VladG

Sinoe-Grindul lupilor-Gura Portitei

Recommended Posts

Ma bate gandul ca in maxim o luna sa dau o plimbare in zona.

Stie cineva cum se prezinta trecerea peste stavilar? Este pod? se trece cu barca? s-ar putea sa fim ceva mai multi...

In Sinoe avem unde sa lasam 2 zile masinile in siguranta?

A doua zi vrem sa trecem cu vaporul la Jurilovca si apoi de pedalat prin Sase Martie, Enisala, Babadag, cu intoarcere in Sinoe.

Anul trecut am fost in zona pe traseul Vadu-Periboina-Portita si retur, n-am stiut de varianta cu Grindul lupilor, pe care as vrea sa o incerc in aceasta vara.

Multumesc anticipat.

Raspund si eu din ce cunosc si pe unde am fost .

In Sinoe nu prea sunt locuri de abandonat masina . Soseaua nu este stralucita pe partea cu Jurilovca , Enisala (este si o cetate de vizitat acolo) , cel mai bine se merge pe MTB ori Ciclocross . Daca intrati pe offroad trebuie protectie anti pana .

Masina merge lasata in Babadag este un popas in padure (cu iesire la sosea) , se numeste Doi Iepurasi (il gasiti pe google) unde au si camere (si mancarea este buna , am testat si eu meniul :) ) . Au parcare acolo si pe langa faptul asta este si trafic .

Vom merge cu MTB-uri, deci nu prea conteaza calitatea asfaltului iar ptr offroad o sa avem camere de rezerva si petice.

Anul trecut am reusit sa nu fac nicio pana de la Vadu la Portita si-napoi, dar cred ca am fost norocos. Anul asta ma bazez pe Joe's NoFlat tubeless.

Preferam sa avem punct de plecare Sinoe, pentru ca se leaga mai bine traseele decat de la Babadag. Merci de recomandare, probabil vom lua acolo masa de pranz duminica.

Crezi ca nu s-ar recomanda sa lasam masinile la Sinoe? Avem sansa sa gasim vreo pensiune/localnic, sa le lasam in curte?

Ce am gasit eu pe net este asa ceva : http://www.grindul-lupilor.ro/ , o pensiune .

Cu localnicii nu prea ai sanse , la ce foame e prin zona aia nu este recomandat , o fi el de incredere ... dar nu sunt vecinii :)) . Eu am trecut de cateva ori prin Sinoe pe cursa si nu aratau friendly :))

Buna,

Ai ajuns pana la urma pe Grindul Lupilor ? Ma interesa si pe mine daca la Canalul 5 se poate trece peste ecluza/stavilar si cum e drumul.

Multumesc mult.

Salutare!

Noi planuim sa facem traseul Vadu - Portita Grindul Lupilor in 12-13 Iunie deci la o saptamana distanta. Ma intereseaza tare mult cum e traversarea pe canalul 5. De asemeni daca ai info cum este cu ecluza dintre Sinoe si Mare ma intereseaza.

Acum intorcandu-ma la subiectul tau de interes, exista un serviciu care se numeste Panoramio. Daca mergi pe google/maps sau bikemap.net sau everytrail.com la optiunea more, poti bifa in dreptul la panoramio si vezi poze care au fost geotag-ate(li s-a introdus coordonatele gps). Este un mod usor in care eu incerc sa vad cum arata o zona in avans. Pentru intrebarea ta, pozele le gasesti si la linkul: http://www.panoramio.com/photo/23913788

Pentru cei care nu stiu de acest serviciu si/sau de everytrail.com, va atasez un link cu o tura facuta de mine nu cu mult timp in urma: http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=568635

Drum bun si sa scrieti cum a fost la intoarcere!

Salut, Pashasky.

Am folosit si eu Panoramio. Te ajuta doar intr-o oarecare masura, sa vezi cum e drumul, dar in el apare ecluza deschisa la Canalul5, deci impracticabil, si nu e asa.

Am facut anul trecut bucata Vadu-Portita. Ai o trecere peste un pod si una pe un fel de dig (Periboina). Ambele sunt practicabile. Drumul e foarte nisipois, e musai sa plecati in zori, cand e ud si tare nisipul. Dincolo de Periboina nu mai e drum, ci o poteca printr-o vegetatie foarte deasa si multe panze de paianjen. Posibile pene.

Vezi detalii aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=112649&view=findpost&p=1902506

Desisul e mult mai mare decat apare in pozele din link.

Nu stiu de ecluza intre Sinoe si mare, daca e alta decat cea de peste Canalul5 si nici nu o sa am drum pe la alta ecluza. O sa revin cu poze si o descriere.

Multumesc ptr urari.

Tocmai am vorbit cu administratorul de la Satul de vacanta de la Gura Portitei si mi-a spus ca acum 2 ierni a inghetat stavilarul de pe canalul 5 si a miscat unul din piloni facand imposibila operarea lui (inchide-deschide). Partea buna este ca a ramas pe inchis deci nu este nici o problema sa treceti pe acolo.

O veste foarte buna, merci. ;))

Fost in we, foarte frumos.

Se poate trece Canalul5 pe ecluza, cum s-a zis si mai sus, e blocata. Foarte grea e bucata intre Canalul 5 si statia de radare, 2-3 km doar, insa puternic inierbati si cu sleauri adanci, fara vizibilitate. Pe bucata respectiva 3 din 7 au facut pana.

A doua zi a fost vant foarte tare din fata si o urcare interminabila in linie dreapta, inainte de Baia. O sa revin cu un link catre o descriere mai detaliata si cu poze.

Doc afirma ca te-a vazut de pe Vf. Omu.

Cica o sa puna si o poza. ;))

:X

Ati fost pe Omu? E accesibil cu biclele deja? ;))

:)

Ati fost pe Omu? E accesibil cu biclele deja? :)

;)) Doar pentru nebuni.

A fost un gest prostesc (fara o logica), dar am vrut sa ne ducem biclele pana acolo. Din 14 persoane am reusit 8, parca.

Nu ne planificasem sa ajungem acolo, dar s-a intamplat. :)

Cand Doc si-a facut poza, a spus ca o s-o posteze "pe topicul lui VladG, cu grindul Lupilor." :X

Pai da, trebuie sa fii un pic nebun sa mergi acum. O sa caut topicul, in caz ca ati scris pe aici. Bravo!

Poza era cu fundul in balta? ;))

Ca aia ne rodea pe noi pe Grind, dar n-am avut parte :X

Nu am deschis topic. Daca o fi vreun amator care are si poze, poate deschide. Daca nu, o sa cititi un articol pe viitorul site SpiteColorate.ro

Eu voi face filmul, dar dupa ce-l termin pe cel de la Prima Evadare. :P

Eu am vrut sa fac o baie in Bolboci, dar m-am razgandit, ca era "gheata la mal". :D

A, bine zis de "gheata la mal". Am facut baie in mare, doar asa, din ambitie. Nu mai simteai frig, ci doar durere in laba piciorului.

Astept sa termine vis-a-vis de scris povestirea. :P

22aug10

1.CONSTANTA SINOE =55KM,30-35KM/H

2. SINOE- CANAL 2 = 10KM, 22-28KM/H

3.CANAL 2 - CANAL 5 = 12KM,20-25KM, ulrimii 3KM se merg prin padure

4.CANAL 5- PORTITA = 6KM 4-15km/h, push bike , tumbe, vegetatie abundenta carare aproape inexistenta

TIMP LA DUS =3H50MIN

TIMP INTORS =3H20MIN

bicicleta= cursiera aluminiu, roti KSYRIUM SL, DURANO PLUS pe spate cu 23, si ULTREMO pe fata pe 23

traseul se preteaza pentru un ciclocros cu roti pe 32-35, cu protectie sporita la intepaturi

Sambata dimineata la ora 8 plec pe traseu Corbu-Vadu-Gura Portitei. Plecare din Navodari. Daca mai sunt amatori sunt bineveniti.