Sign in to follow this  
dani00

GOD BLESS ROMANIA!

Recommended Posts

bine baieti a las mai moale, nu am sa ma mai bag deloc, spalati-va pe cap cu caricaturistii...............

Hei Alex...nu e bine sa nu te bagi.

Orice opinie conteaza.

Ca oamenii nu sunt de acord cu atitudinea ta ..este democratie , nu ai ce face.

Sunt de acord cu tine ca scorpionul nostru are sange de papagal dar asta este, fiecare cu pacatele lui http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/sad.gif

Nu te ofensa. Sa sti ca parerea ta conteaza ...cel putin pentru mine.

Uite cine ma cunoaste!!!!Multumesc Ovidiu.Se pare ca am intrat in baza lor si de aceea am spus ca nu ma mai bag, la acel subiect ma refeream.

In fine subiectul era altul aici (am tot incercat sai redau cursul),dar nu ma mai mir.

E usor sa arunci cu vorbe ,e mai greu insa sa explici unui om cum e corect si cum nu,cum e bine si cum nu .

Daca ziceaiti, ca uite domnule am vrut sa-l ajutam,iam dat o mina de ajutor dar cu toate astea nu intelege si o tine pe a lui.Atunci da poti fi mai acid ,caustic chiar.(ma refer la tehnica de pedalat,mecanica,caricaturi)

Iar ca vb mult:ia datii citeva fugareli ca sa nu mai aiba putere sa tasteze .

Mai eu cred ca astfel de evenimente sunt destul de rare...Mi s-a intamplat si mie o data dar in Bucuresti pe niste coclauri populate de oameni mai tuciurii..am fugit si de la o distanta destul de sigura am sunat la politie si am asteptat acolo cu un picior pe pedala venirea echipajului. Cred ca asta-i solutia cea mai buna! Nu are rost sa umblii cu bate si alte prostii la tine. Sunt destul de mare dar ma consider in dezavantaj cand am pantofii aia cu placute in picioare si mai sunt si ostenit dupa cine stie ce tura. Te departezi si suni la politie...cel mai bine!

Si sunt curios ce s-a intamplat cand ai sunat la politie s-or deplasat la fata la locului si ce masuri or luat?

pai au venit acolo si i-au luat la intrebari pe cei care mai erau pe strada (evident nu cei care ne atacasera). Nu au patit nimic cei care au incercat sa ne loveasca daca asta vrei sa aflii dar macar au fost nevoiti sa o ia la fuga...poate data viitoare se vor abtine...

In ce privesc obiectele contondente, no sa am nici unul ever pe bicla :wink: , am zis-o ca o simpla imaginatzie, hai ca-i buna.

Bicicleta are un mic ghimpe pe mine :D , e reciproca chestia inca de cand ne-am vazut pe bulevard nu te ingrijora :wink: .Ce caracterizare cu substrat, ce sa zic....Bine Punctat :( . Acuma doar atat zic, ce a observat concret dumnealui ca sa afirme cele de mai sus: Actziunea s-a desfasurat pe bulevardul Mamaiei undeva pe la facultatea Ovidius, observand ca un uliu cat de varza eram eu la sosea (bulevard) cand n-aveam nici un chef de pedalat, si ma mai si oprisem ......................... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif :D :D . N-o sa continui aceasta poveste decat daca ... se doreste acst lucru 8) . Cat despre scanteile si intzepaturile de la mare Mausica, e cam la ordinea zilei pe la noi pe aici, asta e :(

P.S. Ca te-ai legat de mine uite nu ma supar :wink: , dar faptul ca te-ai legat de cineva care macar e corect in ceea ce face (si bravo dumnea-lui ca se pricepe la artificii bine facute :twisted: ), cred ca ai cam sarit calul.

mai baieti subiectu nu este o cearta intre rutieri http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . este vorba despre DREPTUL DE A-TI FACE PASIUNEA IN LINISTE PE COCLAURI.deci sa revenim.... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Valeuuu, nu ma asteptam sa fie atatia viteji aici; bravo voua. Cea mai nasoala faza am patit-o in vara pe "drumul hotilor" spre ocna. Eram 2 si amandoi suntem la 185-190 asa si pe la 90 kg, adica nu ne sufla vantul si deplasam o masa consistenta de aer cand umblam pe toacle. Erau 2 carute cu "suedezi" pe marginea drumului (la furat de porumb probabil) si ne-au vazut de departe. Erau raspanditi pe marginea drumului dar cand ne-au "ginit" s-au pus in mijlocul drumului ca sa ne taie calea. Am avut noroc ca eram in viteza si pana s-au grupat ei am reusit sa trecem insa eu am evitat la limita un pumn care-mi era adresat iar Florin, tipul cu care eram a luat un bolovan de pamant in spate. De data aia am scapat cu fuga si am ramas cu "onoarea nereperata" dar de acum incolo o sa dau pedale doar cu oameni ce umbla cu bata in spate si inoada bicicleta dupa ceafa la 6 handralai deodata dar sa nu va suparati daca eu o sa fac galerie de la o distanta sigura.

Deocamdata nu stiu daca trebuie sa scap cu fuga si de Ovidiu http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif Aia ar fi mai nasol ca da la pedale mai bine decat mine :cry:

Daca ramane valabila oferta cu capu'gura trec la casca de motor si m-am scos :wink:

bah ma scuzati de off topic cat costa un spray din asta paralizant ? nu iti trebuie nmk sa il cumperi adik dak ai peste 18 ani e ok ma refer nu iti trebuie un fel de act port arma s-au cum ii zice ... :roll:

Toul a devanit horror cand un "baietzash" impreuna cu inca 3 insi au inceput sa vina catre noi injurand de mama focului , desigu acompaniati de tarfele alea care le dadeau curaj de la distanta.

Ce sa spun fiind obositi , si numai 3 , am luat biclele la pedalat si imediat am ajuns la pulsuri de 190-200 ca sa scapam de idioti , ne-au stricat tura ...dar am scapat nebatuti .

Unde-s multi puterea creste! Daca erati 6-7 poate se mai gandeau un pic inainte sa va alerge pe dealuri.

Si eu umblu cu toacla pe langa sibiu, uneori singur uneori cu amicii; cand "ma dau" singur ma astept/sunt pregatit la/pt. situatii din care scap cu fuga. Daca suntem 2-3 evaluez situatia si uneori ma dau jos ca sa-mi apar barbatia si nevoile si neamul http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

Ar fi fain sa planuim iesirile zilnice, armonizand pe cat se poate progamul fiecaruia, astfel incat sa fim mai multi in tura... Astfel, aia ce nu pricep ce inseamna bicicleta vor fi mai precauti. E evident ca 3 betivi pe marginea drumului sau intr-un harb de dacie din care curg tablele vor face sicane unui biciclist insa se vor abtine cand vad un grup de 5-6. Iar daca nu se abtin avem capacitatea fizica sa le desumflam rotile ca sa zic asa. Daca vine si krupp atunci le inodam bicicleta lui dupa gat http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

bah ma scuzati de off topic cat costa un spray din asta paralizant ? nu iti trebuie nmk sa il cumperi adik dak ai peste 18 ani e ok ma refer nu iti trebuie un fel de act port arma s-au cum ii zice ... :roll:

E 3-700.000 vechi. Practic nu-i paralizant, adica sa nu te astepti sa inghete ala pe care-l dai. Pur si simplu odata ce l-ai pufait cu spray-ul in ochi il indisponibilizezi cateva minute pt. ca il ustura fata de inebuneste. Il cumperi mai de oriunde (gasesti multe la mag. de vanatoare si pescuit) si nu-ti cere buletin. Acu' sa nu te astepti sa functioneze pe un racket ucrainean ca ala te maninca cu spray cu tot-cred ca sunt imuni de la votca 8O

treaba e ca nu ai ce face cu un spray in fata unui tartan. spray-ul e pentru agresorii mai elevati, care te lasa sa intri in zona lor intima (adica o distanta cat mai mica). asta presupune sa ai o discutie intai cu el si abia apoi sa poti face tu schema cu spray-ul. in realitate, agresorul te ia pe nepregatite. ori sare din caruta lui si iti dau un picior in spate, ori iti arde un bici pe spinare, ori iti baga coada de la furca la roti, ori iti arunca cu o varza in cap (cum am patit eu pe drumul bucuresti - targoviste) sau, cel mai probabil, va arunca cu primul bolovan care ii cade in mana. solutii nu prea sunt la chestii din astea decat ochii in patru tot timpul, pentru a scadea cat mai mult potentialul damage asupra ta sau a bicicletei. cetele de smecheri trebuie abordate la fel cu cele de caini. eu merg destul de mult pe la periferia bucurestiului si acolo sunt caini la pachet tot timpul. adica e ceva normal sa vezi 10 - 20 de caini la un loc. fiind imbracat colorat e clar ca vor incepe sa latre si sa-si bage coltii in rotile tale. cu un caine sau doi te descurci, te invarti in jurul lui, ii arzi un picior in cap si se linisteste, dar cu 20 nu ai cum sa o scoti la capat. asa ca stau cu ochii in patru si cand ma apropii de ei am deja o rezerva de energie pentru a putea baga un sprint serios. la fel se poate face si cu oamenii (pardon, cei care seamana cu oamenii dar sunt de fapt mai rai decat unele animale), evaluezi rapid situatia si iti iei un elan puternic pentru a putea trece cat mai repede prin dreptul lor. solutia este pana la urma pedalatul in ceata, unde-s multi ciclisti vointa agresorului de a face un demers e nula.