimeni.

Imagine postată

• Upvote 2

Fain 'Gigantu' ;)

la cat mai multi km

L-ai mai pus si acum cateva luni...te repeti ostentativ. Pune cu alta cursiera,daca mai ai

... am si uitat cand l-am mai postat ...

dar de atunci am un cablu de frana nou :P ,

alte gume si alta sa (care se potriveste la culoare ;) cu restu trotinetei)

... ah da, si camerele le-am schimbat, sunt roz (Vittoria)

• Upvote 1

Bicicletele mele, ambele cu Shimano Ultegra:

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us

Imagine postată

Editare ulterioara: ar mai fi si K2-ul dar am hotarat sa renunt la ea pt. ca sta degeaba.

Imagine postată

• Upvote 2

Fosta mea bicla care m-a plimbat prin jumatate din Romania...de care m-am despartit de curand. Ramai cu bine "italianco " !

Imagine postată

In curand poze cu noua achizitie. Voi reveni .

stefane, cu ce ne mai "lovesti", tot italianca? :D

Fosta mea bicla care m-a plimbat prin jumatate din Romania...de care m-am despartit de curand. Ramai cu bine "italianco " !

In curand poze cu noua achizitie. Voi reveni .

Mie mi-au dat lacrimile! De abia astept filmuletul cu noua achizitie! :)

Imagine postată

Este un Simplon ''5 stele'' (din vremea in care austriecii nu puneau nume modelelor ci le acordau stele: de la 1* la 5*)

Cadrul este un Tange Champion No.1 (si otelul japonezilor fiind numerotat de la No.1 la No.5)

Inainte de vopsire cadrul a fost in intregime cromat (vizibil in zonele unde bicicleta e zgariata)

Intreaga echipare (inclusiv tija, pipa, ghidon-personalizate Simplon) este Shimano Dura Ace AX (model fabricat in 1981-1982 si care a fost considerat mult prea SF pt acea vreme...)

Saua e San Marco Concor Aero Profil

Jantele: Wolber Super Champion Alpine, cu anvelope normale si camere (recunosc ca trebuia sa fi ales unele cu laterale albe:))

Ciclocomputerul este primul model solar din lume: Cateye Vectra Solar

Fotografii detaliate: https://picasaweb.go...5/Simplon5Stars

Ce parere aveti?

Daca cineva poate sa-mi spuna unde gasesc: mansoane pt manetele de frana, bidon aero cu suport si saboti de frana dura ace AX i-as ramane profund indatorat :P

• Upvote 7