gunnar

Galeria cursierelor

Recommended Posts

Continuand in necunostinta de cauza, daca sistemul de prindere al furcii spate de la GT e vechi inseamna ca nu e bun?

:)

Sistemul triple triangle de la GT nu are nimic in comun cu geometria cadrului furcii de la BMC. La o vedere simpla se observa ca seat-stay de la GT sunt f. lungi, sudate atit in seat-tube cit si  in top-tube, daca se face distributia fortelor, vectorii sunt complet diferiti fata de BMC. Nu zic ca nu e bun, dar cred ca e mai bun pt. MTB, personal m-am dat 1 sapt. cu GT inchiriate la mare , bicicleta o rapciuga, dar cadrul era excelent, stabil, confortabil, predictibil. Asta era rapciuga:

post-12606-0-50957000-1355563121_thumb.jpg

Uite mai Horatiule , ceva oribil,sper sa nu-ti creez repulsie :)

Mi-am permis si eu o aroganta acum,cu putin timp inainte de Mos Craciun

Daca tot m-am ingrasat eu,am hotarat sa slabesc bicicleta

fscn6131.jpg

Superba sau nasoala,e troaca mea si sunt extrem de incantat de ea

BMC-ul ala nu e de tine Stefane  :)))

Asa?

da, Kimosabe. seria Z la bicle de sosea, dar si seria Q (hardtail) la mtb

cred ca trebuie deja facut topic special ptr discutia asta BMC vs GT :))

Nu se compara cu ceea ce vad aici... Eu am un Gitane vechi, probabil de prin anii '80.. Isi face treaba !

post-12521-0-31854600-1355744539_thumb.jpg

Da, sant multumit de ea ! Chiar alearga mai bine decat ma asteptam !

Ar fi si mai faina dac-ar mai disparea unele chestii de pe ea, far, stop, portagajul spate in special (l-as pastra doar pe cel de fata) incuietoarea. Daca circuli noaptea sunt seturi de lumini cu leduri mici foarte vizibile in trafic dar neobservabile pe o cursiera. Nu spun asta cu rautate :>

Ai dreptate, dar ma ajuta toate urateniile alea :  mai car si cate ceva la nevoie pe portbagaj, in regim de viteza..., fac si galagie destul de mare cu "claxonu' "...[si oamenii nu sant atenti ! Ai ! Ai ! Ai !  Trebuie sa am grija de ei, dar si de mine ]. Ce voi putea sa schimb, voi schimba, desigur .

Salutare, mie imi  place si Kuoata si BMC-ul lui Stefan. In scurt timp o sa pun o poza cu noua mea achizitie Colnago CX1 EVo. 

Numai bine.

Cineva mi’a propus un schimb.  Aveam o alta , am mai pus ceva langa ea si asa am procurat’o . Cred ca  a fost o intamplare norocoasa.  Oricum trebuie incercat, umblat, intrebat in dreapta si in stanga. Pana la urma se gaseste  ! Trebuie rabdare !

Bicla de iarna si cicloturism, are inclusiv filete pt. aripi in furci, si permite cauciucuri de max. 35, daca nu-i pui aripi. E de altfel greuceanca, cam 8,5 kg dar confortabila

post-12606-0-75980700-1356005090_thumb.jpg

post-12606-0-64567400-1356005098_thumb.jpg

Bicla de iarna si cicloturism, are inclusiv filete pt. aripi in furci, si permite cauciucuri de max. 35, daca nu-i pui aripi. E de altfel greuceanca, cam 8,5 kg dar confortabila

Ai pus vreodata cauciuc de 35 pe ea?

max. 28 ca n-am avut mai mari , alea din poza au 25, originale, dar teoretic loc au

Nu au :), de asta te-am intrebat. Oricum frumoasa. Salve

poate spuneti si de unde va luati aceste bijuterii....eu sunt in cautare...

Cineva mi’a propus un schimb.  Aveam o alta , am mai pus ceva langa ea si asa am procurat’o . Cred ca  a fost o intamplare norocoasa.  Oricum trebuie incercat, umblat, intrebat in dreapta si in stanga. Pana la urma se gaseste  ! Trebuie rabdare !

Nu cred ca ti-a fost adresata tie intrebarea ;))

• Upvote 2

poate spuneti si de unde va luati aceste bijuterii....eu sunt in cautare...

Hungary Budapest, indiferent ce auzi de la altii ,acolo sa te duci...sau Austria daca ai kef si de o plimbarika. Din pakate In Romania nu prea gasesti decat marci mainstream -Focus, Cube ...daca vrei Colnago, Pina, BMC, Cervelo, Bianchi etc nu prea ai de ales decat sa iesi din tara. Din proprie experienta in Budapesta gasesti orice marca (aproape) numai ca inainte de a pleca la drum sa te decizi asupra bugetului ptr ca o bijuterie poate sa ajunga pana la pretul unui BMW seria 3 din 2009. Spor.

Hungary Budapest, indiferent ce auzi de la altii ,acolo sa te duci...sau Austria daca ai kef si de o plimbarika. Din pakate In Romania nu prea gasesti decat marci mainstream -Focus, Cube ...daca vrei Colnago, Pina, BMC, Cervelo, Bianchi etc nu prea ai de ales decat sa iesi din tara. Din proprie experienta in Budapesta gasesti orice marca (aproape) numai ca inainte de a pleca la drum sa te decizi asupra bugetului ptr ca o bijuterie poate sa ajunga pana la pretul unui BMW seria 3 din 2009. Spor.

nu sunt de romani preturile alea,cele mai bune preturi sunt la Chisinau :))

• Upvote 1

nu sunt de romani preturile alea,cele mai bune preturi sunt la Chisinau :))

Sau le ciordesti singur si nu mai pui problema pretului. Ma gandeam sa ma servesc si eu cu o Kuota Kult de prin Bucuresti <):)

Alea de la Chisinau au senzori de Garmin si suportul de Gps pe ele dar fara computer , macar asteptau si ei omul sa dea tacam complet :)